Üniversite

Kadın Subay Nasıl Olunur? Kadın Subay Ne İş Yapar?

Kadın Subay Nasıl Olunur? Kadın Subay Ne İş Yapar? Kadın Subay Maaşları 2024 Ne Kadar? Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapmak isteyen kadınların en çok merak ettiği sorular arasında yer alıyor. TSK’da kadınlar Astsubay ve Subay olarak görev alabilmektedir.

Kadın Subay Nasıl Olunur? 

Türk Silahlı Kuvvetleri tarihinde kara Fatma, on başı Halide gibi birçok kadın görev yapmıştır. Birçok ülkede olduğu gibi TKS’da kadınlar Astsubay ve Subay olarak görev yapabilmektedir. Öncelikle Subay, asteğmenden büyük amiralliğe kadar rütbeli olan askerlere verilen isimdir.

Kadın Subay olmanın iki yolu bulunmaktadır. Gelin hep birlikte bu yolları öğrenelim.

1- Askeri Liseler

Kadın Subay olmak için Askeri lise sınavlarına girip başarılı olmak gerekir. Askeri lisede eğitimi tamamlayanlar Yüksek Kurumlar Sınavı yani YKS’ye girerek Hava, Kara ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harp Okullarına başvuruda bulunurlar. Harp Okullarına girebilmek için komutanlık tarafından belirlenen YKS taban puanına sahip olmak gereklidir. Harp Okullarında Üniversite düzeyinde eğitim gören adaylar Subay olarak göreve başlamaktadır.

2- Harp Okulları

Liseden sonra Kadın Subay olmak isteyenler Kara, Hava ve Deniz Harp Okullarına başvuruda bulunmaları gerekir. Harp Okullarına girebilmek için Milli Savunma Üniversitesi sınavına girip başarılı olmak gerekir. MSÜ sınavı TSK tarafından her yıl yapılır. TSK tarafından belirlenen puanı alanlar Harp Okullarına girmeye hak kazanır.

MSÜ, Harp okullarından mezun olan kadın öğrencilere mezun oldukları okul türüne göre ve bölümlerine göre lisans diplomasıyla birlikte subay unvanı verilir. MSÜ mezunları subay olarak göreve başlayabilirler. İlerleyen süreçlerde terfi alarak teğmen, yüzbaşı, binbaşı, yarbay ve albay rütbesine kadar yükselebilirler.


Kadın Subay Ne İş Yapar?

Kadın subaylar, erkek subaylarla aynı görevleri yerine getirirler. Orduda liderlik, planlama, eğitim, operasyon yönetimi gibi birçok farklı alanda görev alabilirler. Kadın subaylar, askeri disiplin ve yetenekleriyle ordunun farklı kademelerinde görev yaparlar ve ülkelerinin savunması için çalışırlar. Bu görevler arasında lojistik, istihbarat, taktik planlama, eğitim ve personel yönetimi gibi alanlar bulunabilir.


Kadın Subay Maaşları 2024 Ne Kadar?

Kadın Subay maaşları kıdem, görev yeri ve çalışılan kuvvete göre değişiklik göstermektedir. 2023 yılında Subay maaşları 29. 000 TL ile 86. 000 TL arasında değişmektedir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Kadın Astsubay Nasıl Olunur? 

👉 Kadın Jandarma Nasıl Olunur? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu