Sinema

En İyi Dram Filmleri 2024: Ölmeden Önce Kesinlikle İzlenmeli

En İyi Dram Filmleri 2024: Ölmeden Önce Kesinlikle İzlenmeli. Günümüzde pek çok film çeşitleri bulunmaktadır. Peki ölmeden önce izlenmesi gereken dram filmleri nelerdir. İşte bu yazımızda sizler için en iyi dram filmlerini sunuyoruz.

En İyi Dram Filmleri 2024

Özellikle duygu ağırlıklı bu dram filmleri pek çok kesimin severek izlediği film türüdür. İster yeni ister eski pek çok dram filmi ile karşılaşmak mümkündür. Özellikle de insanların en çok tercih ettiği film türü olan dram filmlerinden bazıları hala günümüzde çok sık izlenen filmler arasına girmektedir. Peki, en iyi dram filmleri nelerdir? Yeni ve eski en çok izlenen dram filmleri listesi ve önerisini sizler için topladık.

1) Kış Uykusu

Kış Uykusu
Kış Uykusu

Film Altın Palmiye Ödülü’nü kazanan ikinci film olma özelliğini taşıyor. Altın Palmiye’nin yanı sıra PIPRESCI Ödülü’ne de layık görülmüştür. Başrollerini Haluk Bilginer, Demet Akbağ ve Melisa Sözen paylaşmaktadırlar. Aydın (Bilginer) emekli bir oyuncudur; aktörlüğü bıraktıktan sonra Orta Anadolu’da kendi halinde küçük bir otelde çalışarak günlerini geçirir. Hayatında ise iki kadın vardır: Kendisine her anlamda uzak ve soğuk olan genç karısı Nihal (Sözen) ve boşanmış olan kız kardeşi Necla (Akbağ). Aydın tiyatroculuktan emekli olduktan sonra, babasından kalan mülkü idare etmek üzere eşi ve ablasıyla birlikte Kapadokya’daki otele yerleşmiştir. Kapadokya’daki otelde Aydın’ın hayatı etrafında olup bitenlerle ilgili hiçbir sorumluluk taşıma gereği hissetmediği için çok durağandır. Filmin hikâyesi Aydın’ın gerçekle arasındaki mesafeyi kapatıp kapatamayacağı sorununun etrafında şekillenir.


2) 12 Yıllık Esaret ( 12 Years A Slave )

12 Yıllık Esaret (12 Years A Slave)
12 Yıllık Esaret (12 Years A Slave)

Solomon Northup’ın 1853 yılında yazdığı ve kendi hikayesini anlattığı romanından uyarlanan filmde Northup, ABD’nin kuzeyinde yaşayan özgür bir insan, tanınmış bir keman virtüözüyken kaçırılarak köle yapılması ve 12 yıl boyunca köle olarak geçirdiği yaşamı anlatmaktadır. kölelik yılları anlatılmaktadır. Film, En İyi Film dalında Oscar Ödülü kazanırken, Lupita Nyong’o da En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandı.


3) 7. Koğuştaki Mucize ( Miracle İn Cell No:7 )

7. Koğuştaki Mucize (Miracle İn Cell No:7)
7. Koğuştaki Mucize (Miracle İn Cell No:7)

Film, zihinsel engelli bir adam ve dünyalar tatlısı küçük kızının başlarından geçen olayları anlatıyor. Yalan ve iftiralarla hapishaneye gönderilen zihinsel engelli adamın ve kızının yürek burkan hikayesi.


4) Guguk Kuşu ( One Flew Over The Cuckoo’s Nest )

Guguk Kuşu (One Flew Over The Cuckoo's Nest)
Guguk Kuşu (One Flew Over The Cuckoo’s Nest)

Eyalet Akıl Hastanesi’nde kısa bir tatil kulağa pek de kötü gelmiyor, öyle değil mi? Randle P. McMurphy (Jack Nicholson), damarlarında kan yerine elektrik dolaşan, ağzı çok iyi laf yapan özgür ruhlu bir mahkumdur akıl hastası numarası yaparak güvenlik önlemleri daha az olan bir akıl hastanesine sevkedilen bir mahkûmun (Jack Nicholson) geçirdiği zamanı konu alıyor. Mahkûm, bu süre içerisinde hem kaçma planları yapıyor hem de akıl hastanesindeki diğer hastalarla farklı bir diyalog kuruyor. Terapilerdeki kendi başına buyruk hareketleri ve özgürlüğe olan düşkünlüğü nedeniyle diğer hastalara kötü örnek olduğunu düşünen baş hemşire Mildred (Louise Fletcher) ile de büyük sorunlar yaşıyor. Milos Forman tarafından yönetilen film, tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak gösteriliyor. Jack Nicholson’ın ustaca sergiledigi rölü onun bugün geldiği noktanın tesadüf olmadığını göstermektedir.Guguk Kuşu, 1975’te beş ana Akademi Ödülü’nü kazandı.


5) Siyah ( Black )

Siyah (Black)
Siyah (Black)

Paul ve eşi Catherine evlenmişler ve mutlu bir yuva kurmuşlardır. Kısa bir süre sonra Michelle adını verdikleri bir kız çocukları olur. Ama ailenin mutluluğu uzun sürmez zira Michellle ne görebilir ne de duyabilir. Anne baba Michelle’i dış dünyanın etkilerinden ne kadar korumaya çalışırlarsa çalışsınlar küçük kız büyüdükçe hırçınlaşmaktadır. Bu sefer baba Paul Michelle’i bir kliniğe kapatmak ister. Tam da bu günlerde ailenin hayatına Debraj Sahai adında özel bir eğitmen girer. Hem sağır hem kör hem de dilsiz olan Michelle’i eğitmeye gönüllü olur. Küçük kız onun ellerinde hırçınlığını yavaş yavaş bir kenara bırakarak, eğitim almaya hatta normal çocuklar gibi okula gitmeye bile başlar. Kör ve sağır bir kızın bir öğretmen sayesinde hayata nasıl tutunduğunu ve nasıl yaşam mücadelesi verip kazandığını, sonunda da öğretmeni aynı duruma düşünce ona nasıl usanmadan öğretmenlik yaptığını konu almaktadır. Kör ve sağır doğan Michelle ailesi tarafından anlaşılamamaktadır.


6) Bir Rüya İçin Ağıt ( Requiem For A Dream )

Bir Rüya İçin Ağıt (Requiem For A Dream)
Bir Rüya İçin Ağıt (Requiem For A Dream)

Sara Goldfarb, Tv bağımlısı dul bir kadındır. Oğlu Harry ise kız arkadaşı Marion ile takılan madde bağımlısı bir çocuktur. Sara, bir Tv şovuna çıkmaya hak kazanır ve çok heyecanlıdır. Ödül olan kırmızı elbiseye girebilmek için kilo vermeye çalışır ve diyet haplarından kullanmaya başlar. Diğer yandan Harry ve arkadaşları, hiç durmadan eroin ve kokain kullanmaya devam etmektedirler. Bu bağımlılıklar zamanla aileyi bir felakete sürükleyecektir.


7) Dağ 2

Dağ 2
Dağ 2

Devam filmi olmakla birlikte izleyicilerine bağımsız bir hikâyeyi konu eden Dağ 2’de sınır ötesi gizli operasyonlara gönderilen yedi kişilik bir timin, “Fırtına Getiren”in öyküsü anlatılıyor. Teröristlerin elinden kurtulmayı başaran iki can dostu Oğuz ve Bekir, 6 yıl sonra özel bir görev için Özel Kuvvetler 8. Muharebe Arama Kurtarma Timi’ne katılır. Timin özel görevi ise Kuzey Irak’ta bir terör örgütü tarafından kaçırılan gazeteci Ceyda Balaban’ı kurtarmaktır. Ancak bu sefer düşman geçmişteki gibi bir tane değildir. MAK’ın karşısında bu acımasız coğrafyada birbiriyle çatışan birden fazla kuvvet vardır ve işler bu sefer hiç olmadığı kadar zordur.


8) Esaretin Bedeli ( The Shawshank Redemption )

Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)
Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

Başarılı bir bankacı olan Andy Dufrense evliliğinde başarılı olmadığı için eşi tarafından başka biriyle aldatılmaktadır. Bunu kabullenemeyen Andy, eşinin sevgilisi ile buluştuğu bir gece silahına mermileri doldurur ve öfkeyle eşi ve aşığının bulunduğu eve gidip öldürecek iken vazgeçer fakat bu geri dönüş Andy’i kurtaramaz. O akşam eşi ve sevgilisi öldürülmüştür. Olay yeri incelemede Andy’nin ayak izlerini bulan polis, yargıya teslim eder. Andy suçsuzluğunu ispatlayamaz.
Sonrasında ağırlaştırılmış müebbet hapis alır. Andy’nin hapishanedeki yaşadıkları ile ilgili olay örgüleri filmde anlatılmaktadır. Andy’nin hayatı bir an içinde alt üst olmuştur. Var olan bütün düzeni birden bozulmuştur. Hapishanede karşılaştığı ve tanıdığı dostları sayesinde biraz daha çekilir bir durum içine girmektedir. Buradaki Andy sayesinde arkadaşı Red umut etmenin çok iyi bir şey olduğunu fark etmeye başlıyor ve Red bir yolculuğa çıkıp filmin sonunda yolculuk sonrası Zihuatanejo’da kumsalda Andy’i buluyor ve mutlu bir şekilde birbirlerine sarılıyorlar.


9) Her Çocuk Özeldir ( Taare Zameen Par )

Her Çocuk Özeldir (Taare Zameen Par)
Her Çocuk Özeldir (Taare Zameen Par)

Gittiği okulda bir türlü başarılı olamadığı için ailesi ve öğretmenleri tarafından sürekli tepki gören, kendi halinde bir çocuk olan Ishaan’ın hikayesini konu alıyor. Bu tepkilerin üzerinde oluşturduğu baskıyla birlikte bazen içine kapanan bazen de öfkelenen ve saldırgan davranışlar sergileyen Ishaan’ın babası, bu durumun değişmesi için onu yatılı bir okula verir. Burada daha da içine kapanan Ishaan, okula yeni gelen resim öğretmeni sayesinde kendini keşfetmeye başlar. İlk kez birinin onu anlamasıyla birlikte değişen koşullarda artık her şey daha güzel olacaktır ve bu durum ailesinin de bir şeyleri fark etmesini sağlayacaktır.


10) Yeşil Yol ( Green Mile )

Yeşil Yol (Green Mile)
Yeşil Yol (Green Mile)

Paul Edgecomb, bir hapishanede gardiyanlık yapmaktadır. Hapishanedeki görevi, idam mahkumlarına, hücrelerinden idam odasındaki elektrikli sandalyeye kadar eşlik etmektir. Edgecomb, çalıştığı süre boyunca sayısız idama tanık olur. Fakat bu idam mahkumlarından hiçbiri onu John Coffey kadar etkilemeyi başaramaz. John Coffey, doğaüstü güçlere sahip bir mahkumdur. Birtakım doğaüstü güçleri bulunan Coffey ile yakınlaşan Edgecom, hiç beklenmedik zamanda, hiç beklenmedik yerlerde mucizelerin gerçekleşeceğine inanmaya başlar.
İki küçük kızın ölümünden sorumlu tutulan Coffey, ürkütücü bir görünüme sahiptir. Fakat bu görüntüsünün aksine oldukça duygusal bir insandır ve iç dünyasında karmaşıklık söz konusudur.


11) Yaşamın Kıyısında ( Manchester By The Sea )

Yaşamın Kıyısında (Manchester By The Sea)
Yaşamın Kıyısında (Manchester By The Sea)

Lee Chandler, sıhhi tesisat, elektrik, kapıcılık gibi sıradan işler yaparak, tek göz bir evde yalnız başına yaşayan bir adamdır. Doğup büyüdüğü ama uzun zamandır uğramadığı kentten bir gün acil bir telefon alır. Kalp hastası abisi hastaneye kaldırılmıştır ve durum ciddidir. Lee kafasında endişeler ve soru işaretleri ile yola koyulur. Hastanede alacağı haberle de birlikte hayatı değişecektir.
Filmin yönetmenliğini ve senaryosunu New York Çeteleri filminin de senaristi olan Kenneth Lonergan üstlenirken oyuncu kadrosunda başrolü Casey Affleck sırtlıyor. Kadroda kendisine Michelle Williams, Kyle Chandler, Gretchen Mol ve Lucas Hedges gibi önemli isimler eşlik ediyor.


12) Sophie Ve Güneşin Doğuşu ( Sophie And The Rising Sun )

Sophie Ve Güneşin Doğuşu (Sophie And The Rising Sun)
Sophie Ve Güneşin Doğuşu (Sophie And The Rising Sun)

Amerika’nın güneyinde küçük bir kasaba, savaşın tüm hızıyla sürdüğü 1941 yılında herzamanki günlerinden birinde nehir kenarında yaralı olarak uyanan Asyalı Grover’a, eşini 1.Dünya savaşında kaybetmiş iyi kalpli Ann, evini açar. Ann’ın komşusu Sophie ise sakin bir hayatı olan yalnız bir kadındır. Hiç beklemediği bir anda kasabaya çıkıp gelen gizemli bir adamın büyüsü onu sardığında hayatı baştan sona sarsılır. Yaralarını sararken Sophie’ye aşık olan Grover ise bu sırada yaşanan Pearl Harbor bombalamasından sonra, kasabada günah keçisi durumuna gelir. Onların karşı konulamaz şekilde büyüyen aşkı, şiddete ve ahlaki iki yüzlülüğe karşı koyabilecek kadar güçlüdür.


13) Fences

Fences
Fences

Troy Maxson , 1950’li yılların Amerikası’nda çöp toplayıcılık yapar, eşi Rose ve oğlu Cory ile yaşayan Afro-Amerikalı orta yaşlı bir adamdır. Gençliğinde iyi bir beyzbol oyuncusu olan Maxson, o yıllarda profesyonel lig MLB’nin siyahlara kapalı olması nedeniyle profesyonel olamamış, siyahlar alınmaya başladığında ise yaşından dolayı kabul edilmemiştir. Bu hayal kırıklığını hiç unutamayan Maxson hayata olan öfkesini sürekli sevdiklerinden çıkarmaktadır. Oğlunun iyi bir Amerikan futbolu oyuncusu olarak dikkat çekmesi, kendi talihsizliğini aklına getirecek ve oğlunun yükselme şansına her türlü engeli çıkarmasına neden olacaktır.
1985’te Fences oyununu yazan ve Pulitzer Ödülü’nü kazanan August Wilson, 2005’te ölümünden önce oyunun sinema uyarlamasını da tamamlamıştı. Bu senaryo Denzel Washington tarafından, ölümünden 11 yıl sonra sinemaya aktarıldı. 2010 yılında Broadway’de sahnelenen oyunda yine başrolde Washington ve Viola Davis oynamış, iki oyuncu da Tony Ödülü kazanmıştı.


14) Hachiko

Hachiko
Hachiko

Bir profesör tren istasyonunda terk edilmiş bir köpek bulur. Köpeğin bir sahibi yoktur. Profesörle köpek arasındaki müthiş dostluğu konu edinen. 1987 yılında Hachiko Monogatari isimli Japon filmine konu olan gerçek olaylar bu defa Stephen P. Lindsay tarafından senaryolaştırılmıştır.


15) Uçurtmayı Vurmasınlar

Uçurtmayı Vurmasınlar
Uçurtmayı Vurmasınlar

Annesinin hapis cezası yüzünden hapishanede büyümek zorunda kalan Barış, bütün mahkumların neşe kaynağıdır. Beş yaşındaki bu çocuğun gözüyle kadınlar hapishanesinin ve sevginin öyküsüdür anlatılan. Küçük Barış’ın bu dört duvar arasında ne suçu vardır ki? Oysa esrardan tutuklanan annesi değil midir? Barış henüz algılayamadığı bir garip dünyanın içinde, her yanı soğuk ve sağır duvarlarla çevrili bir hapishane avlusunda gökyüzünü ve özgürlük uçurtmalarını gözlemektedir. İnci Abla’sı Özgürlüğüne kavuştuktan sonra bir gün uçurtma olup geri döneceğine söz vermemiş midir?


16) Eşkıya

Eşkıya
Eşkıya

Hapse düşmesine neden olan arkadaşının peşine düşen bir adamın hikayesini anlatmaktadır. 35 yıl önce Cudi dağlarında bir grup eşkiya yakalandı ve hapse atıldı. Yıllar içinde kimi hastalıktan, kimi hesaplaşma sonucu öldü. Biri hariç 35 yıl sonra Hapisten çıkınca Baran’ ın ilk işi köyüne dönmek olur. Yıllar önce hapse girmesine en yakın arkadaşının sebep olduğunu öğrenir. Bu en yakın arkadaşı onun çocukluk aşkını alarak İstanbul’ a gitmiştir. Baran da onu bulmak üzere İstanbul’un yolunu tutar.


17) Baba ( The Godfather )

Baba (The Godfather)
Baba (The Godfather)

Corleone ailesi, Don Vito Corleone’nin başında olduğu, suça dayalı bir örgüt kurmuş olan İtalyan asıllı meşhur bir ailedir. Aile, New York’taki diğer dört aileyle birlikte New York’un yeraltı işlerini yönetmektedir. Ancak Corleone ailesini diğerlerinden ayıran özelliği, Don Corleone’nin cebinde bozuk para gibi taşıdığı politikacılar ve yargıçlardır. Politikacılar ve yargıçlarla olan bu yakın ilişkileri diğer ailelerin açamadığı kapıları açabilmesini sağlamaktadır.
İtalya ve New York’un en meşhur uyuşturucu üreticisi ve dağıtıcısı olan “Türk” lakaplı Solozzo, Don Corleone’den, ilişkilerini kullanarak kendisine yasal koruma sağlamasını ve 1 milyon dolar nakit para vermesini ister, karşılığında elde edilecek kârdan pay teklif eder. Teklife göre, ilk yıl Corleone Ailesi’ne kalacak olan para 3-4 milyon dolar civarında olacaktır. Ancak Don Corleone teklifi reddeder. Gerekçesi, iyi ilişkileri olsa da, Don Corleone’nin uyuşturucu işi ile bağlantısı olduğunu öğrenen siyasetçilerin ilişkilerini gözden geçirme gereği duyacak olmalarıdır. Don Corleone’ye göre politikacılar kumarı bir zaaf olarak görüyorlardır ama uyuşturucu pis iştir. Bunun üzerine arkasına Tataglia Ailesi’ni ve New York’ta polis şefi olan McClusky’i alan Solozzo, Don Corleone’yi vurdurtur. Ölümden son anda kurtulan Don Corleone’yi ve tüm aileyi kötü günler beklemektedir. Bu süreçte, fevri hareketleriyle bilinen, Don Corleone’nin en büyük oğlu Sonny ölecek, II. Dünya Savaşı’ndan kahraman olarak dönen en küçük oğlu Michael ise, daha önce aile işleriyle hiç ilgilenmediği ve bunu istemediği halde olayların akışı onu hikâyenin merkezine doğru itecektir. Ve New York’ta suç aileleri arasındaki savaş başlayacaktır.


18) Forrest Gump

Forrest Gump
Forrest Gump

Forrest Gump filmi düşük I.Q. sahibi birini anlatmaktadır. Film 1994 yılında yayımlanmıştır. Olaylar 1950 ve 1970 yıllarının sonlarına kadar geçen bir süre zarfında gelişmiştir. Film dram, romantik komedi tarzında bir filmdir.


19) Er Ryan’ı Kurtarmak ( Saving private ryan )

Er Ryan'ı Kurtarmak ( Saving private ryan )
Er Ryan’ı Kurtarmak ( Saving private ryan )

Dört çocuk annesi bir kadı İkinci Dünya Savaşı’nda kaybettiği üç oğlunun ardından fazlasıyla yaralanmıştır. Şimdi tek dileği hayatta kalan tek oğlunun savaştan sağ salim dönmesidir. Yakarışları karşılık bulur ve Başkan tarafından verilen bir emirle James Ryan’ın ne pahasına olursa olsun bu savaştan sağ çıkması sağlanacaktır. Normandiya çıkarmasının yapıldığı gün, sekiz kişilik bir asker birliği farklı bir göreve, Ryan’ı kurtarma görevine atanır. Ancak yüzbaşı John Miller tarafından yönetilen bu birim, can pazarının yaşandığı bu zorlu ortamda hakikatli bir yaşam mücadelesine atılacak; tek bir adamı kurtarmak için sekiz kişinin hayatının tehlikeye atılmasının meşruluğunu sorgulayacaktır.


20) Ayla

Ayla
Ayla

1950 yılında savaşta yer alan Süleyman Astsubay savaş meydanında küçük bir kız bulur. 5 yaşındaki bu Koreli kız yetimdir ve nereye gideceğini bilmemektedir. Astsubay kızı yanına alır ve Ayla ismini verir. Birliğin neşesi haline gelen Ayla ile astsubay kısa sürede baba-kız gibi olurlar.
Ancak 15 ay sonunda birliğin Türkiye’ye geri dönme kararı çıkar. Ayla’yı bırakıp dönmek istemeyen Süleyman Astsubay her yolu denese de Kore kanunlarını aşamaz. Küçük kızı geride bırakmak zorunda kalan Süleyman ve yetimlere uygulanan sisteme dahil olarak yetimhaneye verilecek olan Ayla son vedalarında tekrar bir araya gelmeye söz verirler. Yıllar ikiliyi yeniden buluşturacak mıdır?


21) Titanik

Titanik
Titanik

Teknolojinin son sürat ilerlediği bir dönemde, insanlar üstesinden gelemeyecekleri hiç bir sorun olamayacağına inanmaya başlamışlardır. ‘Titanic’ adlı dev transatlantik ise, insanlığın doğaya karşı gövde gösterisi gibidir.Bu ‘Düşler Gemisi’ nin yolcuları arasında Avrupa`da birkaç yıl geçirdikten sonra Amerika’ya dönmekte olan, Jack adlı genç bir ressam ile nişanlısı ve annesiyle Philadelphia`ya giden Rose adlı genç bir kız da vardır. İki genç, şans eseri tanışacak, aralarındaki sınıf farkına aldırmaksızın birbirlerine yakınlaşacaktır.
Bu arada doğa insanoğlunun günden güne artan kibirine bir nokta koymayı planlamaktadır. Yola çıkılmasından dört buçuk gün sonra, 10 Nisan 1912’de, Titanic iki saat kırk dakika süren ve sulara gömülmesiyle son bulan, hazin olayların başlamasına neden olacak buz dağına çarpacaktır.


22) Hayat Güzeldir ( Life is Beautıful )

Hayat Güzeldir ( Life is Beautıful )
Hayat Güzeldir ( Life is Beautıful )

Başkahramanımız hayat dolu Guido’nun güzeller güzeli öğretmen Dora’ya vurulur ve tüm engellere rağmen evlenirler. Ardından bir de çocuk sahibi olan çiftin hayatlarındaki tüm pürüzler ortadan kalktığında savaş patlak verir. Yahudi oldukları için toplama kampına götürüldüklerinde Guido, oğluna esir kampının ve savaşın bir oyun olarak söyleyecek; oğlu, oyunu başarıyla tamamlarsa ödül olarak çok istediği bir oyuncak tankı hediye edecektir.
İkinci Dünya Savaşı’nın sivillerin üzerindeki yıkıcı etkisini beyaz perdeye en iyi uyarlayan filmlerden biri olan Hayat Güzeldir, tüm olumsuzluklara rağmen her daim bir umut ışığı olduğunu adında olduğu gibi, içeriğinde de barındırıyor.


23) Geçmişin Gölgesinde ( ANYDAY )

Geçmişin Gölgesinde ( ANYDAY )
Geçmişin Gölgesinde ( ANYDAY )

Ölüdirilen babasının intikamını almaya çalışan bir gencin hikayesini anlatıyor. Babasının uyuşturucu satıcısı bir zenci tarafından öldürülmesinden sonra Derek faşist bir çetenin önemli bir üyesi haline gelmiştir. Babasının ölümünün intikamını bu örgütün, kendileri gibi olmayanlara karşı yaptığı saldırılar ve tacizlerle almaya çalışan Derek, bir gün, arabasını çalmaya çalışan iki zenciyi öldürür ve hapse girer. Bu süreçte küçük kardeşi Danny de ağabeyinin izinden gitmeyi seçer. Derek hapiste geçirdiği süre boyunca bambaşka bir adam olmuş, yaptığı hatalardan pişmanlık duymuştur. Artık bir “dazlak” değildir ve tek amacı kardeşini bu yanlış yoldan geri döndürmeye çalışmak olacaktır.


24) Piyanist ( The Pianist )

Piyanist ( The Pianist )
Piyanist ( The Pianist )

Piyanist filmi 2. Dünya Savaşı sırasında yaşanmış gerçek bir hikayeyi konu almaktadır. Polonyalı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ın anılarını anlattığı kitabın sinemaya uyarlanmış halidir. Yönetmenliğini Roman Polanski üstlenmiştir.


25) Kara Tahta (The Blackboard)

Kara Tahta (The Blackboard)
Kara Tahta (The Blackboard)

Kara Tahta, Kürtçe olarak çekilmiş bir İran filmi. Cannes Film Festivali’nde jüri büyük ödülü almış olan Kara Tahta, İran kırsalında kendilerine öğrenci arayan öğretmenlerin öyküsünü belgesele yakın bir dramatik formda anlatıyor. Bu öğretmenler, sırtlarında kara tahtalarıyla seyyahlar gibi geziyorlar. Bölgede yakın zamanda yaşanmış savaşların yarattığı yıkım ise, her sahnede kendini belli ediyor: Öğretmenlerin sırtlarında taşıdıkları kara tahtaların tek işlevi, öğrenciler ders verilirken ortaya çıkmıyor. Bu kara tahtalar, aynı zamanda birer kalkan ve sığınak görevi de üstleniyor zorlu coğrafyada. Hatta, kimi durumlarda bir eşe karşılık olarak
da verilebiliyor.


26) Yapay Zeka (A.I. Artificial Intelligence)

Yapay Zeka (A.I. Artificial Intelligence)
Yapay Zeka (A.I. Artificial Intelligence)

Belirsiz bir gelecekte insanoğlu, dünyanın çoğunun sular altında kaldığı bir yeryüzünde yaşamaya çalışırken, teknolojinin nimetlerinden yararlanarak hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla yapay zekalı robotlar üretir. David, madde ve mana olarak tam bir insan gibi donatılmış bir robottur. Sevmeye programlanmış olan ilk çocuk robot David, o sırada hasta olmasından dolayı tedavisi bulunana kadar çocukları dondurulmuş bir aile tarafından deneme süreci olarak evlat edinilir. David, yaşadığı aile ortamında evlatlığın gerektirdiği sevgi ve bakımı kapsayarak giderek çiftin çocukları haline gelmesine rağmen, umulmadık olaylar Robot David için hayatı imkansız bir duruma sokar.


27) Altın ve Bakır (Tala va Mes)

Altın ve Bakır (Tala va Mes)
Altın ve Bakır (Tala va Mes)

Seyit Rıza, çok sevdiği eşi Zehra Sadat hastalanınca, Medresede ders verme işine ek olarak ev işlerini ve çocuk bakımını da üstlenir. Gecesini gündüzüne katıp halı da dokuyunca gözleri artık iyi görmemeye başlar. Artık Kur’an okuyamaz ders veremez hale gelir. Onları üzmemek için eşine ve diğer akrabalarına bu konuyu açmaz.


28) Hugo Cabret

Hugo Cabret
Hugo Cabret

Brain Selznick’in sihir temalı çocuk romanından uyarlanan olan film, Paris tren istasyonunun duvarları arasında yaşayan ve saatlerden sorumlu olan kimsesiz bir çocuğun, bir gün saati tamir etmeye teşebbüs etmesiyle yaşadığı gizemli macerayı konu ediyor.


29) Kıyamet Günü ( The Impossible )

Kıyamet Günü ( The Impossible )
Kıyamet Günü ( The Impossible )

Maria ve Henry 3 çocuklarıyla birlikte kış tatillerini geçirmek için Tayland’a giderler. Bu tropik cennete birkaç gün keyifli vakit geçirmek isteyen aile, 25 Aralık gecesi düzenlenen Christmas partisine gider ve bolca eğlenirler. Ertesi sabah havuz keyfi yaptıkları sırada korkunç bir gürültüyle ortalık sarsılmaya başlar. Maria ve Henry korku içinde dona kaldıklarında, otelin duvarları üzerinden dev dalgalar da üzerlerine doğru hızla gelmektedir!


30) Yedi Yaşam ( Seven Pounds )

Yedi Yaşam ( Seven Pounds )
Yedi Yaşam ( Seven Pounds )

Ben Thomas(Will Smith), geçmişindeki bazı hatalardan dolayı suçluluk duyan, intiharı düşünecek kadar depresif bir insandır. Kafasında devamlı intihar düşüncesinin dolaştığı Ben, hayatına giren tamamen yabancı 7 kişi vesilesiyle kefaretini ödeme şansını yakalayacak; bu sırada kalp hastalığı olan Emily’de (Rosario Dawson) aşkı bulacaktır.


31) Sarhoş Atlar Zamanı ( A Time for Drunken Horses )

Sarhoş Atlar Zamanı ( A Time for Drunken Horses )
Sarhoş Atlar Zamanı ( A Time for Drunken Horses )

İranlı bir Kürt ailesinin fertleri, babalarının ölümünden sonra zor şartlar altında hayatlarını sürdürmektedir ki, kardeşlerden birinin acilen ameliyat olması gerektiği öğrenilir. Henüz 12 yaşındaki Eyüp, ailenin yeni lideri olarak güç bir durumda kalmıştır. Film, adını sözkonusu coğrafyanın zor şarlarına has ilginç bir yöntemden; ayakta kalmaları için alkol verilen atlardan alıyor. Farsça, Persçe ve Kürtçe olarak çekilen yapımın yönetmeni Ghobadi ise, ünlü Abbas Kiarostami’nin eski asistanı.


33) Son Umut ( Children of Men )

Son Umut ( Children of Men )
Son Umut ( Children of Men )

Dünya, 2027: Gelecek için umut gittikçe önemini kaybeden bir kaynak oluyor. Son doğan bebeğin üzerinden neredeyse 19 yıl geçmiş ve açıklanamayan evrensel çocuksuzluk her geçen yıl beşeriyet sınırlarını, gelecekteki tüm haklarından vazgeçirmeye yaklaştırmıştır. Çoğu insan kaçınılmazı benimsemeyi seçip, ayrılıkçılığın, kanunsuzluğun ve nihilizmin içine çekilirken, diğerleri birleşik bir gezegen ve yavaş yavaş azalan nüfus için mücadeleye devam eder.


34) Kaplumbağalar Da Uçar ( Turtles Can Fly )

Kaplumbağalar Da Uçar ( Turtles Can Fly )
Kaplumbağalar Da Uçar ( Turtles Can Fly )

Irak – Türkiye sınırında, Amerikan işgali altındaki bir Kürt mülteci kampında yaşayan 13 yaşındaki Satellite, bir yandan çat pat bildiği İngilizce’si ile uydudan duyduğu haberleri köylülere tercüme ederken, diğer yandan patlamamış olan kara mayınlarını toplayarak geçinmeye çalışan diğer çocukların liderliğini yapmaktadır.


35) Büyük Balık ( Big Fish )

Büyük Balık ( Big Fish )
Büyük Balık ( Big Fish )

William, babası amansız bir hastalık nedeniyle ölüm döşeğinde olduğu için, evine geri döner. Babasını yakından tanımak için, renkli bir kişiliği olan adamın gençliğinde yaşadıklarına dair öyküler toplamaya başlar. Babasının, gençliğinde gezgin bir satıcıyken yaşadıkları bir bulmacanın parçaları gibi yerine oturacak ve anlaşılması güç olan adamın yaşamını en masalsı yönüyle zaferleri ve zaaflarıyla ortaya çıkaracaktır.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu