Üniversite

Özel Dedektif Nasıl Olunur? Özel Dedektif Ne İş Yapar?

Özel Dedektif Nasıl Olunur? Özel Dedektif Ne İş Yapar?. Dedektifler, bulundukları ülkenin, yasalarının el verdiği ölçüde, kendilerinden talep edilen konular hakkında araştırmalar yapan ve bulduklarını ilgili kişilere sunan profesyonel araştırmacılardır. Özel bir dedektif ve müfettiş, mahkeme davaları veya özel müşteriler için kanıt toplamak için ipuçlarını arar. İnsanlarla görüşürler, bilgileri doğrularlar, gözetleme yaparlar, kayıp kişileri bulurlar ve vakalar için hayati gerçekleri toplarlar. Uzmanlık alanlarına bağlı olarak, bilgisayar suçlarını araştırmak için veya bir vakayı çözmeye yardımcı olmak için kurumsal olarak işe alınabilir. Özel dedektif, kolluk kuvvetleri değildir. 

Özel Dedektif Nasıl Olunur?

Eğitim gereksinimleri, pozisyondan pozisyona büyük ölçüde değişir. Lise diplomasına ek olarak iş deneyimi de bir zorunluluktur. Çoğu işveren, önceki polis veya askerlik hizmetini tercih eder. Bununla birlikte, diğerleri ceza adaleti veya polis bilimi alanında bir önlisans derecesi veya lisans derecesi gerektirebilir.

Özel bir dedektif ve araştırmacının, kişisel, hukuki ve mali kaygılar gibi çeşitli vaka durumlarında gerçekleri bulması ve analiz etmesi beklenir. Ayrıca, kişilerin geçmişlerinin doğrulanması, sigorta dolandırıcılığı alanlarında uzmanlık sağlarlar ve hatta bir müşteriyi dolandırıcılığa karşı korumak için yatırım gruplarını araştırabilirler.

Özel bir dedektif ve müfettiş, genellikle bir yasal davada celp veya mahkeme celbi göndermek veya ödenmemiş borçları olduğunu tespit etmek için kullanılır. Birçok ajans, casusluk vakalarını araştıracak gözetim gibi belirli bir alanda uzmanlaşabilir. Diğerleri ticari sırlar, bilgisayar adli tıp veya telif hakkı ihlali gibi kurumsal konularda uzmanlaşabilir. Özel bir dedektif veya müfettiş için yapılan işlerin çoğu bilgisayarda yapılır. Bu, telefon numaralarını, bir kişinin önceki tutukluluğunun kayıtlarını veya sosyal ağları elde etmek için kullanılır.

Bir şüpheliyi daha iyi gözlemlemek ve ona ilişkin bilgi almak için bir araştırmacının gizli göreve gitmesi gerekebilir. GPS izleme cihazları, video kameralar ve diğer faydalı ekipman ve teknolojiler gibi araçları kullanırlar. Ayrıca gizli bir silah taşıma lisansı da alabilirler. Özel bir dedektif ve müfettiş, gizlilik yasaları, eyalet yasaları ve federal yasalar ve yerel yasalar hakkında bilgi sahibi olmalıdır çünkü polis memuru yerine özel bir vatandaşın yetkisiyle çalışır. Bu yasalar konusunda eğitim almış olmak, tüm verilerin ve bilgilerin bir mahkeme davasında geçerli olmasını ve kullanılabilmesini sağlamak için bir davada delil toplama açısından hayati önem taşır.

Özel dedektif ve müfettişin işinin doğası gereği çalışma saatleri düzensizdir ve haftada 40 saatten fazla sürebilir. Çoğu, gözetim yapmadıkları sürece bir ofis ortamında ve tek başına çalışır. İşte takımlar halinde çalışabilecekleri ve çeşitli hava koşullarına veya bazen olası çatışmalara (nadir de olsa) maruz kalabilecekleri zamandır. Gözetim sırasında kişilerle görüşebilir ve sahada kanıt toplayabilirler. Bu iş zorlu olabilir ve bazen duygusal strese neden olabilir.


Özel Dedektif Ne İş Yapar?

Özel bir dedektifin vaka yükü genellikle arka plan araştırmalarını, gözetleme ve atlama izlerini ve kayıp kişileri aramayı içerir. Bazı durumlarda özel dedektifler, mahkeme celbi gibi bir kişiye yasal işlemlere katılımlarını bildiren yasal belgeler sunabilir. Bu tür yasal belgelerin sunulması, yasal işlem hakkını garanti altına alan Beşinci ve On Dördüncü Değişikliklere uymak için gereklidir. Yargı süreci, tüm kişilere hukukun gözünde eşit muamele edilmesi ilkesidir. ABD Anayasası’nın “yasal işlem yapılmadan hiç kimsenin yaşamından, özgürlüğünden veya mülkiyetinden yoksun bırakılmayacağını” garanti eden Beşinci Değişikliğinden kaynaklanmaktadır.

Özel bir dedektifin araştırdığı şey, uzmanlık alanlarının ne olduğuna bağlıdır. Ancak bir dedektif ne araştırırsa araştırsın, hepsi gerçekleri toplamalı ve düzenlemelidir. Dedektifler gerçekleri birkaç farklı yoldan toplar. Birincisi gözetim yoluyla. Bu, bir kişiyi fark edilmeden ve kaybetmeden takip etmeyi içerir. Bazı kurumların gözetleme araçları varken, birçok dedektif arabalarının dışında çalışıyor. Gözetim süreci uzun olabilir ve ara verme olasılığı yoktur. Bilgi toplamanın başka bir yolu da tanıklar ve şüphelilerle görüşmektir. Bununla birlikte, görüşülen kişinin konuşmak için yasal bir yükümlülüğü olmadığı ve görüşülen kişi konuşmak konusunda isteksiz olduğu için, onlardan gelen zorlayıcı bilgiler yasal ve etik sorunlar oluşturabileceğinden bu zor bir şeydir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Okutman Nasıl Olunur?

👉 Akademisyen Nasıl Olunur? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu