Gündem

Elektriği Ucuzlatacak Yeni Düzenlemeye Geliyor: Vatandaş Elektriğe Daha Ucuza Ulaşacak!

Elektrik faturalarını düşürecek yeni düzenleme geliyor. Yeni yapılacak düzenlemeye göre tedarik şirketleri satın alacağı elektriğin en az yüzde 50, en çok yüzde 90'ını kamu şirketi EÜAŞ'tan alacak. 

Elektrik faturalarını düşürecek yeni düzenleme geliyor. Yeni yapılacak düzenlemeye göre tedarik şirketleri satın alacağı elektriğin en az yüzde 50, en çok yüzde 90’ını kamu şirketi EÜAŞ‘tan alacak. Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ), elektriği toptan alacağı için ucuza mal edecek ve dağıtım şirketlerine daha düşük fiyatlarla satacak. Vatandaş da elektriğe daha ucuza ulaşacak.

Elektriği Ucuzlatacak Düzenleme

Edinilen bilgilere göre, günlük bazda fiyatların belirlendiği elektrik piyasasında EÜAŞ tarafından ihale usulüyle elektrik üreticilerinden saatlik bazda 3 bin megavat elektrik alımı yapılacak. Toplu alımlar perakende şirketlerine uygun fiyatlı verilecek.

Bu yöntemle elektrik üreticiden daha uygun fiyata alınabilecek. Bunun üzerine bir de Bakanlık, fiyatlar üzerine sübvansiyon ekleyerek şirketlere daha ucuza elektrik verecek. Böylelikle şirketler de vatandaşa daha uygun fiyata elektrik satacak.


En Az Yüzde 50’sini EÜAŞ Temin Edecek

Görevli Tedarik Şirketleri’nin nihai tüketicilere yaptığı elektrik satışının sadece yüzde 20’sini Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nden (EÜAŞ) alıyor. Şirketler elektriğin yüzde 80’lik kısmını ise serbest piyasadan temin ediyor.
Başka bir ifadeyle tedarik şirketleri şebekeye verdikleri 125 milyar kilovat/saat elektriğin 25 milyar kilovat/saatlik kısmını kamu şirketi olan EÜAŞ’tan alırken, 100 milyar kilovat/saatlik kısmını ise serbest piyasadan temin ediyor. Yeni düzenlemeye göre; bundan böyle dağıtım şirketleri elektrik teminlerinin en az yüzde 50’sini EÜAŞ üzerinden yapacak. İsterlerse bu oranı yüzde 90’a kadar çıkarabilecekler.


Tarifeleri Devlet Belirliyor

Türkiye’de hem tüketim birim fiyatlarını hem de dağıtım şirketlerinin kar marjlarını Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) belirliyor. Devletin belirlediği tarifeler dışında şirketlerin kendi inisiyatifleri ile faturalarda oynama imkanı yok. Elektrik dağıtımında satış fiyatı ve net kar marjı EPDK tarafından belirleniyor.

2021-2025 dönemi için ‘Net Kar Marjı’ ise yüzde 2,38 olarak belirlendi. Kamuoyunda oluşturulan algının aksine 32 kuruşa elektrik satın alınarak astronomik düzeyde kar elde edilmesi kesinlikle söz konusu değil. Devletin görevli tedarik şirketlerine elektrik satış fiyatı vergi hariç 31,8 kuruştan oluşuyor. Şirketlerin piyasadan aldıkları elektriğin birim fiyatı ise 1 lira 50 kuruşta seyrediyor. Şirketlerin ortalama alım fiyatı ise kilovat/saat başına bir lira 25 kuruşa tekabül ediyor.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu