Öğrenci Gazetesi

TYT Biyoloji Son 10 Yıl Çıkmış Sorular PDF İndir

TYT Biyoloji Son 10 Yıl Çıkmış Sorular PDF İndir. Yüksek Kurumlar Sınavı (YKS)’ye hazırlanan öğrencilere kaynak olabilmesi için TYT Biyoloji son 10 yıl çıkmış sorular PDF dosyalarını paylaştık. TYT Fen Bilimleri testinin içinde 20 sorudan 6 tanesi Biyoloji sorudur. TYT Biyoloji soruları 9. ve 10. sınıfta işlenen Biyoloji dersi konularından gelmektedir. Geçmiş yıllardaki Biyoloji çıkmış soruları incelediğinizde soruların genel olarak bilgi sorularının yanı sıra bilgiye dayalı yorum soruları olduğunu görebilirsiniz.

TYT Biyoloji Son 10 Yıl Çıkmış Sorular PDF

TYT Biyoloji çıkmış sorular arşivimizde 2017-2010 Yılları arasında ise TYT sınavına karşılık gelen YGS, AYT sınavına karşılık gelen LYS sınavları Biyoloji çıkmış soruları 2010-2024 yılları arası yapılan TYT Biyoloji çıkmış soruları PDF dosyaları bulunmaktadır. Aşağıdaki bağlantıları kullanarak istediğiniz yıla ait TYT Biyoloji çıkmış sorular ve cevapları PDF dosyalarını indirebilirsiniz.

2024 TYT Biyoloji Çıkmış Sorular PDF


2023 TYT Biyoloji Çıkmış Sorular PDF


2022 TYT Biyoloji Çıkmış Sorular PDF


2021 TYT Biyoloji Çıkmış Sorular PDF


2020 TYT Biyoloji Çıkmış Sorular PDF


2019 TYT Biyoloji Çıkmış Sorular PDF


2018 TYT Biyoloji Çıkmış Sorular PDF


2017 YGS Biyoloji Çıkmış Sorular PDF


2016 YGS Biyoloji Çıkmış Sorular PDF


2015 YGS Biyoloji Çıkmış Sorular PDF


2014 YGS Biyoloji Çıkmış Sorular PDF


2013 YGS Biyoloji Çıkmış Sorular PDF


2012 YGS Biyoloji Çıkmış Sorular PDF


2011 YGS Biyoloji Çıkmış Sorular PDF


2010 YGS Biyoloji Çıkmış Sorular PDF


TYT Biyoloji Konuları 

ÖSYM, YÖK ve MEB tarafından yayınlanan bilgilere göre TYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımı

Canlıların Ortak Özellikleri
Canlıların Temel Bileşenleri
Hücre ve Organelleri
Hücre Zarından Madde Geçişi
Canlıların Sınıflandırılması
Mitoz ve Eşeysiz Üreme
Mayoz ve Eşeyli Üreme
Kalıtım
Ekosistem Ekolojisi
Güncel Çevre Sorunları

TYT Biyoloji Sınavına Nasıl Çalışılır?

TYT biyolojiden başarılı olabilmek için doğru çalışma yönteminin uygulanması gerekir. TYT biyoloji çalışırken dikkate alınması gereken hususlar şu şekildedir:

  • Biyoloji çalışma yöntemi denildiğinde ilk akla gelen seçenek ezberdir. Ancak ezber ile bilgiler en fazla 1 ay zihninizde kalacaktır. Bu yüzden ezber değil, öğrenme odaklı çalışma yönteminin benimsenmesi gerekir. Öğrenme odaklı okuma yaptığınızda, bilgiler zihninizde kalıcı olacaktır.
  • TYT biyoloji çalışmanın temelinde dinlemek vardır. Dersi, derste dinlemek ve öğrenmek, TYT biyolojinin %60’ını halletmenizi sağlar. Geriye kalan %40’lık bölümü ise konu tekrarı ve bol soru çözümü ile halledebilirsiniz.
  • Biyoloji, birbirleriyle bağlantılı ve ilgili olan konulardan oluşan bir derstir. Bu yüzden konuların tamamını bitirmeden sınava girmek, yanlış olacaktır. Sınava ilişkin çalışma planlaması yapılırken, biyoloji konularının bitirilmesine öncelik verilmesi gerekir.
  • Biyoloji dersi için kullanılacak yöntemlerden birisi de not almaktır. Anlaşılır ve kısa notlar almak, hem bilgilerin pekişmesini sağlar, hem de daha sonraki dönemlerde biyoloji tekrarlarını kolay yapmanıza imkân verir.
  • Dinlemek, kullanılabilecek bir diğer çalışma yöntemidir. Konu çalışırken sesli okumalar yapabilir ve sesinizi kaydederek daha sonra dinleyebilirsiniz. Okula giderken, toplu taşıma araçlarında seyahat ederken biyoloji konularını bu şekilde tekrar etmiş olursunuz.
  • Ders içerisinde birçok Latince terim vardır. Dersten sonra bunların akılda kalıcılığının sağlanması ve karıştırılmaması için tekrar edilmesi yararlı olacaktır.
  • Biyolojide konuları tamamlamak önemlidir, ancak soru çözümü için tüm konuların bitmesi beklenmemelidir. Bir konuyu tamamladıktan sonra onunla ilgili soru çözümü yapmanız, daha etkili sonuçlar almanızı sağlar. Ayrıca konuların pekişmesinde de soru çözümünün etkili olduğu unutulmamalıdır.
  • Soru çözmek, her derste olduğu gibi burada da büyük bir öneme sahiptir. Ancak bir testi bitirip direkt geçmek gibi bir hata yapılmamalıdır. Testi kontrol ettikten sonra çözülemeyenlere tekrar bakmak ve nerede hata olduğunu anlamak gerekir. Böylece yapılan kontrol ile yeni bilgiler öğrenilir ve eksiklikler giderilir.
  • Soru çözümü için sadece çıkmış soruları tercih etmek yeterli olmayacaktır. Öğrencilerin bu noktada yaptıkları en önemli hatalardan biri, biyoloji denemesi çözümünü ihmal etmektir. Biyoloji denemeleri ile sınav deneyimi kazanırsınız.
  • ÖSYM tarafından sorulan soruların mantığını anlamak için çıkmış sorular da incelenmeli ve sınavdan önce en az bir defa çözülmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu