Üniversite

Hakem Nasıl Olunur? TFF Hakemlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hakem Nasıl Olunur? TFF Hakemlik Başvurusu Nasıl Yapılır?. Türkiye’de ve dünyada spor denilince ilk akla gelen neredeyse futbol. Tarihçesi çok eskilere dayanan futbol, toplumumuzun 7’den 77’sine kadar hemen her kesimin ilgisini çekiyor. Bu kadar ilgiyle karşılanan futbol müsabakalarının adil bir şekilde yönetilmesi için de, her spor dalında olduğu gibi olmazsa olmazı hakemler. Son zamanlarda çok sayıda kişinin ilgisini çeken hakemlik favori mesleklerin başında yer aldığı gibi hobi olarak da tercih ediliyor. Eşitlik, Güvenlik ve Keyif ilkelerine dayanan hakemlik, gençler tarafından en çok araştırılan meslekler arasında yer alıyor.

Hakem Nedir? 

Hakem spor müsabakalarını spor dalı için belirlenen kurallara uygun objektif ve otoriter şekilde yöneten kişilere denir. Hakemler bir spor dalında uzmanlaşarak o spor dalında yer alan tüm kurallara hakem olarak karşılaşmaları yönetir. Hakemlik mesleğinde hakemler yönettikleri karşılaşmalardan ismini almaktadır. Basketbol hakemi, voleybol hakemi, tenis hakemi ve futbol hakemi bu duruma örnek olarak gösterilebilir. Ayrıca hakemler kendi içerisinde de farklı görevler yapmaktadır. Örneğin futbol hakemliğinde baş hakem, yan hakem, yardımcı hakem gibi hakemler bulunmaktadır. Hakemler karşılaşma öncesi takımları ve oyuncuları, spor müsabakasının gerçekleşeceği alanı, eğer topla oynan bir oyun ise topun belirlenen standartlara uygunluğunu, sporcuların giydikleri formaların ve ayakkabılarının uygunluğun kontrolünü yapar.

Görevi olmayan kişileri oyun alının dışına çıkmasını sağlar. Gerekli tüm kontrol işlemleri tamamlandıktan sonra iki takımın hangisinin müsabakaya başlayacağını belirlemek amacıyla genellikle yazı-tura atışı gerçekleştirilir. Müsabaka boyunca oyunun kurallara uygun şekilde devam etmesini sağlar. Eğer oyun kuralları dışına çıkılırsa gerekli cezalar verilerek oyuna devam edilir. Eğer oyuncular centilmenlikten uzak davranışlar ve kurallara aykırı davranışlar sergiliyorsa uyarılır. Uyarılan oyuncu tekrar aynı hatayı ya da başka bir hata yapması durumunda oyun dışı bırakılır. Karşılaşma sonrası tüm sonuç, sorun ve gelişmeleri rapor şeklinde düzenleyerek ilgili federasyona bildirir. Güreş, boks, halter, buz pateni gibi bireysel sporlarda ise hakem adaletli bir şekilde puanlama işlemini gerçekleştirmektedir.

Hakemin Özellikleri

Hakem olmak için kişinin kendinde bulundurması gereken özellikler;

 • Hakem olmak için otoriter, sorumluluk sahibi, objektif, tarafsız, dürüst ve güvenilir bir kişi olmalısınız.
 • Hakemler dikkatli olma, hızlı ve doğru karar verebilme, çabuk olma gibi özellikleri kendinde barındırmalı.
 • Maçlarda taraftar ve oyuncular tarafından baskı altında olacağı için bu baskıyla başa çıkabilecek psikolojiye sahip olmalı.
 • Spor ve sporcuyu sevmek,
 • Fiziksel olarak atletik, hızlı, dayanıklı olmalıdır.

Hakem Nasıl Olunur?

Birçok kişinin para kazanmaktan çok futbola duyduğu sevgi nedeniyle yapmak istediği hakemlik için iki yöntem gerekiyor.

1. Yöntem

 1. Anadolu Üniversitesi tarafından açılan Futbol Hakemliği Sertifika Programı’na katılmak
 2. 30 yaşını aşmamış olmak
 3. En az lise mezunu olmakE-Eğitim, E Sertifika programları içinde açılan ve internet üzerinden verilen eğitim programı toplam iki ay sürüyor. Eğitimi başarıyla tamamlayan adaylar ‘Aday Hakem Sertifikası’ almaya hak kazanıyor. Kazandıklarına dair evraklar ile birlikte herhangi bir ildeki İl Hakem Kurulu’na müracat yapan adaylar, il hakem kurulunun yapacağı atletik testte 2 bin 400 mt’yi 12 dakikada tamamlamaları gerekiyor. Başarılı adaylar Aday Hakem olarak hakemliğe başlayabiliyor.

2. Yöntem

 1. İl Hakem Kurulları’nca açılacak Aday Hakem Kursuna katılmak.
 2. 28 yaşından büyük, 16 yaşından küçük olmamak.
 3. En az lise mezunu veya lise öğrencisi olmak
 4. Herhangi bir ilde İl Hakem Kurulları tarafından açılan Aday Hakem Kursu toplam 9 gün sürüyor. Günde iki saat olmak üzere gerçekleştirilen kurs sonrası adaylar yazılı ve atletik sınava tabi tutuluyor. 2 bin 400 mt’yi toplam 12 dakikada tamamlayan adaylar, İl Hakem Kurulu’na teslim edecekleri evraklar sonucunda Aday Hakem olmaya hak kazanıyorlar.

TFF’de Futbol Hakemi Nasıl Olunur?

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) bünyesinde hakem olmak isteyenler için ise daha kapsamlı şartlar gerekiyor. TFF tarafından belirlenen hakemliğe giriş koşulları ise şu şekilde;

 1. En az 18, en çok 26 yaşında olmak
 2. En az lise ve dengi okul mezunu olmak
 3. Atletik yapıya sahip olmak
 4. Erkekler adaylarda boyun 1.75 mt. 'den, bayan adaylarda ise, 1.65 mt.'den kısa olmamak
 5. Cumhuriyet Savcılığından Adli Sicil Belgesi almak,
 6. Tam teşekküllü hastanenin Dahiliye, Göz,
 7. Asabiye, Hariciye ve Kulak Burun Boğaz doktorlarından “Hakemlik Yapabilir” Sağlık Raporu almak

Hakemlik Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 1. İmzalı Başvuru Formu
 2. Noter tasdikli nüfus cüzdan örneği veya
 3. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 4. 3 Adet vesikalık fotoğraf
 5.  Lisans ve / veya kulüp belgesi ( 26-28 yaş arasındakiler için ),
 6. Noter tasdikli öğrenim belgesi veya öğrenci belgesinin aslı
 7. Türkiye Futbol Federasyonu tarafından belirlenen Kurs Katılım Ücreti
 8. Belgelerini zamanından tamamlayarak İl Hakem Kurulu’na teslim eden adaylar, Hakem Yetiştirme Kursu’na katılmaya hak kazanıyorlar. Belgelerinde eksiklik bulunanlar ise kurstan yararlanamıyorlar.
 9. Hakem Yetiştirme Kursu’nu tamamlayan adaylar sonrasında Atletik Testlerde Başarı Barajı, Mülakat ve Yazılı sınava tabi tutuluyor. Tüm sınavları başarıyla tamamlayan adaylar TFF bünyesinde hakem olmaya hak kazanıyor.

İş Bulma Olanakları

Hakemler seçtikleri branşa göre profesyonel liglerde, uluslararası platformlarda, amatör liglerde veya özel turnuvalarda görev yapabilir. Hakemlik mesleğini yeni eline almış olan bir kişi ise okul turnuvaları, özel karşılaşmalar, amatör liglerde görev almaya başlayabilir. İl Hakemlik Kurulu tarafında verilen görevleri yerine getirerek de para kazanmaya ve işinizi yapmaya başlayabilirsiniz.


Hakemlik Ücretleri 2024 Ne Kadar?

Spora olan ilgilin artması beraberinde hakemlerin aldıkları ücretlerde de artış yaşanmıştır. Hakemlik mesleğinde kişinin görev yaptığı karşılaşmaya, turnuva ve bulundukları kategoriye göre aldığı ücretler değişim göstermektedir. Özellikle futbolda hakemler ciddi miktara ulaşan paralar kazanabilmektedir.

Süper Lig futbol hakemi ücretleri 2024

 • Orta Hakem: 30.000 TL
 • Yardımcı Hakem: 13.200 TL
 • Dördüncü Hakem: 9.000 TL
 • VAR Hakemi: 15.000 TL
 • AVAR Hakemi: 7.500 TL

Hakemlikte İlerleme

Hakemlik mesleğinde ilerleme merkez hakem kurullarınca yapılan belirleme ve değerlendirme sınavları ile olmaktadır. Her yıl haziran ve eylül ayları arasında yapılan bu sınavlar mülakat ve sınav şeklinde gerçekleşmektedir. Sınavda başarılı olan hakemlerin yükselmesi için bulundukları derecede belirli bir süre geçirmiş olması gerekmektedir. Sınavlardan başarılı bir şekilde geçen adaylar;

 • İl hakemi olanlar görevlerinde en az 3 yıl yaptıysa “Yan klasmana”
 • Yan klasmanda 3 yıl görev yapan hakemler “C klasmanına”
 • C klasmanında 3 yıl görev süresini dolduran hakemler “B klasmanına”
 • Benzer şekilde B klasmanında 3 yıl görev alan hakemler ise “A klasmanına” terfi etmektedir.

Buna ek hakemler uluslararası kuruluşlara üye olarak uluslararası karşılaşma yönetebilirler. Futbol hakemi olanlar için 43 yaşından küçük olup ileri derecede yabancı dil bilen kişiler FİFA hakemliğine başvuru yapabilir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Okutman Nasıl Olunur?

👉 Akademisyen Nasıl Olunur? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu