Kimdir

Bennu Gerede Kimdir, Kaç Yaşında? Bennu Gerede Hayatı ve Biyografisi

Bir dönem Survivorda gördüğümüz Bennu Gerede Kimdir, Kaç Yaşında? Tekrar gündeme gelen Bennu Gerede Neden gündem oldu? Özellikle magazin dünyasında adı sıklıkla duyulan Bennu Gerede dini, boyu ve kilosu da en çok merak edilenler arasında yer aldı. Gelin birlikte Bennu Gerede Hayatı ve Biyografisini öğrenelim…

Bennu Gerede Kimdir?

Survivor ile tanıdığımız ve oldukça iddialı bir yarışmacı olan Bennu Gerede Kimdir? merak edilenler arasında yer aldı. Bir dönem ise oğlunun ilişkisi ile gündeme gelen Bennu Gerede, 1971 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2023 yılı itibari ile 52 yaşındadır ve aslen İstanbulludur. Oyuncu ve fotoğrafçı olan Bennu Gerede, babası doktor Selçuk Gerede, annesi film yönetmeni ve senarist Canan Gerede’dir. Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet tarihinin önemli isimlerinden ve Atatürk’ün arkadaşlarından olan eski büyükelçi albay Hüsrev Gerede’nin torunudur.

Birleşmiş Milletler’de doktor olarak görev yapan babasının işi nedeniyle bebeklik döneminden itibaren New York’ta büyüdü. New York’taki Parsons School of Art’ta fotoğrafçılık öğrenimi gördü. Mezuniyetinin ardından ablası Şiva Gerede ile birlikte İstanbul’da bir süre mankenlik, fotomodellik, oyunculuk yaptı.

Oyunculuk yaşamı 1989 yılında TRT için çekilen “İz Peşinde” dizisinde Füsun karakterini canlandırarak başladı. İlk sinema filmi 1991 yılında çekilen Kurt Kanunu idi. Annesi Canan Gerede’nin senaryosunu yazdığı ve yönettiği, şarkıcı Bergen’in hayatını anlatan Aşk Ölümden Soğuktur filminde Kadir İnanır ile başrolü paylaştı


Bennu Gerede Hayatı ve Biyografisi

Hayatını genellikle yurt dışında geçiren Bennu Gerede, İlk sinema filmi 1991 yılında çekilen Kurt Kanunu idi. Annesi Canan Gerede’nin senaryosunu yazdığı ve yönettiği, şarkıcı Bergen’in hayatını anlatan Aşk Ölümden Soğuktur filminde Kadir İnanır ile başrolü paylaştı. Bu filmdeki performansı, Soçi Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu, Angers Avrupa İlk Filmler Festivali’nde Jean Carment Ödülü ile ödüllendirildi.

isans egitimini ABD. Newyork’da bulunan Parsons School of Art’ta fotoğrafçılık üzerine alan Gerede, eğitimini tamamladıktan ablası Şiva ile beraber İstanbul’a gelmiştir. Mankenlik, fotomodellik, oyunculuk yapmış olan ismin anne ve babası ölene kadar hiç boşanmamış ama ayrı yaşamaya başlamışlardır. Bennu ve ablası Teşvikiye’de annesinde yaşamaktadır. Bennu Gerede, sonra bir müddet Fransa‘nın güneyine yatılı okula gitmiş ve 4 yıl daha fotoğrafçılık üzerine eğitim almıştır.

Ardından ise Türkiye’ye dönerek eğitimini aldığı fotoğrafçılık üzerine çalışmaya başlamıştır. Bennu Gerede, uzun yıllar New York‘ta yaşamıştır. Dünyanın çeşitli ülkelerinde birçok fotoğraf sergileri açtı, fotoğraflarını sergilemiştir. İlk kişisel sergisini 2010 yılında İstanbul’da açtı. Teslimiyet başlıklı sergide başlık parası, kuma, zina ve bir genç kızın adet olması gibi kadınların hayatına ait konulara yer verdi.

2011 yılında kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla İzmir’de Aşk Töre(n)leri isimli bir fotoğraf sergisi açtı. 2013 yılında Panama’da yapılan, Acun Ilıcalı’nın hazırlayıp sunduğu Survivor Ünlüler – Gönüllüler yarışmasında “Ünlüler” takımında yer aldı. 125 ünlünün portre fotoğraflarından oluşan Bennu Yüz 25 adlı kitabı 2015 yılında yayımladı. 2017’de çocukları ile Endonezya’ya taşındı ve iki yıl Bali adasında yaşadıktan sonra Türkiye’ye döndü.

İnstagram 👉 Bennu Gerede


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Nur Viral Kimdir, Nerelidir? 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu