Üniversite

Nikah Memuru Nasıl Olunur? Nikah Memuru Olma Şartları ve Maaşları Nedir?

Günümüzün en gözde mesleklerinden birisi olan nikah memurluğu hakkında bir çok şey merak edilmektedir. Bu sebepten kişiler bu mesleği icra etmek için meslek hakkında bilgiler elde etmek istemektedirler. Peki Nasıl Nikah Memuru Olunur? Nikah Memuru Olmak İçin Neler Yapılmalıdır? Nikah Memurları Maaşları Ne Kadardır? Bizde sizler için bu meslek hakkında merak edilen her şeyi topladık işte o merak edilen sorular ve cevapları..

Nikah Memuru Nedir, Kime Denir?

Ülkemizde resmi nikah 1926 yılında Medeni Kanunu’nun kabul edilmesi ile ortaya çıkmıştır. Resmi nikah yasalara uygun olarak nikah memuru tarağından kıyılan ve devlet kayıtlarına geçen nikah demektir. Resmi nikah ile beraber de yeni bir meslek dalı ortaya çıkmıştır. Bu meslek dalı nikah memurluğu ya da diğer adı ile evlendirme memurluğudur. Belediye bulunan yerlerde nikahı belediye başkanı veya onun görevlendirdiği vekil tarafından kıyılabilir.


Nasıl Nikah Memuru Olunabilir?

Nikah memuru olunması için en azından liseden mezun olunması gerekmektedir. Devlet memuru olarak görev yapanlar nikah memuru olabilmektedirler. Aslında nikah kıyma yetkisi belediye başkanlarınındır. Ancak belediye başkanları bu yetkilerini memurlara aktarabilir. Diğer yandan aşağıdaki kısımda yer alan koşulların da, nikah memuru olabilmek için sağlanması gerekmektedir.
• KPSS için gerekli puanlar değişse de genel olarak sınavdan 80 puan almış olmak.
• Nikah memuru olmak isteyen adayların toplum önünde rahatça konuşabilecek yetilere sahip olması. Kişilerin özgüven sahibi olması.
• Nikah memurlarının kişisel bakımlarına özen gösterecek disipline sahip olması.
• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
¥ 2 senelik meslek yüksek okulu mezunu olmak.
• 667 sayılı devlet memuru olabilme statüsüne sahip olmak.

Nikah Memuru Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Nikah memuru olmak isteyen kişilerin yapması gereken işlemler şu şekildedir;

 •  Nikah memuru olarak göreve başlamak isteyen kişilerin, 2 yıllık ön lisans eğitimini tamamlaması ve o yıl içerisinde gerçekleştirilen ön lisans ya da lisans için düzenlenen KPSS’ ye girmesi gerekmektedir.
 • KPSS sonucunda 80 puan ve üzeri alan adaylar, nikah memurluğu için başvuru yapmalıdır.
 • Nikah memurluğu için özel bir kadro bulunmadığından, belediyelerde memur olarak atanan kişilerden nikah memuru seçimi yapılmaktadır.
 • KPSS sonrasında gerekli puanı alan adaylar, belediyelerde kadrolu olarak işe başlamalıdır.
 • Belediyelerde kadrolu memur olarak atanan bireyler, belediye başkanının vereceği yetkiyle nikah memuru olmaktadır.
 • Belediyelerde memur olmadan önce, kişiler sözlü mülakata davet edilmektedir. Kişiler adına düzenlenen arşiv taramasının ardından, uygun bulunan kişilerin atamaları gerçekleştirilmektedir.
 • Devlet memuru olarak atanan kişiler, belediye içerisinde yapılacak eğitimlerin ardından nikah memuru olarak göreve başlayabilirler.

Nikah memuru olma süreci, oldukça zorludur. Nikah memurluğu için belediyeler tarafından eğitimler düzenlenmektedir. Belediyelerin verdiği eğitimlerin ardından, kişiler nikah memuru olarak çalışmaya başlayacaktır. Belediyelerin yetki verdiği nikah memurlarının haricinde, muhtarların da nikah kıyma yetkisi bulunmaktadır.


Nikah Memurunun Görevleri Nelerdir?

Nikah memurlarının görev ve sorumlulukları şu şekildedir;

 • Belediye başkanından alınan vekaletle, çiftlerin nikah akdi gerçekleştirilmelidir.
 • Çiftler tarafından alınan sağlık raporları incelenerek, evliliğe engel bir hastalığın olup olmadığı araştırılmalıdır.
 • Çiftlere verilen tarihler içerisinde, o saatte nikah akdini gerçekleştirmek durumundadır. Nikah esnasında herhangi bir tehdit ya da problem olup olmadığını takip etmeli, böyle durumlarda nikahı durdurmalıdır.
 • Evlenmek isteyen çiftlerin evlilik başvuruları, nikah memurları tarafından kabul edilmeli ve evlilik işlemi için gerekli dosyalar hazırlanmalıdır.
 • Evlilik başvurusu yapan çiftlerin aile kütükleri ve medeni durumları, nikah memurları tarafından incelenmelidir. Çiftlerin evlenmesine engel bir durum olup olmadığı araştırılmalıdır.
 • Evlenecek çiftlerin evlilik cüzdanlarını hazırlamakla yükümlüdür.
 • Evlilik akdinin gerçekleşmesinin ardından, evlilikle ilgili gerekli kayıtları tutmalı ve saklamalıdır. İhtiyaç halinde, arşivden evlilik kayıtlarını çıkarmalı ve gerekli mecralara iletmelidir.
 • İkamet edilen ilçenin dışında nikah kıymak isteyen kişiler için nikah memurları tarafından izinname hazırlanmalıdır.
 • Nikah kıyıldıktan sonra, nikah akdinin gerçekleştiğini gösteren bir beyanname hazırlamalı ve bilgilerin aile kütüğüne işlenmesini sağlamalıdır.

Nikah Memuru Olma Şartları Nelerdir?

Nikah memuru olmayı talep eden bireylerin, belli başlı şartlara uyum sağlaması gerekmektedir. Nikah memurluğu için gerekli görülen şartlar şu şekildedir;

 • Arşiv taraması sonucunda, devlet memuru olmayı engelleyen herhangi bir bulguya rastlanmamalıdır.
 • Atamalar öncesinde, kişiler sözlü mülakata çağırılacaktır. Sözlü mülakatta, kişilerin tüm soruları doğru şekilde cevaplaması ve sözlü mülakatı geçmesi gerekir.
 • Devlet memuru olmaya engel herhangi bir durum bulunmamalıdır. Geçmiş dönemlerde adli suçlardan yargılanan, yüz kızartıcı bir suç sebebiyle mahkemelik olan ya da hüküm giyen kişiler, nikah memuru olarak atanamazlar.
 • En az 2 yıllık meslek yüksek okulu ya da ön lisans mezunu olunmalıdır. Ön lisans mezunu olmayanların, nikah memuru olmasına izin verilmez.
 • Memur alımı için düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) girilmesi ve en az 80 puan alınması gerekir.
 • Nikah memuru olmak isteyen kişilerin, 18 yaşından büyük olması gerekir.
 • Nikah memurları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorundadır.
 • Nikah memuru başvurusu yapan kişiler hakkında aile ve arşiv taraması yapılmaktadır.
 • Terör gruplarına katılmak ya da bu gruplarla bağlantılı olmak suçundan yargılanan kişiler, nikah memuru olarak görev yapamazlar.
 • 667 sayılı kanunda belirtilen devlet memuru olma statüsüne sahip olmak gerekir.

Nikah Memurunun Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Nikah memurlarının sahip olması gereken belli başlı özellikler bulunmaktadır ve nikah memurluğu mülakatlarında, belirtilen temel özelliklere dikkat edilmelidir. Nikah memurluğu talebinde bulunan kişilerin sahip olması gereken özellikler şu şekildedir;

 • Görünüşün önemine dikkat edilmesi ve giyim kuşamın düzenli olması şart koşulmuştur.
 • Kişilerin diksiyonu düzgün olmalı ve akıcı şekilde konuşulmalıdır.
 • Kişilere hitap ederken saygılı ve dikkatli davranılmalıdır.
 • Nikah memuru olacak kişilerin, toplum önünde konuşma yeteneğinin bulunması ve toplum önünde rahatça hareket edebilmesi gerekir.

Nikah memurunda aranan kişisel özellikler, nikah törenini düzenli şekilde ilerlemesini sağlayacaktır. Kişilere verilen tarihlerde ve belirtilen saatte, nikah akdinin gerçekleştirilmesi gerekir. Sorumluluk sahibi olmayan kişiler, nikah memurluğu görevini yürütemezler.


Köylerde Nikah Memuru Nasıl Olunur?

Köylerde durum şehirlere göre biraz farklı ilerlemektedir. Belediye başkanının yeterli nüfuza sahip olmadığı ya da ilçeden uzak kalan köylerde nikah kıyma yetkisi muhtarlara aittir. Muhtarın kıyacağı nikahın belediye başkanı tarafından ya da nikah memurunun kıydığı nikahtan bir farkı olmamaktadır. Yeni yapılan düzenlemeyle birlikte gelin ve damadın rızası olduğu sürece taşradaki ya da merkezdeki din görevlileri de nikah kıyma yetkisine sahip olmuştur.
Gemide Kaptan Tarafından Kıyılan Nikah Resmî Nikah Yerine Geçer Mi?
Kaptan denizde nikah kıyabilir ve bunu jurnaline yani kayıt defterine yazar. Gemi bayrağı ülke sınırları dışında, geminin taşıdığı bayrağın toprağı olarak sayılmaktadır. Gemi toprak parçası olarak sayıldığından dolayı kaptan da o toprağın en yetkilisi olarak sayılır ve nikah memuru olabilir. Kaptan denizde nikah kıydıktan sonra jurnaline yazar. Sonrasında ilgili kamu kuruluşuna bu yazı ile birlikte başvurulup resmi nikah haline getirilebilir.


Nikah Memuru Olmanın Zorlukları Nelerdir?

Nikah memurluğunun da zor yönleri vardır. Bunlar; çoğu zaman düğün merasimleri hafta sonu yapıldığı için dinlenme olanakları çok yoktur. Gündüz yada akşamın geç saatinde nikah işlemlerinde süre mevzusunda sorun oluşabilmektedir. Aynı gün  peş peşe kıyılan nikah zamanlamasında sorun çıkabilmektedir. Yıldırım hızı nikah işlemlerinin gün içinde araya sıkıştırılmasıyla işlerin yoğunluğu daha da artmaktadır bu yüzden özverili olmalıdırlar.


Nikah Memuru Nasıl Giyinir?

Nikah memurları topluluk önüne çıktıkları için daima temiz ve şık giyinmelidir. Genellikle erkek nikah memurları takım elbise ve onun üzerine belediyenin tahsis ettiği nikah memuru cübbesi giyerler. Kadın nikah memurları ise sade kıyafetleri tercih ederler ve üzerine cübbelerini giyerler.


Nikah Memurunun Çalışma Saatleri Nelerdir?

Nikah memurları diğer memurlar gibi haftalık 40 saatlik çalışma süresine tabii tutulur. Yıllık izinleri, tatil günleri, çalışma saatleri diğer memurlarla aynıdır. Nikah memuru gerekli olduğunda hafta sonları resmî tatillerde de nikah kıyabilir. Çalışma saatleri dışında hafta sonu ve resmî tatillerde kıydıkları nikahlar için ekstra ücret alırlar.

Nikah Memurları Maaşları Ne Kadardır?

Nikah memurları kamuda çalışan diğer personellerle aynı maaşı alır fakat özel günlerde kıydıkları nikahlarla ekstra gelir elde etme şansları vardır. Örneğin belediyede 5.5 bin TL alan personel, nikah memuru olduğunda yine 5.5 bin TL ücret alır. Burada değişen tek şey sosyal denge tazminatıdır. Nikah memurları sosyal denge tazminatı alır. Ayrıca hafta sonu ve resmi tatillerde çalışanlara fazla mesai ücreti verilir. Bugünlerde çalışıldığına her saat için 5-8 TL arasında ücret alınır. Nikah memuru maaşları 7 bin TL civarındadır. Nikah memuru ücretleri 5 bin 750 TL civarındayken 7 bin 250 TL’ye kadar maaş alabilirler.


Nikah Memuru Maaşlarını Etkileyen Durumlar Nelerdir?

Nikah memuru maaşları, kişilerin yaşına, aile durumlarına ve meslekteki hizmet yılına göre değişmektedir. Nikah memuru maaşlarının değişmesine sebep olan durumlar aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:
• Çocuğu bulunan nikah memurları, her çocuk için sosyal yardım ödemesi alacaktır.
• Doğuya atanan nikah memurları, bulundukları bölgeye göre ek ödemeler ve terör tazminat alacaktır. Terör tazminatının toplam değeri, aylık 2.000 TL’dir.
• Mesleğe yeni atanan bir nikah memuruna, en az 3.500 TL maaş verilmektedir.
• Nikah memurunun uzun yıllar hizmet etmesi durumunda, alacağı en yüksek maaş tutarı 4.800 TL’dir.
• Nikah memurlarının evli olmaları, eşleri adına da ödeme almalarını sağlamaktadır.
• Okula giden çocuklar için nikah memuru maaşlarına ek ödemeler yansıtılmaktadır.
Nikah memurunun lisans ya da yüksek lisans eğitimleri alması durumunda, alınacak maaşa k ödemeler yansıtılmaktadır. Yabancı dil bilen ve YDS 70 puan üzerinde notu bulunan kişilere, bir defaya mahsus olarak yabancı dil tazminatı ödenmektedir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Okutman Nedir? Nasıl Okutman Olunur?

👉 Akademisyen Nasıl Olunur? Kimler Akademisyen Olabilir?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Sırf biran önce atanmak için para kazanmak için bir mesleği secmemeli insan mutlu olabileceği mesleği seçmeli ben bunu yaşayarak ogrendim atandım hastanede acilde calisiyorum iyide maas aliyorum ama neredeyse hergun ex verilen hastalar aglayan aci ceken hasta ve hasta yakınları ister istemez üzülüyorsun ediyosun psikolojik olarak kendini kötü hissediyorsun bu yüzden tek hedefim şuan için belediyeye atanıp nikah memuru olmak sürekli yanına mutlu insanlar geliyor ve buda hayayina pozitif etki ediyor inşallah herkesin gönlünce olur hersey ? en büyük hayalim bu ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu