Sinema

En İyi ve Yeni 10 Gizem Filmi Netflix 2024: En Çok izlenen En Yeni Gerilim Filmleri

En İyi ve Yeni 10 Gizem Filmi Netflix 2024: En Çok izlenen En Yeni Gerilim Filmleri. Sinema severler tarafından en çok merak edilen ve araştırılanlardan biri de Sonu tahmin edilemeyen bir solukta izlenecek ve en yeni gizem dolu filmlerdir. Bu yazımızda sizler için Netflix’te yayınlanan en iyi gizem, psikolojik gerilim, polisiye filmlerini listeledik.

En İyi ve Yeni 10 Gizem Filmi Netflix

Gizemli filmleri izlemekten hoşlanan ve filmi izlerken  koltuklarının kenarında tutunmaya hazır mısınız? Eğer ki; bulmacaları çözmekten zevk alıyor ve film izlerken olay kişisinin kim olduğunu anlamaya çalışmak size zevk veriyorsa; yazımızın devamında yer alan Netflix’te yayınlanan Gerilim ve Gizem dolu filmlere göz atmalısınız.

Ayrıca; gizemli filmleri araştıranlar için belirtelim ki bir listede gerilim, suç dramaları ve şüpheli hikayelerden hoşlananlar içinde bir liste hazırladık. Şimdiden İyi Seyirler…


En İyi 10 Gizem Filmi Netflix

1- Zindan Adası

” Zindan Adası ” ( Shutter Island ), Martin Scorsese tarafından yönetilen ve 2010 yılında vizyona giren bir psikolojik gerilim filmidir. Dennis Lehane’nin bir romanından uyarlanan filmin başrollerinde Leonardo DiCaprio , Mark Ruffalo ve Ben Kingsley yer almaktadır. Hikaye 1954’te geçiyor.

Shutter Island’da bulunan suçlu deliler için bir tesis olan Ashecliffe Hastanesinden Rachel Solando adlı bir hastanın ortadan kaybolmasını araştırmak için gönderilen iki ABD Polis Teşkilatı Teddy Daniels ve Chuck Aule’yi takip ediyor.Araştırırken hastane personelinin direnişiyle karşılaşırlar ve tesis ve hastaları hakkında rahatsız edici sırları ortaya çıkarırlar. Film, olay örgüsü kıvrımları ve psikolojik karmaşıklığıyla tanınır.2-Yedi

Se7en, David Fincher tarafından yönetilen ve 1995’te vizyona giren bir polisiye gerilim filmidir . Hikaye, yedi ölümcül günahı cinayetlerine ilham kaynağı olarak kullanan bir seri katili arayan iki dedektif Somerset ve Mills’i konu alıyor.

Filmin başrollerinde Brad Pitt , Morgan Freeman , Kevin Spacey ve Gwyneth Paltrow yer alıyor . Filmin sonu, sinema tarihinin en unutulmazlarından biridir ve birçok tartışma ve analiz konusu olmuştur. Filmin anlatımı tamamlandı ve bir devam filmi gerektirmiyor.


3- Guilty

Sıradaki film bizleri Amerika kıtasından alıp Asya kıtasına, Hindistan’a götürüyor. Talvar ya da Guilty, gerçek bir hikayeden uyarlanmış ve sıradan Bollywood yapımlarından oldukça farklı. İki kişinin öldürüldüğü bir cinayetin araştırılması filmin konusu oluyor. Polislerin hatasından dolayı cinayet yerindeki onlarca delil hata görüyor ve kayboluyor. Bu nedenle işlenen cinayeti takip etmek ve zanlıları yakalamak son derece zorlaşıyor.

Daha önce de belirttiğimiz gibi sıradan Bollywood yapımlarından fazlasıyla farklı bir yapım olan Guilty, bu yapımlara önyargılı bakan kişileri bile ikna edebilecek kalitede bir gizem filmi. Uzun bir süreye sahip olmasına rağmen filmden kopmayacağınızı da belirtelim. Bu akıcı Hint filmini izlemenizi tavsiye ediyoruz.


4- Prestij

” Prestij “, Christopher Nolan’ın yönettiği , Nolan ve kardeşi Jonathan tarafından yazılan ve Christopher Priest’in 1995 tarihli romanından uyarlanan 2006 yapımı bir psikolojik gerilim filmi. Film, Viktorya dönemi Londra’sında mükemmel bir ışınlanma numarası yüzünden çekişen rakip sahne sihirbazları Robert Angier ve Alfred Borden’ı konu alıyor. Filmin başrollerinde Christian Bale , Hugh Jackman , Scarlett Johansson yer alıyor.

Film, olumlu eleştiriler için 20 Ekim 2006’da gösterime girdi ve 40 milyon dolarlık bir üretim bütçesine karşı dünya çapında 109 milyon dolar hasılat elde etti. En İyi Sanat Yönetmenliği ve En İyi Sinematografi dallarında Akademi Ödülü adaylığı aldı. Film, karmaşık olay örgüsü ve saplantı, fedakarlık ve aldatma temalarıyla tanınır.


5- Zodiac

“The Zodiac “, David Fincher tarafından yönetilen ve Robert Graysmith’in “Zodiac” (1986) ve “Zodiac Unmasked” (2002) adlı kurgusal olmayan kitaplarına dayanan 2007 yapımı bir Amerikan gizem gerilim filmidir. Film, bir cinayet çılgınlığıyla Kuzey Kaliforniya’yı terörize eden kimliği belirsiz bir kişi olan Zodiac Killer’ın izini sürmeye takıntılı amatör bir dedektif olan San Francisco’lu bir karikatüristin hikayesini anlatıyor.

Filmin başrollerinde Jake Gyllenhaal , Mark Ruffalo ve Robert Downey Jr. ile Anthony Edwards yer alıyor., Brian Cox, Elias Koteas, Donal Logue, John Carroll Lynch ve Chloë Sevigny yardımcı rollerde. Film, tarihsel doğruluğu ve karmaşık olay örgüsüyle tanınır. Olumlu eleştiriler için 2 Mart 2007’de yayınlandı ve 65-85 milyon dolarlık bir üretim bütçesine karşı dünya çapında 84,7 milyon dolar hasılat elde etti.


6- Cinayet Süsü

Gizem filmleri hep gerilim barındıracak diye bir şart yok fikriyle yola çıkılmış bir Türk filmiyle listemize devam ediyoruz. Ali Atay tarafından çekilmiş olan Cinayet Süsü, gerilim barındırmamasına rağmen bir seri katilin araştırılmasını konu alıyor. Bu gizemli katil, işlediği cinayetlerin ardından hiçbir delil ve ipucu bırakmıyor.

Bu oldukça zorlu davanın çözülmesinin gittikçe güçleştiğini anlayan Emniyet Genel Müdürü, ABD’de görevde bulunmuş Dizdar Koşu isimli dedektifi ekibe atar. Bu tuhaf cinayetlerin çözülmesine yardımı dokunacağı düşünülen dedektifle birlikte işler daha da ilginçleşir.


7- Da Vinci Şifresi

Da Vinci Şifresi, Ron Howard tarafından yönetilen, Akiva Goldsman tarafından yazılan ve Dan Brown’ın 2003 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan 2006 yapımı bir Amerikan gizem gerilim filmidir. Filmin başrollerinde Tom Hanks , Audrey Tautou , Sir Ian McKellen , Alfred Molina , Jürgen Prochnow , Jean Reno yer alıyor.

Paul Bettany. Hikaye, dini semboloji profesörü Robert Langdon ve kriptolog Sophie Neveu’nun bir Louvre küratörünün cinayetini soruşturmalarını ve iki bin yıldır gizli bir topluluk tarafından korunan ve Hristiyanlığın temellerini sarsabilecek dini bir gizemi ortaya çıkarmalarını konu alıyor. Film, dini varsayımı nedeniyle tartışmalıydı, ancak genellikle bir gizem filmi olarak iyi karşılandı.


8- Dokuzuncu Kapı

Dokuzuncu Kapı, Roman Polanski tarafından yönetilen ve Arturo Pérez-Reverte’nin 1993 tarihli romanı The Club Dumas’a gevşek bir şekilde dayanan 1999 yapımı neo-noir korku gerilim filmidir. Film, Johnny Depp’in canlandırdığı ender kitap satıcısı Dean Corso’nun bir iblis metninin son iki nüshasını ararken ve doğaüstü imalar içeren bir komplonun içine çekilmesini konu alıyor.

Corso’nun yolları, kendisini Telfer’in korumasının saldırısından kurtaran gizemli bir kadınla kesişir . Paris’te Corso, Barones Kessler’e ait hayatta kalan üçüncü kopyanın izini sürer .. Filmin şık ve atmosferik bir havası var, ancak eleştirmenler filmin amaçsızca dolambaçlı olduğunu ve genellikle gülünç olduğunu söylüyor.


9- Görünmeyen Misafir

Listemizin son filmi olan Görünmeyen Misafir, İspanyol yapımı bir gerilim ve gizem filmi olarak karşımıza çıkıyor. Film, kariyer basamaklarını hızla çıkan evli bir iş adamı Adrian Doria’nın, fotoğrafçı sevgilisi Laura’yı öldürmekle suçlanması üzerine hayatının tamamıyla değişmesini konu alıyor. Bu cinayette bir şüpheli olarak sayılmasına anlam veremeyen Adrian, ünlü bir avukat olan Virginia Goodman ile çalışmaya başlıyor.

Adrian hikayeyi Virginia’ya anlattığı anda birtakım tutarsızlıklar sezen avukat, hikayeyle ilgili gerçeklerin ortaya çıkması için çabalıyor. Bu iki saatlik macera izleyiciyi ekran karşısına kilitliyor.


10-Kya’nın Şarkı Söylediği Yer

Crawdads Sing, Delia Owens’ın 2018 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan 2022 yapımı bir Amerikan gizem drama filmidir . Film , Kuzey Carolina’nın tehlikeli bataklıklarında yetişkinliğe ulaşan terk edilmiş bir kız olan Kya Clark’ı konu alıyor. Kya, bir zamanlar ilişkisi olduğu bir adamın cinayetinde zanlı olur.

Filmin yönetmeni Olivia Newman, senaryosu Lucy Alibar , yapımcıları Reese Witherspoon ve Lauren Neustadter . Daisy Edgar-Jones, Taylor John Smith’in yer aldığı oyuncu kadrosunun başında yer alıyor., Harris Dickinson ve David Strathairn. Film, bazıları atmosferini ve ortamını överken, diğerleri onun içerik eksikliğini ve aceleye getirilmiş olay örgüsünü eleştirmesiyle karışık eleştiriler aldı.

Film, New Orleans ve Louisiana’daki Fontainebleau Eyalet Parkı’nda çekildi. Film müziği Kanadalı besteci Mychael Danna tarafından bestelendi ve Taylor Swift orijinal şarkı “Carolina”yı yazıp seslendirdi.


En Yeni Psikoloji Gizem Filmleri

The Girl on a Bulldozer

Buldozerdeki Kız, Park Yi-woong tarafından yönetilen, Kim Hye-yoon, Park Hyuk-kwon ve Oh Man-seok’un oynadığı 2022 Güney Kore filmidir. Film, kollarının her yerinde dövmeler olan ve baş belası olan 19 yaşındaki Hye-yeoung’un hikayesini anlatıyor.

Babası ve küçük kardeşi ile birlikte yaşıyor. Bir gün babası gizemli bir kaza geçirir ve komaya girerek Hye-yeoung ve kız kardeşini yalnız bırakır. Hye-yeoung, babasına ne olduğunu öğrenme görevini üstlenir ve kazadan sonra onun nerede olduğunu araştırır. Film, 26. Busan Uluslararası Film Festivali’nde gösterildi.Ekim 2021’de ve 7 Nisan 2022’de sinemalarda gösterime girdi.

Film, bazıları Kim Hye-yoon’un performansını överken, diğerleri cesaret ve polisiye gerilim unsurlarının eksikliğini eleştiren karışık eleştiriler aldı. Filmde buldozerler var ama Hye-yeoung filmin 113 dakikalık süresi boyunca bir buldozere yalnızca iki kez biniyor.


Without Her

Royya, İran’dan Danimarka’ya göç etmek üzere hazırlandığı sıralardan yalnızca iki hafta önce, kaybolmuş olarak bilinen bir genç kız ile karşılaşır. Roya, kızı evine alıp bakımlarını yaparken yaşayacak olduklarından habersizdir. Kaybolmuş gibi görünen kız aslında Roya’nın yerini almak isteyen azılı birisidir.


Escape Room: Tournament of Champion

Escape Room : Tournament of Champions, Adam Robitel tarafından yönetilen ve Will Honley , Maria Melnik , Daniel Tuch ve Oren Uziel tarafından yazılan bir 2021 Amerikan hayatta kalma korku filmidir. 2019 yapımı Escape Room filminin devamı niteliğindedir.

Film, kendilerini başka bir dizi kaçış odasında kilitli bulan ve hayatta kalmak için ortak yönlerini yavaş yavaş ortaya çıkaran altı kişiyi konu alıyor. Filmin başrollerinde Taylor Russell , Logan Miller ve Deborah Ann Woll ilk filmdeki rollerini yeniden canlandırıyor.

Escape Room: Tournament of Champions, Avustralya’da sinemalarda gösterime girdi1 Temmuz 2021’de ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 16 Temmuz 2021’de Sony Pictures Releasing tarafından. Film 66 milyon dolar hasılat yaptı ve eleştirmenlerden karışık eleştiriler aldı.


Reminiscence

Reminiscence, Lisa Joy’un ilk uzun metrajlı yönetmenlik denemesi olan yönetmenliğini, senaristliğini ve yapımcılığını üstlendiği 2021 Amerikan neo-noir bilim kurgu gerilim filmi. Filmin başrollerinde Hugh Jackman , Rebecca Ferguson , Thandiwe Newton , Cliff Curtis , Marina de Tavira ve Daniel Wu yer alıyor.

Hikaye, yeni müşterisi Mae tarafından hayatı değiştirildiğinde geçmişin çekici dünyasında gezinen özel bir zihin araştırmacısı olan Nick Bannister’ı takip ediyor. Basit bir vaka, o ortadan kaybolduktan sonra bir saplantı haline gelir ve onun hakkındaki gerçeği öğrenmek için savaşır. Film, savaş sonrası, iklim değişikliğinin harap ettiği bir Miami’de geçiyor..

20 Ağustos 2021’de Amerika Birleşik Devletleri’nde Warner Bros. Pictures tarafından gösterime girdi. Film, görsellerini ve performanslarını öven ancak olay örgüsünü ve gidişatını eleştiren eleştirmenlerden karışık eleştiriler aldı.


The Women ın the Window

Penceredeki Kadın, Joe Wright tarafından yönetilen ve AJ Finn’in aynı adlı 2018 romanından uyarlanan 2021 Amerikan psikolojik gerilim filmidir. Film, nezih Harlem’de bir kumtaşında yaşayan agorafobili çocuk psikoloğu Anna Fox’u konu alıyor . Anna sokağın karşısındaki yeni komşularıyla ilgilenmeye başlar ve ergenlik çağındaki oğlu ve annesiyle tanıştığında bir bağlılık hissetmeye başlar. Ancak penceresinden bir şeye tanık olur ve endişelenir.

Sonunda aile reisiyle de tanışır. Filmin başrollerinde Amy Adams, Gary Oldman, Julianne Moore , Anthony Mackie ,Wyatt Russell , Brian Tyree Henry ve Jennifer Jason Leigh. Penceredeki Kadın 14 Mayıs 2021’de Netflix’te yayınlandı ve Adams’ın performansını öven ancak filmin olay örgüsünü ve gidişatını eleştiren eleştirmenlerden karışık eleştiriler aldı.


Lost Girls

Lost Girls, Liz Garbus tarafından yönetilen, Michael Werwie’nin senaryosundan ve Robert Kolker’in Lost Girls: An Unsolved American Mystery adlı kitabından uyarlanan 2020 Amerikan gizem drama filmidir. Film, Long Island’ın South Shore bariyer adalarında Long Island seri katili tarafından işlenen genç kadın seks işçilerinin öldürülmesi etrafında dönüyor.

Mari Gilbert, kayıp kızı Shannan’ı aramak için amansızca kolluk kuvvetlerini çalıştırır ve bu süreçte, genç kadın seks işçilerinin faili meçhul cinayetleri dalgasına ışık tutar. Filmin başrollerinde Amy Ryan , Gabriel Byrne var.ve Thomasin McKenzie. 13 Mart 2020’de Netflix’te yayınlandı ve filmin performanslarını ve yönetmenliğini öven eleştirmenlerden genel olarak olumlu eleştiriler aldı.


Midsommar

Midsommar, Ari Aster tarafından yönetilen 2019 yapımı bir korku filmidir. Film , yalnızca 90 yılda bir düzenlenen bir yaz ortası festivaline katılmak için arkadaşlarıyla birlikte İsveç’e giden Dani ve Christian’ı konu alıyor. Festival, insan kurban etme ve diğer rahatsız edici uygulamaları içeren bir pagan kült ritüeline dönüşüyor.

Filmin başrollerinde Florence Pugh , Jack Reynor , William Jackson Harper , Vilhelm Blomgren ve Will Poulter yer alıyor . Midsommar, oyuncu kadrosunun yönetmenliğini, sinematografisini ve performanslarını öven eleştirmenlerden olumlu eleştiriler aldı.


Suspiria

Suspiria, Dario Argento’nun 1977 yapımı aynı adlı İtalyan filminden esinlenen, senaryosunu David Kajganich’in yazdığı, Luca Guadagnino’nun yönettiği 2018 yapımı doğaüstü bir korku filmidir.

Filmde Dakota Johnson, Berlin’de bir cadılar meclisi tarafından yönetilen prestijli bir dans akademisine kaydolan Susie Bannion adlı Amerikalı bir kadını canlandırıyor. Arsa, akademinin karanlık sırları ve cadıların Susie’yi kendi amaçları için kullanma planları etrafında dönüyor.

Film eleştirmenlerden karışık eleştiriler aldı, bazıları görsel tarzını ve performanslarını övdü, diğerleri ise hızını ve korku eksikliğini eleştirdi. Film ayrıca unutulmaz bir skora sahiptir.


Deep Water

Derin Su, Patricia Highsmith’in 1957 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan, Adrian Lyne tarafından yönetilen 2022 erotik psikolojik gerilim filmidir. Film, Ben Affleck ve Ana de Armas’ı küçük bir kasabada yaşayan ve mutsuz bir evliliğe hapsolmuş bir çift olarak canlandırıyor. Affleck’in canlandırdığı Vic, de Armas’ın canlandırdığı karısı Melinda’nın başka erkeklerle ilişki kurmasına izin verir.

Ancak adamlar ortadan kaybolmaya başlayınca Vic, cinayetlerinin baş zanlısı olur. Filmde ayrıca Tracy Letts , Lil Rel Howery , Dash Mihok ve Finn Wittrock da yer alıyor., Kristen Connolly ve Jacob Elordi yardımcı rollerde. Deep Water, Affleck ve de Armas’ın performanslarını öven ancak ilerleme hızını ve gerilim eksikliğini eleştiren eleştirmenlerden karışık eleştiriler aldı. Film, 18 Mart 2022’de Hulu’da yayınlandı.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 En İyi 20 Amazon Prime Dizileri 2024 Listesi

👉 Netflix Yeni Korku Dizisi The Midnight Club Konusu Ne?

👉 BluTV’de İzlenecek En İyi Film Önerileri 2024

👉 2023’de İzlenecek En İyi 22 Kore Dizi Önerisi

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu