Üniversite

Anestezi Asistanı Ne İş Yapar? Anestezi Asistanının Görevleri Nelerdir?

Anestezi Asistanı Ne İş Yapar? Anestezi Asistanının Görevleri Nelerdir?. Anestezi asistanı, anestezi uzmanının (uzman hekim) yardımcısı olarak ve yalnızca anestezi bakım ekibinde çalışan, hastanın güvenliğini sağlayan ve optimum sağlık sonuçları sağlayan kişilerdir. Anestezi asistanı, anestezi öncesinde, sırasında ve sonrasında hastaya eşlik eder. CPR ve yaşam desteği gibi hayat kurtaran önlemlere yardımcı olmak üzere eğitilmişlerdir.

Anestezi Asistanı Ne İş Yapar?

Anestezi asistanı, anestezi işlemlerinde uzman doktora yardımcı olan kişidir. Anestezi teknikeri veya anestezi teknisyeni olarak da adlandırılan bu sağlık profesyoneli, cerrahi işlemler sırasında anestezi uygulamalarını yönetir ve anestezi uzmanlarına destek sağlar. Anestezi Asistanının görevlerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Hastanın tam bir sağlık geçmişini almak
 • Anestezi bakım planını etkileyebilecek herhangi bir sorunu belirlemek için fiziksel bir muayene yapmak
 • Gerekli teşhis ve laboratuar testlerini yapmak.
 • Hekimin belirlediği şekilde, hastayı non-invaziv ve invaziv yöntemler kullanarak izlenecek şekilde hazırlamak.
 • Hazırlık prosedürlerine yardımcı olmak. (pulmoner arter kateterizasyonu, elektroensefalografik spektral analiz, ekokardiyografi ve uyarılmış potansiyeller)
 • Anestezi uygulama sistemlerini ve monitörlerini önceden test ve kalibre etmek.
 • Anestezi seviyelerini belirlemek.
 • Postoperatif iyileşme süresi boyunca bakımın sürekliliğini sağlamak.
 • Hava yolu yönetimi dahil olmak üzere gerektiğinde yaşam desteğine yardımcı olmak.
 • Yoğun bakım ünitesi ve ağrı kliniğinde işlevleri yerine getirmek.
 • İdari görevleri, araştırma ve klinik eğitimi yerine getirmek.

Anestezi Asistanının Görevleri Nelerdir?

Anestezi asistanının görevleri arasında hastaların anestezi öncesi hazırlıklarını yapmak, anestezi ekipmanlarını hazırlamak ve kullanmak, cerrahi işlem sırasında uzmana yardım etmek ve atanan görevleri yerine getirmek bulunmaktadır.

Ayrıca, anestezi asistanları hastaların güvenliği, rahatlığı ve sağlığı için çalışırken anestezi ekipmanlarının düzgün bir şekilde hazırlanması, bakımı ve saklanması konusunda da sorumluluk taşırlar. Bu profesyoneller, cerrahi işlemlerin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi ve hastaların sağlıklı bir şekilde iyileşmeleri için kritik bir rol oynarlar. Anestezi asistanları genellikle hastanelerde ve cerrahi merkezlerde lisanslı bir anestezist gözetiminde çalışırlar.


Anestezi Asistanının Çalışma Şartları Nasıldır?

Anestezi asistanları, hastanelerde ve cerrahi merkezlerde lisanslı bir anestezist gözetiminde çalışmaktadır. Meslek, çağrı üzerine, akşam veya hafta sonu görevlendirmeleri için seçeneklerle tipik bir çalışma haftası sürdürür.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Okutman Okutman Olunur?

👉 Akademisyen Nasıl Olunur? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu