Din

Haksızlık Yapanı Kahreden Esma – Canı Yananın Edeceği Dua

Haksızlık Yapanı Kahreden Esma – Canı Yananın Edeceği Dua. Haksızlığı uğrayanların haklarını almak için okuyacakları esma ve duaları paylaştık. Haksızlığa uğrayan kişilerin bu esma ve duaları çekerse haksızlık eden kişiye galip gelir ve hakkını kazanır.

Haksızlık Yapanı Kahreden Esma

Haksızlığa uğrayan canı kişi kendisini veya beddua etmek yerine her şeyi gören ve işiten Allaha dua edebilir. Zulme uğrayan, iftiraya uğrayan, hakaret gören ve haksızlığa maruz kalan kişi çokça esma çekerek dua etmelidir. Allah haksızlığı şikayet edenlerin halinden haberdardır ve Allah’ın adaleti çok büyüktür. Hazreti Peygamber’e (S. A. V) şöyle buyurmuştur. ‘Kim sana zulüm ve haksızlık yaparsa, kimden bir para alacağın olmasına rağmen alamıyorsan o zaman duanı eksik etme. ‘ Buradan da anlaşılacağı gibi dua her dileğin anahtarıdır.

Haksızlığı uğrayan kişiler çokça esma ve dua etmelidir.

Haksızlığa uğrayan kişi her şeye gücü yeten anlamına gelen Ya Müheymin esmasını okuyarak haksızlık eden kişiye karşı galip gelir gelir ve hakkını kazanır.

Haksızlığa uğrayan kişi “El-Müntekim” esmasını çokça okuyarak hakkını alabilir. Bu isim Allah’ın üstün bir güç olduğunu ve haksızlık yapan kişilerin cezalandırılacağı anlamını taşımaktadır. Adaletin yerini bulması ve haksızlığa uğrayan kişinin, haksızlık uygulayan kişiye karşı kullandığı ve adelet istediğini simgeler niteliktedir.

  • Haksız yere zulüm görmüş birisi cuma günü yatsı namazından sonra kıbleye karşı oturarak çokça ‘Ya Latif‘ esmasını okuyup ardından Salavatı Fatih’i de çok kez okursa haksızlık yapan kişinin hatasını anlaması ve kalbinin yumuşaması,
  • Haksızlığa uğrayan kişi, kendisine zulmedenden korunmak için gün içinde ‘Ya Müntekim Celle Celalüh‘ esmasını okumaya devam etmelidir. Allah-u Teala haksızlığa uğrayan kişinin hakkını haksızlık eden kişiden alır. Haksızlık ile karşı karşıya kalındığında, bu esma ile hakkının alınması için haksızlık edeni Allah’a havale eden kişinin kısa zamanda haksızlıktan kurtulması umulur.

Canı Yananın Edeceği Dua

Canı yanan ve haksızlığa uğrayan kişilerin edebileceği dualardan bazıları şunlardır;

İbn-i Sunni haksızlığa uğrayan kimse için şu duayı tavsiye etmiştir:

Ve zennûni iz zehebe mugâdıben fe zanne en len nakdire aleyhi fe nâdâ fiz zulumâti en lâ ilâhe illâ ente subhâneke innî kuntu minez zâlimîn(zâlimîne).

Anlamı: ‘Sonunda karanlıklar içinde, ‘Senden başka hiçbir tanrı yoktur. Seni tenzih ederim. Gerçekten ben kötü işler yapmışım!

Peygamber Efendimiz (SAV) de sıkıntı hissedildiği zamanlarda okunması gereken bir duayı söylemiş. O dua da şöyledir:

La ilahe illallahül’azim-ül-halim la ilahe illallahü Rabbül-Arş-il’azim la ilahe illallahü Rabbüs-semavati ve Rabbül-Erdı Rabbül’Arş-il-kerim.

Anlamı: Allah’ım beni tüm sıkıntılarımdan kurtar. Şüphesiz sen her şeye gücü yetensin. Beni de en hayırlara vesile olacak şekilde arındır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 21 Günde Evlenme Duası

👉 Dileklerin Kabul Olması İçin Hangi Dua Okunur?

👉 Mucize Dualar: 21 Gün Şahmeran Duası-Türkçe Okunuşu

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu