Üniversite

Okul Müdürü Nasıl Olunur? Maaşı Ne Kadar?

Okul Müdürü, eğitim ve öğretim kurumu olan okullarda en yetkili kişi konumundadır. Okul Müdürü, MEB bünyesinde hizmet veren özel ve devlet okullarında bulunması zorunlu olan bir mercidir. Bu makalemizde  Okul Müdürü nasıl olunur? Okul Müdürü olmak için şartlar nelerdir?  Okul Müdürü maaşı ne kadar? sorularının cevaplarını sizler için yanıtladık.

Okul Müdürü Nasıl Olunur?

Okul Müdürleri görev yapmış oldukları eğitim kurumunda eğitim kalitesini arttırmak, ders programını hazırlamak, okul ve kurumun düzeni ile ilgili tüm tedbirleri almak, diploma, tasdikname, öğrenim belgesi gibi evrakları onaylamak, okulun ihtiyaçlarını belirlemek ve bunları temin etmek gibi çok sayıda görevi ve sorumluluğu bulunmaktadır.

Okul Müdürü olmak için belirlenen genel şartların tamamına sahip olmanız gerekmektedir. Genel Şartların tamamına sahip olmanın yanı sıra Özel Şartlardan en az bir tanesini taşımanız  gerekmektedir. Peki bu şartlar nelerdir?

 1. Yüksek okul/fakülte mezunu olmalısınız.
 2. Başvuru sırasında MEB’de kadrolu öğretmen olmalısınız,
 3. Atanmak istediğiniz kuruma branşınız gereği öğretmen olabilme hakkınız olmalı, (Türkçe Öğretmeni Liseye, Tarih Öğretmeni de Ortaokula başvuramaz.)
 4. Soruşturma ile yöneticilik üzerinizden alınmamış olacak. (Alınmışsa 4 yıl geçmişse başvuru yapabilirsiniz)

Genel şartları tamamına sahip iseniz aşağıdaki özel şartlardan bir tanesine de sahip olmanız gerekir.

 • Daha önce Asil Müdür olarak görev yapmışsanız ya da,
 • En az 2 yıl müdür başyardımcısı olarak çalışmışsanız ya da
 • Kurucu müdür, müdür yardımcısı ve müdür yetkili öğretmen olarak ve müdür başyardımcılığı yapmışsanız bu görevlerinizi sürelerinin toplamı en az üç yıl ise ya da bu görevlerden herhangi birini 3 yıl yaptıysanız (örneğin 3 yıl müdür yardımcılığınız varsa) ya da
 • MEB’de şube müdürü veya daha üstü kadrolarda görev yapmışsanız ya da
 • Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak asaleten en az sekiz yıl görev yapmışsanız,

Yukarıda belirtilen Okul Müdürü olma şartlarını sağlıyorsanız, okul müdürü olmak için başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuzu yaptıktan sonra sözlü sınava tabi tutulursunuz. Boş kadro sayısının 3 katı kadar aday sözlü sınava alınır. Bu sınavda şu kriterlere ayrıca dikkat edilmektedir;

 1. Öğrenim durumunuz (lisans, yüksek lisans, doktora)
 2. Ödüller (her bir ödülün biri geçerli)
 3. Cezalar (olumsuz puan)
 4. Hizmetiniz (öğretmen ve yöneticilikte geçen hizmet süreleri)

Bu kriterlere göre komisyon 100 puan üzerinden değerlendirmeye alır. Sözlü sınav sonucunda alınan puan, görevlendirme için gereken puanın %50’sini sağlamaktadır. Geriye kalan %50 puan ise doldurulan formdan elde edilen puandır. Bu puana ek olarak;

 • İmam hatip ortaokuluna başvuran Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi veya meslek dersleri alan öğretmenlerine
 • imam hatip liseleri ile mesleki ve teknik eğitim kurumlarına başvuran meslek dersleri alan öğretmenleri
 • sosyal bilimler liselerine başvuran Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Felsefe veya Psikoloji alan öğretmenleri
 • Güzel sanatlar liselerine başvuran Görsel Sanatlar, Resim veya Müzik alan öğretmenleri
 • Spor liselerine başvuran Beden Eğitimi alan öğretmenleri – Özel eğitim kurumlarına başvuran rehberlik veya özel eğitim alan öğretmenlerine

Ek olarak 5 puan daha ilave edilmekte.  Müdürlük başvuruları her sene okulların kapanmasına 3 ay kala başlamaktadır.  Okul müdürlüğü başvurusu için adayların doldurması gereken bir form vardır. Bu forma Ek-2 formu denilmektedir.

Genel Şartlar ve Özel Şartlar tamamlandıktan ve sözlü sınav sonucunda ki bu puanlarla müdür adaylarına tercih yapma hakkı tanınır. Yapılan tercihler sonucunda  puan üstünlüğü göz önünde bulundurularak  boş kadrolara 4 yıllığına müdür atamaları yapılır.


Okul Müdürü Maaşı Ne Kadar?

Okul müdürlerinin kazanmış oldukları para öğretmenlere göre biraz daha fazladır. Ancak arada büyük bir uçurum bulunmamaktadır.  Zor görevleri olan ve Müdür olmanın da bir hayli zor olduğu bu mesleği icra eden kişiler ne kadar para kazanıyorlar? 2021 yılı itibariyle Okul Müdürlerinin maaşları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Tabloda aile yardımı, çocuk yardımı gibi ek ücretler dahil edilmemiştir.

20214805TL
20204050 TL
20193710 TL
20183580 TL
20173230 TL
20162855 TL
20152610 TL

Yukarıdaki tablonun yanı sıra Okul Müdürlerine  ödenen maaşlar, derece ve hizmet yılına göre değişmekte olup; 2021 yılı itibari ile ortalama olarak 5 bin 815 TL ve en yüksek ise 8 bin 200 TL olarak yer almıştır. Maaşlar görev yapılan bölgeye, ile ve ilçeye göre de değişebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu