Gündem

Petrol Fiyatları Düşüyor, Dolar Kuru Pompaya İndirim Yansımasını Engelliyor!

Ham petrol fiyatlarında son günlerde bir düşüş yaşanmasına rağmen benzin ve motorinde beklenen indirimler pompaya yansımıyor. Petrolün varil fiyatı dünkü işlemlerde Brent’de 110 doların altında işlem gördü. Türkiye’de dolar kurunun 15 TL’ye yaklaşması indirimin pompaya yansımasını engelledi.

Pompada İndirimi Dolar Frenliyor!

EPDK, benzin ve motorin fiyatlarının nasıl belirlendiğini açıkladı. Buna göre rafineriden çıkan petrol ürününe ÖTV, KDV, bayi karı eklenerek, pompa satış fiyatı belirleniyor. Bugün itibarıyla rafineriden litresi 13,66 liraya çıkıyor. Bunun üzerine yüzde 5,2’lik bayi ve dağıtıcı marjı ekleniyor. Bu tutar 1,06 TL… Buna 2,52 liralık ÖTV ekleniyor. ÖTV’li fiyatın üzerine 3,10 TL de KDV geliyor. Nihai fiyat benzinde 20,35 TL olarak belirleniyor.

Kamuoyunda yükselen “benzinden vergi alınmasın” çağrıları karşılık bulursa, benzin fiyatı 5,60 TL ucuzlayacak. Bu arada açıklanan tabloda; bayi ve dağıtım şirketinin toplam kazancının motorinde yüzde 4,9, benzinde yüzde 5,2 olduğu görülüyor. Yine tabloda ÖTV’li fiyatın KDV’si alınıyor. Bu da “verginin vergisi” eleştirisini gündeme getiriyor.


👉  Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu