Sinema

Tıp ve Sağlık Okuyanların Mutlaka İzlemesi Gereken 15 Film 2024

Tıp, Hemşirelik ve Sağlık Okuyanların Mutlaka İzlemesi Gereken 15 Film 2024. Sağlık bölümleri tartışılmaz sevilerek okunması gereken bölümlerin başında genel olarak sağlık sorunlarını düzeltmek, hastaları iyileştirmek, yaşam kalitesini artırmak üzerine çalışmak mesleği sevmeseniz çekilmez. Bu makalemizde her doktorun, tıp öğrencilerinin, hemşirelerin kısacası tıp ile ilgili herkesin kimine ilham verecek kimine ise mesleğine olan bakış açısını değiştirecek filmleri sizler için listeledik.

1- Patch Adams

‘’ Kimsenin göremediğini görmeye çalış. Korkudan, tembellikten ve herkese uymaktan dolayı başkalarının görmek istemediği şeyleri görmeye çalış. ’’

Gerçek hayat hikayesinden esinlenilmiş Patch Adams insanda doktor olma isteği uyandıran, bir gülümsemenin insanlığı nasıl değiştirebileceğini gösteren ve doktor olmaya farklı bir bakış açısıyla yaklaşan bir film. Patch Adams, hayatın herkese biraz takdim ettiği dertlerden pek de nasibini almamış olan bir adamdır. İyimserliği öyle bir noktadadır ki, bu, etrafındakileri rahatsız etmektedir. Günün birinde tıp fakültesindeki hocalarından biri sinirli bir tavırla palyaço olmasını önerir. Patch Adams buna sıcak bakar. Ancak öğrenim gördüğü okulu bitirerek bir doktor olmayı da istemektedir.


2- Girl, Interrupted (Aklım Karıştı)

Susanna aşırı miktarda alkol aldıktan sonra hastaneye yetiştirilir. Ve genç kız kendi rızasıyla psikiyatri hastanesine yatar. Hastanede geçireceği 18 ay, bir hapisten öte kendini keşfetme süreci haline gelir. Susanna Kaysen’in anılarını temel alan film, psikiyatriye ilgi duyanları heyecanlandıracak nitelikte.


3- Doctor Zhivago (Doktor Jivago)

Bolşevik Devrimi döneminde yaşayan bir doktor ve de şair olan Yury Jivago, devrim atmosferinde büyük bunalımlar yaşamaktadır. İdeallerini ve doğru bildiği şeyleri kaybeden Jivago’nun evliliği de bir hayli sıkıntıdadır. Karısının kendisine duyduğu aşka karşılık veremeyen çaresiz adam devrim liderlerinden birinin karısına aşıktır. Bu aşk ve evliliği arasında sıkışıp kalan Jivago sadakat ve tutkuları arasında kalmaktadır.


4- Awake (Anestezi)

‘’ …çünkü acılar ile nasıl başa çıkacaklarını bilmiyorlar. Suçlayacak birine ihtiyaç duyuyorlar çünkü senin gibi hastalar, gerçekleri kabul edemiyorlar. ’’

Bu film Anestezist adayları için! Psikolojik gerilim türünde bir film! Bir ameliyat esnasında her şeyin  farkında olacak şekilde uyanık olduğunuzu ve buna tepki veremeyecek halde paralize olduğunuzu düşünün! ‘’Anestezik farkındalık’’ denen bu durumu soluksuz izleyebilirsin.


5- Guguk Kuşu (One Flew Over The Cuckoo’s Nest)

’ -Siz deli olduğunuzu mu sanıyorsunuz?. Değilsiniz..! Sokaklarda dolaşan insanlardan daha deli değilsiniz. ’’

Dram, komedi, duygusallık, çaresizlik, zeka, hırs ve oyunculuk! Akıl hastası numarası yapan  bir mahkumun akıl hastanesine yatırılmasını anlatıyor. ‘’ Bir psikiyatri servisi nasıl olur?’’ diye merak edenlerin hemen izlemesi gereken bir film! Filmin başrolü McMurphy, yaptıklarıyla kendisini sevdiriyor ve sizlere eğlenceli zamanlar sunuyor.


6- Wit

Kanser teşhisi konduktan sonra hayatını sorgulamaya başlayan ve önceliklerini değerlendiren Edebiyat Profesörü Vivian Bearing’in yaşam öyküsü. Bearing, çocukluğundan kanser teşhisi konduğu döneme kadar yaşanan süreci değerlendirirken sıkça da kameraya dönerek izleyiciyle birebir ilişki kuruyor. Vivian Bearing’in hikayesi, safhalar halinde ele alınıyor. Her safha yaşamını kalemine adamış bir kadın için başka bir iç muhasebenin başlangıcı Margaret Edson’ın oyunundan sinemaya uyarlanmış, etkileyici bir drama.


7- Florence Nightingale

“İlerleyen bir dünyada iki çeşit insan bulunması gerekir ki, bunlar; orada bulunan en iyiyi benimseyen ve bundan hoşlanan ile daha iyiyi dileyen ve onu yaratmayı deneyenlerdir.”

1985 yapımı olan hemşireliğin kurucusu olan Florence Nightingale’in yarı gerçek yarı kurgu olan hayatından bahsediyor. Herkesin itirazlarına rağmen hemşire olmak ister ve başarır. Her hemşire adayının izlemesi gereken muhteşem bir film!


8- The Doctor

1991 yapımı filmde William Hurt, özellikle kendi ailesine karşı soğuk ve duygusuz davranan Kaliforniyalı bir kalp cerrahını canlandırıyor. Aynı şekilde hastalarını da insan olarak değil, birer sayı olarak gören doktorun hikayesi gerçek hayatta bir cerrah olan Ed Rosenbaum’un anılarına dayanıyor.


9- M*A*S*H 

Muhtemelen tüm tıbbi filmlerin en ünlüsü olan Robert Altman klasiği, Kore Savaşı sırasında Mobil Ordu Cerrahi Hastanesi’nde konuşlandırılan bir tıbbi ekibin hikayesini anlatıyor. Film, en eğlenceli savaş karşıtı yapımlardan biri sayılıyor.


10. The Diving Bell And The Butterfly (Kelebek ve Dalgıç)

Gerçek hayatta yaşanmış bir hikayeye dayanan film, büyük bir başarı ve azmin hikayesini anlatıyor. Film, Fransız Elle dergisinin genel yayın yönetmeni Jean-Dominique Bauby’nin geçirdiği beyin kanaması nedeniyle vücudunun felç olmasını ve ardından sadece gözlerini kırparak kitap yazmasını konu alıyor.


11- You Don’t Know Jack (Doktor Ölüm)

1990 yılından başlayıp kendi geliştirmiş olduğu bir karışımı uygulayarak hastalara ötenazi uygulayan Jack Kevorkian’in hayat hikayesi. Ölüme çok yakın olan hastalar kendi isteği ile ondan yardım isterler doktor da onların acısını bir an önce dindirmek için elinden geleni yapar ve onları öldürür. Bir çok insan bu olayı desteklese de bazı insanlar bunun çok yanlış bir ölüm şekli olduğunu savunur. Doktoru katil olarak ilan ederler doktorun adı ölüm doktoru olarak anılır. Ötenazinin gerekli olup olmadığını sorgulayan bir film. Doktor ötenaziyi destekliyor ve bunun için her şeyden vazgeçiyor.


12- Gifted Hands: The Ben Carson Story (Yetenekli Eller: Ben Carson Hikayesi)

Dr. Ben Carson (Cuba Gooding Jr.), işinde oldukça yetenekli bir cerrahtır. Kendisine gelen son vaka, onun bu yeteneğini kanıtlamasında bir kez daha etken olacaktır. Dr. Carson’un bu yeteneğini nasıl kazandığı, geçmişindeki zorlu mücadelede saklıdır…


13- Flatliners (Çizgi Ötesi)

Yaşamın ötesini merak eden tıp öğrencileri, ölümle yaşam arasındaki çizgiyi kontrol altında tutarak, öte tarafa kısa süreli ziyaretler yapmaya karar verirler. Beden fonksiyonlarını durdurarak ölümü görme imkanı yakalayan gençler, bu deneyimin karanlık yönleriyle de hesaplaşmak zorunda kalacaklardır.


14- Side Effects (Acı Reçete)

Emily ve Martin, Amerikan rüyasının örnek ve gözde çifti gibidir. New York’ta yüksek standartlara sahip lüks ve başarı içinde bir hayat sürdürürlerken Martin’in bir borsa yolsuzluğuna karışması ve hapse girmesi tüm yaşamlarını alt üst edecektir. Emily, kocası hapse girdikten sonra küçük bir apartman dairesine taşınır ve depresyon-anksiyete belirtileriyle boğuşmaya başlar. 4 yıl boyunca kocasını beklerken bir yandan psikiyatr ve ilaç yardımı alır. İlaçların sayesinde yaşamaya çalışan kadın için doktoruyla arasında başlayan ilişki sonrasında işler iyiden iyiye zorlaşacaktır…


15. Something The Lord Made (Tanrı’yı Oynayanlar)

Büyük Buhran sırasında başlayan, cerrah Alfred Blalock ile siyahi asistanı Vivien Thomas’ın 34 yıllık ortaklıklarının hikayesi. İlk başta hademe olarak işe alınan Thomas, el becerisi ve kardiyolojiye duyduğu ilgi sayesinde Cerrah Blaloc’un araştırmalarının önemli bir parçası haline geliyor. Ancak dönemin ırkçı yaklaşımı Thomas’ı oldukça zorluyor. Kapalı kapılar ardında sorunsuz yürüyen bu ortaklık ilişkisi, beyazların hüküm sürdüğü kapıların ardında tam bir mücadeleye dönüşüyor.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu