KYK

KYK Bursu Yılın 12 Ayı Veriliyor mu? KYK Bursu Kaç Ay Veriliyor?

KYK Bursu Yılın 12 Ayı Veriliyor mu? KYK Bursu Kaç Ay Veriliyor? Kredi ve Yurtlar Müdürlüğü tarafından başarılı ve ihtiyaç sahibi kurumca belirlen öğrencilere verilir. KYK bursu karşılıksızdır ve üniversite hayatı boyunca verilir.

KYK Bursu Yılın 12 Ayı Veriliyor mu?

KYK bursu kurumca belirlenen Ön lisans ve Lisans öğrencilerine 12 ay boyunca ödenir. KYK bursu lisans programına başlayan bir öğrenciye 48 ay yani lisans eğitimi boyunca verilir. KYK bursunu ön lisans ve lisans eğitiminiz boyunca alabilmek için kurumca belirlenen şartları yerine getirmek gereklidir.

Bu şartlar:

  • Bir öğrencinin 4 yıl tamamladıktan sonra mezun olmadığı durumlarda, okulu 5 veya 6. yıla uzasa da 4. yıl sonunda bursu kesilmektedir. Yani bir öğrencinin alacağı burs süresi okulun normal süresi ile ilişkilidir. Bir tıp öğrencisi en fazla 60 ay burs alırken 4 yıllık okuyan bir mühendislik öğrencisi 48 ay almaktadır.
  • Eylül 2018’de KYK burs yönetmeliğinde yapılan değişikliğe göre not ortalaması 4’lük sistemde 2.00’nin altında olan öğrencilerin bursu kesilir.
  • Almakta olduğunuz bursun devam edebilmesi için not ortalamanızın ekim ayındaki YÖKSİS kayıtlarında 2.00 ve üzeri olması gerekmektedir. Bursun kesilmesinde yıl sonu ortalaması dikkate alınmaktadır.
  • Not ortalaması 100’lük sistemde 53.33’ün altında olan öğrencilerin bursu kesilir.
  • Hazırlık sınıfında da sınıfı geçemeyenlerin bursu kesilir. Bunun yanında hazırlık sınıfını geçseniz dahi yukarıda bahsedilen ortalamaların altında sınıfı geçmeniz halinde bursunuz yine kesilir.
  • Bir öğrencinin disiplin suçu işlemesi ve bunu tekrarlaması sonrasında okul ile ilişiği kesildiği durumlarda KYK bursu da kesilmektedir.
  • Bir öğrencinin okulu bırakması sonucu KYK bursu kesilmektedir. Örneğin 2 dönem üst üste ders kaydı yaptırmayan öğrencinin 2. Dönem itibariyle Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) bursu kesilmektedir.
  • 2 yıl okuduktan sonra başka bir bölüme geçen ve 2 yıl da orada okuyun öğrencinin mezuniyetine 1 yıl kalsa dahi 4. Yılını doldurduğu için öğrenim kredisi ve KYK bursu kesilecektir.

Bu şartları yerine getirdiğiniz taktirde ön lisans ve lisans eğitim hayatınız boyunca 12 ay burs alabilirsiniz.


KYK Bursu Kaç Ay Veriliyor?

KYK bursu 12 ay boyunca verilir. Lisans öğrencilerine 48 ay, Ön lisans öğrencilerine 24 ay verilir. Ancak eğitim hayatınız boyunca 12 ay burs almak için burs devam şartlarını taşıyor olmanız gereklidir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Kaç Dersten Kalınca KYK Bursu-Krediye Döner?

👉 KYK Bursu Kesilenler Yeniden Burs Alabilir mi?

👉 Part-Time Sigortalı Çalışırsam KYK Bursum Kesilir mi?

👉 KYK Burs/Kredi Sigortalı İşe Girince Kesilir mi?


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu