Sinema

İİBF Okuyanların Mutlaka İzlemesi Gereken 10 Film 2024

İİBF Okuyanların Mutlaka İzlemesi Gereken 10 Film 2024. Kendi şirketinizi kurmayı hayal eden bir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi misiniz? İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi okumak, size pazarlama, yönetim ve liderlik konularında becerilerinizi ve uzmanlığınızı geliştirme şansı verecektir. İktisat, İşletme, Maliye, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Yönetim Bilişim Sistemleri, Uluslararası İlişkiler bölümünüze yönelik ders çıkarabileceğiniz, kimi zaman derin düşüncelere daldıracak, kimi zaman kahkahalara boğacak iktisat filmlerini sizler için listeledik.

İİBF Okuyanların Mutlaka İzlemesi Gereken 10 Film

1- İnside Job (İç İşler)

2008 yılında ABD’de patlak veren küresel mali krize nelerin sebep olduğu anlatan belgesel. Seyirciye yaşanan krizi arka planıyla birlikte açıklayıcı bir şekilde aktaran film, bu süreçte krizin nedenlerini, ABD’nin bu noktada nasıl önlemler aldığını, krizde yer alan önemli aktörleri göz önüne seriyor. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi okuyanlar ufkunuzu genişletecek bu filmi mutlaka izleyin.


2- The Smartest Guys In The Room (Piyasanın Uyanıkları)

Dünya prömiyerinin yapıldığı Sundance Film Festivali’nde seyirciden gelen tepkiler, filmin afişindeki sloganı belirlemişti: ‘Gelinparanızın nereye gittiğini görün!’  

ABD’nin en büyük enerji şirketlerinden biri olan Enron’un iflasının yarattığı sonuçlar, ABD ekonomisi üzerindeki etkileri, krizin arka planıyla gözler önüne serilen 2005 yapımı bir belgesel filmidir. Tarihin en büyük şirket skandallarından biri olarak kabul edilen bu filmde, işin iç yüzü tanıklarla birlikte anlatılıp aynı zamanda kanıtlarla desteklenir. Filmde Kenneth Lay, fakir bir ailede doğmuş ancak zenginlik hayaliyle yanıp tutuşan bir çocuktur. Birçok farklı sektörde çalışmış, doktorasını iktisat bölümünde yapan Kenneth, Enron şirketini kurar ve devamında olaylar çarpıcı bir şekilde gelişmeye başlar. Şirketin iflasıyla son bulan bu hikayeden öğrenecekleriniz sizleri bile şaşırtacak!


3- A Beautiful Mind (Akıl Oyunları)

Akıl Oyunları, asosyal bir matematikçi olan John Nash’in hayatını konu ediyor. John Forbes Nash  Princeton Üniversitesi’nde öğrenim görmeye başlar. Bu süreçte parlak zekasını her daim hissettiren ve çevresindekilerle uyum sorunu yaşayan dahi Nash, inanılmaz bir teoriyi ortaya sürüp kanıtlama aşamasına kadar gelir. Böylece matematik çevrelerince ününü yayan dahi adam zamanla şizofrenik belirtilerle mücadele etmeye başlar. Nash artık kendi kurgusal gerçekliklerinden oluşturduğu dünyasıyla asıl gerçekleri ayırt edemeyecek bir aşamaya gelir.

Not: John Forbes Nash, Bilgi Üniversitesi tarafından 2012 yılında İstanbul’da düzenlenen panele gelen konuklarından biridir.


4- Too Big To Fail (Büyük Başarısızlık)

Film 2008 yılında Amerika’da başlayan ve tüm dünyayı saran ekonomik krize sebep olan olayları ve kriz sürecinde büyük şirketlerde yaşananları, Amerikan hükümetinin ekonomik sistemi ve kendisini kurtarmak için nasıl çabaladığını anlatıyor. Beklenmedik bir durumda ortaya çıkan problemlerle gelişen krizin sürecini ve bu noktada ABD’nin aldığı çözümleri görmek isteyenler için harika bir film.


 5- Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk Hikayesi)

Film, 2000’lerin sonunda ABD’de yaşanan finansal konular üzerinde durulurken aynı zamanda kapitalizm   mali krize ve toparlanma sorunlarını da konu alıyor. ABD’deki mevcut ekonomik düzen ve genel olarak kapitalizmin iddiasını ortaya koyuyor.


6- The Wolf Of Wall Street (Para Avcısı)

“Para avcısı” lakabıyla anılan kariyerine komisyoncu olarak başlayan Jordan Belfort’un yaşamının yer aldığı bir biyografidir. Kurduğu şirketle milyonlar kazanan Belfort’un kariyerine dair iniş çıkışları görebileceğiniz aynı zamanda kara komedinin hakim olduğu bu filmde kendinize ilham kaynağı bulabileceğiniz birçok olayı da şüphesiz göreceksiniz… Birçok ödüle layık görülen ve gişe rekorları kıran filmi izlemeden geçmeyin!..


7- The Bank: Butterfly Effect (Banka: Kelebek Etkisi)

Jim Doyle, henüz küçük bir çocukken okulda dersine Centra Bank’tan konuk öğretmen olarak gelen bir bankacı ile tasarruf işlemleriyle tanışır. Daha küçük yaşlarındayken matematik dehası olduğu ortaya çıkar. Üniversitede de aldığı ekonometri dersleriyle borsadaki iniş ve çıkışları önceden tahmin edebildiği modellemeler icat eder. Bu modellemeyle küçüklüğünde tanıştığı Centra Bank’tan bir ortak çalışma teklifi gelir. Ekonomiye dair yeni bir bakış açısı kazanacağınız filmde, şaşıracağınız bir son sizi bekliyor!


8- The Ascent of Money (Paranın Yükselişi)

Harvard profesörü, ünlü iktisat tarihçisi Niall Ferguson’un yazdığı kitabın, uyarlaması olan bir  belgeselidir. Finansal olayları tarihsel olaylarla ortaya koyan filmde, kapitalizmin günümüze kadar uzanan ve hayatımızın büyük kısmını ele geçiren yönü anlatılmakta. İlginç tespitlerin, bankacılık ve para tarihi konularının da yer aldığı, özellikle kapitalizmi daha iyi kavramak isteyenler için bir film önerisi.


9. Margin Call (Oyunun Sonu)

Film 2008 Finansal Krizi’nin başlangıç zamanlarında Amerikalı bir yatırım bankasında yaşanan olayları ve çözüm arayışlarında çırpınan bir bankanın öyküsünü anlatıyor. Bankanın üst düzey yöneticileri, çalışanları işten çıkartarak krizi erteleyen geçici çözümlerle günü kurtarırken, düzensizliğin daha fazla yürümeyeceği de gün yüzüne çıkıyor. Üst düzey yönetici kademesi şimdi ahlaki bir çıkmazın eşiğinde, zira kendilerine güvenerek yatırım yapan müşterileri durumdan haberdar etmeleri gerekiyor.


10- The Big Short (Büyük Açık)

Filmde 2007-2010 yılları arasındaki kriz ele alınmıştır. Modern bankacılık, finans, yatırım gibi birçok başlığı görebileceğiniz filmde finansal kararların verilmesine dair müthiş tüyolar da elde edebilirsiniz. Film aynı zamanda “En İyi Uyarlama Senaryo” ödülünün de sahibi. İktisadi ve İdari Bilimler okuyanlar kesinlikle film listesine eklemeli.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu