Sinema

Hukuk Dersi Niteliğinde En İyi 10 Hukuk Filmi 2024

Hukuk Dersi Niteliğinde En İyi 10 Hukuk Filmi 2024. Hukuk dersi niteliğinde bir celsede izleyebileceğiniz tüm zamanların en iyi hukuk filmlerini sizler için listeledik. Okulun ve derslerin arasında kendinizi ödüllendirmek için verdiğiniz molaları listemizdeki filmler ile değerlendirebilirsin. İşte Hukuk Dersi Niteliğindeki en iyi 10 Hukuk Filmi

1- 112 Angry Man

Filme konu olan yargılamada, genç bir adam babasını öldürmekle suçlanmaktadır. Gencin kaybettiğini söylediği bıçak, olay mahallinde bulunmuştur. Yargılamada, tanık beyanları, deliller gencin aleyhinedir.

Buna karşın juri üyelerinin (8 numaralı juri üyesi hariç) “suçlu” kararı vermesinin perde arkasında, yabancı düşmanlığı, kanuna aşırı güven, çoğunluğa uyma, geçmişle hesaplaşma gibi farklı kişisel sebepler olduğu ortaya çıkacaktır.


2- JUDGMENT AT NUREMBERG

2. Dünya Savaşı esnasında hükümet tarafından işlenen suçlara alet edilmiş vatandaşları alan bu filmde, Nazi rejimi döneminde yaptıkları insanlık suçlarının görüşülmesi için mahkemeye çıkan dört hakim, dönemin meşhur kurumu Nürnberg Mahkemeleri’nde yargılanmaktadır.


3- AND JUSTİCE FOR ALL

Suçluların hukuka aykırı olarak serbest bırakıldığı, hakim ve avukatların yolsuzluklar yaptığı bir hukuk sisteminde genç ve idealist avukat Arthur Kirkland adaleti sorgulamaya başlar. Dürüst ve idealist bir avukat olan Arthur bir gün genç bir kıza tecavüzden suçlanan ünlü bir hakimi savunmaya zorlanır.


4- JFK

ABD başkanı Kennedy suikastinin ardından ortaya çıkan Lee Harvey Oswald, cinayeti tek başına kendisinin işlediği konusunda ısrarcı olsa da arka planda farklı gerçek ve olasılıklar söz konusudur.

Mahkeme hükmüne ikna olmayan bölge savcısı Jim Garrison, olayın ardında yatan gerçekleri ortaya dökmeye kararlıdır.


5- IN THE NAME OF THE FATHER

İlgisi olmadığı halde terör suçlamasıyla mahkum edilen Gerry usulsüz müdahalelere maruz kalmaktadır. Yoğun fiziksel ve manevi işkencelerin baskısı altındaki Gerry’nin ömrünün sonbaharındaki masum babası da, suç ortağı olarak hapse atılır. Kadın bir avukatın yıllar süren çabalarının da yardımıyla, Gerry maruz kaldığı adaletsizliğe direnmeye başlar.


6- THE DEVİL’S ADVOCATE

Mutlu bir evlilik süren Av. Kevin Lomax’ın hayatındaki her şey yolunda gibidir. Bir gün, müvekkili haksız olduğu halde kazandığı bir dava sonrasında New York’taki büyük bir hukuk firmasından müthiş bir teklif alır. Teklifi yapan dünyanın en büyük hukuk bürolarından birinin lideri olan John Milton’dur. Kevin’ın vereceği kabul cevabı, hayatını geri dönüşü olmayan bir şekilde değiştirecektir.


7- THE LİFE OF DAVİD GALE

İdam karşıtı görüşleri ile tanınmış David Gale, kendisi gibi idam karşıtı görüşlere sahip olan Constance Harraway adındaki bir kadının tecavüz ve ölümü ile suçlanmaktadır.

Gazeteci Elizabeth Bloom ile özel bir röportaj yapmayı kabul eden David ona olayı açıkça anlatır. Çok iyi bir haber elde ettiğinin farkında olan Bloom, onun anlattıklarını dinledikçe olayın farklı boyutlarını da öğrenir.


8- FİND ME GUİLTY

Lucchese adlı bir suç örgütünün üyeleri yakalanmıştır. Söz konusu yirmi kişi, uzun yıllar devam eden araştırmalar sonucunda yetmiş altı adet suçtan yargılanmaktadırlar. Jackie DiNorscio da bu grubun içinde yer alır. Tuhaf bir biçimde o kendi savunmasını üstlenmek istediğini dile getirir.


9- MİCHAEL CLAYTON

Bir işin ustası olmak ve o alanda tanınmakla gelen büyük sorumluluklar her zaman dışarıdan görüldüğünden daha ağırdır. Micheal Clayton, New York’ta son derece büyük bir şirketler hukuku firmasında ara bulucu görevini üstlenmektedir. Yaptığı işe de firmasına da bağlılığının altında hem kumar zevki hem de sonu iyi gitmeyen bir önceki iş kurma planından kalan borçlar yatmaktadır. Kendisine verilen son görev, öngörülemeyen bir felaketi yoluna koymaktır ve bu görev esnasında kendinden iyice uzaklaşarak içindeki bir başka adamla yüzleşecektir.


10- BRİDGE OF SPİES

Film, Brooklyn’de bir sigorta avukatının kendini bir anda Soğuk Savaşın ve Sovyetler tarafından ele geçirilen Amerikalı U-2 pilotunun değişimi için olacak pazarlığın ortasında bulmasını konu alıyor.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu