Teknoloji

Yüzleri Bulmak İçin En İyi 6 Arama Motoru

Bazen web’de yüzünüzü veya başka birinin yüzünü aramak isteyebilirsiniz. İşte sonuç sağlayabilen altı resim arama servisine bir göz atın.

Yıllar boyunca birçokları oldu, ancak maalesef birçoğu artık geçersiz. Korkmayın, profil fotoğrafınızı kullanarak ters görüntü aramaları yapabilmeniz için hala birçok kaynak var.

Google Yüz Arama

Yüzlerde ters resim araması yapmak için gidilecek yerlerden biri Google Görseller’dir. Bu, en uzun süredir ters görüntü arama aracıdır ve diğer yüz arama hizmetlerinin aksine, yakında yok olacağına dair bir işaret yoktur.

Google Görseller ana sayfasında, yapmanız gereken tek şey arama alanındaki kamera simgesini seçmek, Bir resim yükle sekmesini seçmek ve ardından profil resminizi yüklemek için Dosya Seç’i seçmek . Google, iki sonuç grubu için web’de arama yapar.

İlk sonuç grubu, sizinkine benzeyen çevrimiçi görüntülerdir. Google’ın benzer olduğunu düşündüğü diğer birçok kişiyi göreceksiniz. Bu aslında biraz gerçeküstü. Ayrıca, görüntü sonuçlarının “eşleşen” resimler (web sitesinin resminizi gönderdiği yer) değil, size benzeyen kişilerin yalnızca “benzer” resimleri olması ilginçti.

Diğer yandan, arama sonuçları, yüklediğiniz resminizi barındıran sitelerin web sitesi bağlantılarıdır. Bu sonuçlar kapsamlı ve doğrudur.

Yandex

Rusya’da yaşamıyorsanız, Yandex’i hiç duymadığınız ihtimaller oldukça iyi. Aslında Rusya’daki en popüler arama motorlarından biri. Esasen, Google’ın Rus cevabı.

Neden kullanmalısın? Çünkü yüz tanıma aslında en azından görüntü sonuçları kadar Google’ın kendisinden daha iyi.

İşlem Google’a benzer. Arama alanının yanındaki kamera simgesini seçersiniz. Ardından Dosya seç’i tıklayın . Bu, profil resminizi yüklemenizi sağlar. Bunu yaptıktan sonra, Google’ın yüz arama sonuçlarına çok benzeyen hem resim hem de URL sonuçları görürsünüz.

Yandex’in sadece size çok benzeyen kişilerin resimlerini değil , resimlerinizi bulmakta daha iyi bir iş yaptığını göreceksiniz. Bunun altında, URL listelerini göreceksiniz. Garip bir şekilde, Yandex URL sonuçlarının da Google’ın arama sonuçlarından daha güncel olduğu anlaşılıyor.

TinEye

TinEye, yüz aramaları için mükemmel çalışan bir ters arama motorudur. Resminizi yüklemek için arama alanının solundaki yukarı ok simgesini seçin. Profil resminizi yükleyin, sayfalarında bu resme sahip web sayfalarını gösteren sonuçların bir listesini göreceksiniz.

TinEye görüntü sonuçlarıyla uğraşmaz. Tüm sonuç kümesi yalnızca yüklediğiniz görüntüyü içeren sayfalara URL bağlantıları içerir. Yüz aramalarının yanı sıra çevrimiçi yayınlandığı yeri görüntülemek isteyebileceğiniz diğer resimler için de iyi çalışır.

Bing Görsel Arama

Bing, Google için büyük bir rakip olduğu açıktır, bu yüzden yüzler için ters görüntü tanıma nasıl toplanır? Bing Görsel Arama, sonuçlarını tek bir sayfada değil, birden çok sekme altında sunar.

Bu sekmeler Benzer görüntüler ve bununla Sayfalar . Resim sonuçları Google resim sonuçlarına çok benziyor, çünkü kendi resminizi görmeyeceksiniz, bunun yerine Bing’in profil resminize çok benzediğini düşündüğü kişilerin resimleri. Bu sonuçların ürkütücü bir şekilde doğru ve tamamen taban dışında olduğunu buldum.

URL sonuçları da önemli ölçüde eksik. Google ve diğer benzer yüz arama araçları 20 veya daha fazla sonuç döndürürken, Bing 10 sonuç bile döndürmedi. Resmi içeren çevrimiçi sayfaların bir listesini kaçırdı.

Bu tanınmış bir arama motorunun yüz tanıma ve ters görüntü arama söz konusu olduğunda çok kötü bir şekilde düşmesi şaşırtıcıdır, ancak maalesef burada durum böyle.

Görsel Arama

İnternette ters yüz arama yapabileceğiniz başka bir yer Pinterest. Pinterest’teki her fotoğrafa ters resim arama özelliği eklenir.

Kullanımı basit. Tek yapmanız gereken Pinterest’teki resim sayfasını açmak ve resmin sağ alt köşesindeki büyüteç simgesini seçmek. Bu, Pinterest’teki siteye benzeyen tüm resimler için arama yapar.

Kendi resminizin Pinterest’te başka bir yere gönderilip gönderilmediğini görmek istiyorsanız, önce kendi profil resminizi sabitlemeniz gerekir. Ardından, yukarıdaki yöntemi kullanarak benzer bir resim araması yapın. Hem eşleşen resimleri hem de Pinterest’teki benzer görünen resimleri görürsünüz.

Pinterest’te sizinkine uyan herhangi bir resim olmasa bile, Pinterest’in başkalarının nasıl göründüğünü görmenin ilginç bir yolu.

Kaç yaşında görünüyorum

Farklı bir yüz arama teknolojisi denemek istiyorsanız, Microsoft’un How-Old.net’i deneyin. Basit bir site ama bağımlılık yapıcı. Sadece fotoğrafınızı siteye yükleyin ve Microsoft’un yaş tahmin teknolojisinin hile yapmasına izin verin.

Bunu yıllar boyunca birkaç eski fotoğrafla denemek teknolojiyi kanıtladı. Site, sadece birkaç yıl içinde doğruluğu tahmin edebildi. Kendiniz deneyin ve ne kadar doğru olduğunu görün.

Çevrimiçi Yüz Arama

Yüz tanıma teknolojisi son yıllarda çok yol kat etti, ancak bunu sağlayan çevrimiçi hizmetler çok uzun sürmedi. Her yıl başka bir yüz arama servisi katlanıyor gibi görünüyor. Ancak, yukarıda listelenen tüm siteler bir süredir var ve oldukça iyi çalışıyor. Onları kendiniz deneyin ve ne tür ilginç sonuçlar elde ettiğinizi görün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu