Kimdir

Demet Tezcan Kimdir, Nerelidir? Demet Tezcan Hayatı ve Biyografisi

Vefat eden Şule Yüksel Şenler'e olan bağı ile tanınan Demet Tezcan merakla araştırılan isimlerden oldu. İşte merak edilen tüm detaylar...

Demet Tezcan Kimdir, Nerelidir?. Sosyal medyada kızının “canlı kalkan olmak istiyorum” imzası atarken fotoğrafını paylaşması ile gündeme gelen Demet Tezcan Kaç Yaşında? Bir dönem söyleyişi programları da yapan Demet Tezcan, Şule Yüksel Şenler ile tanışmadan önceki hayatı da merak edilenlerden. Demet Tezcan ve Şule Yüksel Şenler‘ in hikayesi ve Hayatı ve Biyografisini sizler için hazırladık. Gelin birlikte tüm merak edilenleri öğrenelim…

 Demet Tezcan Kimdir Nerelidir?

Kayserili bir ailenin kızı olan Demet Tezcan’ın hikayesi ilk gençlik yıllarında başlıyor.  Şule Yüksel  Şenler ile tanışmadan önceki hayatını birlikte öğrenelim. Şule Yüksel Şenler Kimdir, Kaç Yaşında? sorularının cevaplarını da  da makalemiz devamında bulabilirsiniz…

Çevresinde örtülü bir tek kişi olmadığı halde kendi araştırmalarıyla, gerekliliğine inandığı için, ailesine, çevresine, köyüne muhalif olarak örtünen ve bu nedenle erken yaşta evlenip İstanbul’a gelen biridir. 16 yaşındadır evlendiğinde. O günlerden beri de hiç vazgeçmeden, tükenmeyen bir azimle uğraşır, didinir.

İstanbul’da en büyük destekçisi eşi ve kayınpederidir Demet Tezcan’ın. Onu yazmaya yönlendiren ise o dönem İslamcıların üzerinde etkisi çok büyük olan Şule Yüksel Şenler’ dir. Şule Yüksel’in “Sen yazmalısın!” telkinleriyle yazmaya başlar. Uzun yıllar sonra Şule Yüksel’in hayatını da bizzat onun rızasıyla yine Demet Tezcan yazacaktır.

İlk yazıları Mektup dergisinde yayınlanır. Demet Tezcan’ın yazı serüveni uzun yıllar Akit gazetesinde sürmüştür. Dergiye yazılarını götürmesine, eylemlere, organizasyonlara katılmasına yardımcı olan, yeri geldiğinde onu götürüp getiren kayınpederidir.

Demet Tezcan 3 kız annesidir.


Demet Tezcan Hayatı ve Biyografisi

Demet Tezcan, öncelikle aktivisttir.  Ama hepsinin yanında başarıyla sürdürdüğü bir vazifesi daha vardır. Çocuk sahibi olmak onun için hiçbir zaman duruşundan ödün vermesine neden olmamış, aksine onlar sayesinde direnmeyi, çalışmayı hayatının merkezine oturtmuştur. 8 yıllık zorunlu eğitim çıktığında Demet Tezcan, bir imam hatip lisesi önünde eylemdedir. Bakınır, fakat civarda Mazlumder’ den kimseyi göremez. Burada olmalılardı diye düşünür ve o anda derhal Mazlumder’i arayarak “Siz neredesiniz?” diye sitemkar bir şekilde sorar. Mazlumder’le tanışıklığı da bu vesileyle olmuştur. Can arkadaşım dediği Gülden Sönmez’le bu vesileyle tanışır.

👉 Burhan İşliyen Kimdir, Nerelidir?


Bahane Yok, Eylem Var

Bu şekilde tanıştığı Mazlumder için büyük fedakarlıklar yapmıştır. Zaten Demet Tezcan, fedakarlıktır, özveridir, emektir. Minicik bebeği ile Mazlumder’ in toplantılarına katılmıştır. “Evde çocuğum var”ı bahaneden saymaz. Onun için bahane yoktur, eylem vardır!

Mazlumder’ den İHH’ ya ilk Gülden Sönmez geçer. Ardından da can arkadaşı Demet Tezcan. Onlarla birlikte İHH’ da kadın çalışmaları başlar. Yetimler, gönüllüler, kermesler, seminerler ile geçen yoğun bir döneme girilir. Bu süreçte Akit gazetesindeki yazıları son bulur. Ancak Demet Tezcan için yazmak bir gazete veya dergi ile sınırlı değildir. Boş bir anında bile bir şeyler karalıyor olma ihtimali çok yüksektir.

Ayrıca iki de kitap çıkarmıştır. İlki, bizim onu önemsediğimiz gibi önemsediği Şule Yüksel Şenler’ in hayatını anlattığı “Bir Çığır Öyküsü / Şule Yüksel Şenler” adlı kitaptır. Bu kitap da yine Demet Tezcan’da ziyadesiyle var olan fedakarlıkla hazırlanmıştır. Hazırlık aşamasında her gün Fatih’ten çıkıp Kavacık’ a Şule Yüksel’in yanına gitmiş, onunla konuşmuş, konuşmaları kayda almış, çözümlemeleri yapmış, nihayetinde büyük emeklerle eserini yayınlamıştır.

Daha sonrasında Demet Tezcan hayatının bir diğer önemli kadınını, annesini kaybeder. Bu onu derinden etkiler. Annesizlik çok ağır gelmiştir. Annesinin ardından da “Anne Üşürüm Yokluğunda” adlı kitabını çıkarır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu