Kimdir

Kiryakos Miçotakis Kimdir, Kaç Yaşında? Kiryakos Miçotakis Hayatı ve Biyografisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Benim için artık Miçotakis diye biri yok” dedikten sonra merak konusu olan Kiryakos Miçotakis Kimdir? Yunanistan Başbakanı olan Kiryakos Miçotakis Kaç Yaşında? Türkiye için ne dedi?. Türkiye’yi şikayet eden açıklamaları sonrası daha çok araştırılan Kiryakos Miçotakis Hayatı ve Biyografisini sizler için derledik…

Kiryakos Miçotakis Kimdir?

Yunanistan için yeni nesil siyasetçi olarak da bilinen Kiryakos Miçotakis, 1968’de Atina’da dünyaya gelmiştir. Kiryakos Miçotakis, Polonya kökenlidir. Mareva Grabovski ile evli olan Miçotakis‘in Konstantinos Mitsotakis, Dafni Mitsotakis, Sofia Mitsotaki adında üç çocuğu bulunuyor.

Ülkenin eski Başbakanı Konstantinos Miçotakis’in oğlu olan Miçotakis’in kız kardeşi Dora Bakoyannis eski Dışişleri Bakanı ve yeğeni Kostas Bakoyannis ise son yerel seçimlerde Atina Belediye Başkanı seçilmişti.

Harvard Üniversitesi’nden mezun oldu ve Stanford Üniversitesi’nde de yüksek öğreniminin ardından önemli finans şirketlerinde görev aldı, 2004 ve 2007 seçimlerinde Atina’dan milletvekili seçildi. Antonis Samaras hükümeti döneminde büyük ekonomik kriz sırasında 2013-2015’te İdari Reform Bakanlığı görevini yürütüyordu ve bu dönem 15 bin memurun işten çıkarılması ve başka görevlere atanması sebebiyle yoğun eleştirilere maruz kaldı.

👉 Özlem Sarıkaya Yurt Kimdir? 


Kiryakos Miçotakis Hayatı ve Biyografisi

Kiryakos Miçotakis, Atina’da Amerikan Koleji’ni bitirdikten sonra ABD’de Harvard Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler eğitimi gördü. 1990’da mezun olduğunda “ABD’nin Yunanistan’a Bakışı” konulu doktorası ile “Hoopes” ve “Tocqueville” ödüllerini aldı.

Kiriakos Miçotakis Yunan siyasetçi. Yunanistan’ın eski başbakanlarından Konstandinos Miçotakis’in oğludur. 2004’ten beri milletvekili olan Miçotakis, 2013-2015 arasında idari reform bakanı olarak görev aldı. 2016’da Yeni Demokrasi’nin genel başkanı seçildi ve ana muhalefet partisi lideri konumuna geldi. 2019 Yunanistan genel seçimlerinde partisi birinci sırada yer alarak Yunanistan başbakanı oldu.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu