Öğrenci Gazetesi

TYT Biyoloji Tüm Çıkmış Sorular PDF

TYT Biyoloji Tüm Çıkmış Sorular PDF. Temel Yeterlilik sınavı (TYT)-YKS sınavının 1. oturumu olan 120 sorudan oluşan bölümdür. TYT Biyoloji soruları TYT Fen Bilimleri testinin içinde 6 Biyoloji sorusu olarak karşımıza çıkıyor. TYT Biyoloji konuları genel olarak 9. ve 10. sınıf öğretilen konulardan çıkmaktadır. YKS sınavına hazırlananlar için TYT Biyoloji tüm çıkmış sorular ve cevaplarını listeledik.

TYT Biyoloji Tüm Çıkmış Sorular PDF

ÖSYM soru tipleri benzerlik göstermektedir sınavda rakiplerinden bir adım öne çıkmak isteyen üniversite adayları mutlaka önceki yıllara ait YTY Biyoloji çıkmış sorularını çözmelidir. Listemizde yer YKS-TYT Biyoloji çıkmış soruları ve cevapları PDF olarak indirebilirsiniz.

Listemizde ÖSYM’nin 2010-2022 yılları arası çıkmış tüm TYT Biyoloji sorularını bulabilirsiniz. 2010-2017 yılları arası TYT sınavına karşılık gelen YGSAYT sınavına karşılık gelen LYS sınavları yapıldı. 2018-2023 yılları arası ise TYT ve AYT sınavları yapıldı.

Aşağıdaki bağlantıları kullanarak yıllara göre çıkmış TYT Biyoloji çıkmış sorular PDF dosyalarını indirebilirsiniz.

2023 TYT Biyoloji Çıkmış Sorular PDF


2022 TYT Biyoloji Çıkmış Sorular PDF


2021 TYT Biyoloji Çıkmış Sorular PDF


2020 TYT Biyoloji Çıkmış Sorular PDF


2019 TYT Biyoloji Çıkmış Sorular PDF


2018 TYT Biyoloji Çıkmış Sorular PDF


2017 YGS Biyoloji Çıkmış Sorular PDF


2016 YGS Biyoloji Çıkmış Sorular PDF


2015 YGS Biyoloji Çıkmış Sorular PDF


2014 YGS Biyoloji Çıkmış Sorular PDF


2013 YGS Biyoloji Çıkmış Sorular PDF


2012 YGS Biyoloji Çıkmış Sorular PDF


2011 YGS Biyoloji Çıkmış Sorular PDF


2010 YGS Biyoloji Çıkmış Sorular PDF


TYT Biyoloji Konuları 

ÖSYM, YÖK ve MEB tarafından yayınlanan bilgilere göre TYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımı

Canlıların Ortak Özellikleri
Canlıların Temel Bileşenleri
Hücre ve Organelleri
Hücre Zarından Madde Geçişi
Canlıların Sınıflandırılması
Mitoz ve Eşeysiz Üreme
Mayoz ve Eşeyli Üreme
Kalıtım
Ekosistem Ekolojisi
Güncel Çevre Sorunları

TYT Biyoloji Soru Dağılımı 

SORU DAĞILIMI 2022 2021 2020
Canlıların Ortak Özellikleri 1
Canlıların Temel Bileşenleri 1 1 1
Hücre ve Organelleri 1
Madde Geçişleri 1
Canlıların Sınıflandırılması 1 1 1
Hücre Bölünmeleri ve Üreme 1 1
Kalıtım 2 1
Ekosistem Ekoloji 1 1 1
Bitkiler Biyolojisi 1
SORU SAYISI 6 6 6

TYT Biyoloji Sınavına Nasıl Çalışılır?

TYT biyolojiden başarılı olabilmek için doğru çalışma yönteminin uygulanması gerekir. TYT biyoloji çalışırken dikkate alınması gereken hususlar şu şekildedir:

  • Biyoloji çalışma yöntemi denildiğinde ilk akla gelen seçenek ezberdir. Ancak ezber ile bilgiler en fazla 1 ay zihninizde kalacaktır. Bu yüzden ezber değil, öğrenme odaklı çalışma yönteminin benimsenmesi gerekir. Öğrenme odaklı okuma yaptığınızda, bilgiler zihninizde kalıcı olacaktır.
  • TYT biyoloji çalışmanın temelinde dinlemek vardır. Dersi, derste dinlemek ve öğrenmek, TYT biyolojinin %60’ını halletmenizi sağlar. Geriye kalan %40’lık bölümü ise konu tekrarı ve bol soru çözümü ile halledebilirsiniz.
  • Biyoloji, birbirleriyle bağlantılı ve ilgili olan konulardan oluşan bir derstir. Bu yüzden konuların tamamını bitirmeden sınava girmek, yanlış olacaktır. Sınava ilişkin çalışma planlaması yapılırken, biyoloji konularının bitirilmesine öncelik verilmesi gerekir.
  • Biyoloji dersi için kullanılacak yöntemlerden birisi de not almaktır. Anlaşılır ve kısa notlar almak, hem bilgilerin pekişmesini sağlar, hem de daha sonraki dönemlerde biyoloji tekrarlarını kolay yapmanıza imkân verir.
  • Dinlemek, kullanılabilecek bir diğer çalışma yöntemidir. Konu çalışırken sesli okumalar yapabilir ve sesinizi kaydederek daha sonra dinleyebilirsiniz. Okula giderken, toplu taşıma araçlarında seyahat ederken biyoloji konularını bu şekilde tekrar etmiş olursunuz.
  • Ders içerisinde birçok Latince terim vardır. Dersten sonra bunların akılda kalıcılığının sağlanması ve karıştırılmaması için tekrar edilmesi yararlı olacaktır.
  • Biyolojide konuları tamamlamak önemlidir, ancak soru çözümü için tüm konuların bitmesi beklenmemelidir. Bir konuyu tamamladıktan sonra onunla ilgili soru çözümü yapmanız, daha etkili sonuçlar almanızı sağlar. Ayrıca konuların pekişmesinde de soru çözümünün etkili olduğu unutulmamalıdır.
  • Soru çözmek, her derste olduğu gibi burada da büyük bir öneme sahiptir. Ancak bir testi bitirip direkt geçmek gibi bir hata yapılmamalıdır. Testi kontrol ettikten sonra çözülemeyenlere tekrar bakmak ve nerede hata olduğunu anlamak gerekir. Böylece yapılan kontrol ile yeni bilgiler öğrenilir ve eksiklikler giderilir.
  • Soru çözümü için sadece çıkmış soruları tercih etmek yeterli olmayacaktır. Öğrencilerin bu noktada yaptıkları en önemli hatalardan biri, biyoloji denemesi çözümünü ihmal etmektir. Biyoloji denemeleri ile sınav deneyimi kazanırsınız.
  • ÖSYM tarafından sorulan soruların mantığını anlamak için çıkmış sorular da incelenmeli ve sınavdan önce en az bir defa çözülmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu