Blog

Teksas’daki En İyi Üniversiteler

Teksas, ABD’deki ikinci en büyük eyalettir. “Yalnız Yıldız Devleti” olarak bilinen Teksas, ABD’nin güneyindeki büyük bir alanı kaplamaktadır.

Devlet, körfez kıyısındaki sahil kasabalarından bataklıklar, yuvarlanan çayırlar, ormanlar dahil olmak üzere Kuzey’deki panhandle ovalarına kadar çok çeşitli manzara ve ortamlara sahiptir. Batı dağlar ve çöller, Teksas’a “Vahşi Batı” imajını veren kovboy filmlerinin zeminini oluşturur.

Devlet 1900’lü yılların başında petrolü vurdu ve bir daha arkasına bakmadı. Teksas’ın altında bulunan devasa rezervler, o zamandan beri devlet ekonomisini körüklüyor ve diğer birçok sektörde de büyümeye yol açıyor. Teksas, Kaliforniya’dan sonra ABD’de en yüksek ikinci GSYİH’ya sahip.

Houston, nüfusu en yüksek olan ve Teksas’taki en prestijli üniversitelerin çoğuna ev sahipliği yapan şehirdir.

Texas, Meksika sınırında uzun bir kültürel değişim geçmişiyle kendine özgü bir kültüre, yiyeceğe ve müziğe sahiptir.

Austin, müzik ve sanat sahnesi ile ünlü, eyalet başkenti ve kültürel kalbidir.

Devletin yüksek öğrenim sektörü, kalıcı bir şekilde, Daimi Üniversite Fonu’na ait arazi üzerindeki petrolün keşfedilmesiyle, küçük bir oranda yardımcı olmamıştır. Teksas’ta, bazıları araştırma enstitüleri arasında yüksek rütbeli 34 ayrı kamu yüksek öğretim kurumu var.


Rice Üniversitesi

Öncü akademisyenler ve küçük bir öğrenci topluluğu için saygınlığı vardır – nicelik üzerinden kaliteye odaklanır.

Üniversite, işadamı ve kurucusu William Marsh Rice’ın adını aldı. Üniversite başlangıçta William Marsh Rice Edebiyat Geliştirme Enstitüsü olarak adlandırıldı ve ilk sınıflar 1912’de sadece 77 öğrenciyle yapıldı.

Üniversite, mezunlara güçlü bir odaklanmaya sahiptir ve alışılmadık bir şekilde, bunu güçlü bir araştırma odağıyla birleştirir. Rice lisans öğrencilerinin yarısından fazlası araştırma projelerinde yer almaktadır.

Rice’ın prestiji uygulamalı bilim araştırmalarının kalitesinden uzay bilimi, yapay kalp araştırması ve nanoteknoloji gibi alanlara geliyor. Üniversite, malzeme bilimi araştırması için global sıralamada sürekli olarak son derece üst sıralarda yer almaktadır.

Rice’ın kabul süreci, küçük öğrenci kitlesinin sebebinin bir parçası olarak seçkin bir şekilde seçicidir. Ancak topluluk çeşitlidir; Lisans nüfusunun yüzde 12’si uluslararası öğrencidir.


Austin, Teksas Üniversitesi

University of Texas at Austin (UT Austin olarak da bilinir) Texas Sisteminin Üniversitesi amiral gemisi kurumudur. Bu kamu araştırma üniversitesi 1883 yılında eyalet başkentinde açılmıştır.

UT Austin, Amerikan devlet üniversiteleri arasında oldukça üst sıralarda yer alıyor ve eğitim ve araştırma kalitesi için küresel bir üne sahip.

Akademik ve mezunlar topluluğu, Nobel ödüllü, Pulitzer Ödülü kazananları ve Turing Ödülünü kazananları içermektedir.

Öğrenci nüfusu neredeyse 50.000 olup, ABD’deki en büyük 10 tek kampüs kaydına girmektedir.

Öğrenciler hem lisans hem de yüksek lisans düzeyinde çok çeşitli dersleri okuyorlar ve üniversite birçok prestijli araştırma enstitüsüne ev sahipliği yapıyor.

UT Austin, ülkenin yüzlerce patent ve düzinelerce yeni şirket üretmeye devam eden araştırma, ülkedeki en iyi araştırma hibeleri alanlarından biri.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu