Öğrenci Gazetesi

Üniversite Ders Kayıtları Nasıl Yapılır? 2025 Ders Kaydı Yapılmazsa Ne Olur?

Üniversite Ders Kayıtları Nasıl Yapılır? 2025 Ders Kaydı Yapılmazsa Ne Olur? Üniversiteye kaydınızı yaptırdınız ve artık üniversite havasını solumaya başlarsınız. Üniversitede artık lise yıllarındaki gibi hazır planlanmış dersler yoktur. Çoğu bölümler için ders kaydı yaptırmanız gerekli. Üniversitede  dönem başında okumak istediğiniz dersleri seçmeli ve bu derslere kayıt yaptırmanız gereklidir. Hangi bölüm olursa olsun mezun olabilmeniz için,  geçmeniz gereken zorunlu ve seçmeli dersler ve bu derslerin toplam mezuniyet kredileri vardır. Öğrenciler olarak okuduğunuz dönemde bölümünüzle ilgili olan bu derslerden hangilerini almak istiyorsanız bu dersleri ders kayıt sürecinde seçmeniz gerekiyor. Bu makalemizde Üniversite Ders Kaydı hakkında tüm bilinmesi gerekenleri paylaştık.

Üniversite Ders Kaydı Nedir?

Öğrenciler, okuyacakları bölüm ve dönemde  almak zorunda oldukları dersler dışında okudukları dönemde açılan seçmeli dersleri seçerler. Ama bu seçmeli dersler  zorunlu değildir. Aslında sebep aranmaksızın normalde almanız gerekenden derslerden daha az ders alabilirsiniz. Lakin bu durumda okuyacağınız bir sonraki yılda aynı dönemdeki derslerinizden çok daha fazla ders almanız gerekir. Bu durum sonunca da  okulunuz mecburen uzatmış olursunuz.

Birde bu durumun tam tersi de olabilir. Kendinize güveniyorsanız ve çok çalışacağınızdan eminseniz eğer okuduğunuz bölümün ders programında  çakışma olmamak kaydı ile; kendi sınıfınızın derslerini aldıktan sonra üst sınıftan da ders kaydı yapabilir ve bu sayede gelecek yıl daha az dersten sorumlu olabilirsiniz. Bu sayede de okulunuzu normal süresinden önce bitirme şansınız var. Tabi bu durum ancak bir dönemde toplam kredi limitini geçmemeniz kaydıyla yapılabilir.

Örnek verecek olursak; okulunuzda dönemlik 35 kredi ders almanıza izin veriyor ve sizin o dönem almanız gereken derslerin toplam kredisi 29 kredi yapıyor. Bu durumda 6 krediye kadar üst sınıftan ders alabilirsiniz. Tabi bu dersleri alabilmeniz için üstten alacağınız dersin mevcut dönemdeki derslerinizle aynı gün ve saatte olmayacağından emin olmanız gerekli. Aksi takdirde aynı anda 2 derslikte 2 farklı dersi dinleyemeyeceğiniz için birinden kesin olarak devamsızlıktan kalacaksınızdır.


Üniversite Ders Kaydı Nasıl Yapılır?

Her Üniversitenin farklı kayıt sistemi vardır. Ders kaydı yapmak için üniversitenizin ders kayıtları için kullandığı öğrenci bilgi sistemleri üzerinden online olarak yapabilirsiniz. Nadiren de olsa bazı üniversiteler ise ders kayıtlarını hala manuel olarak danışman hocaya teslim edilip onaylatılacak formlarla da yapmaktadır. Bu yüzden okulunuzun ders kayıtları hakkında en net bilgiyi okulunuzun web sitesinden almanızı öneririz. Üniversite her dönem başı ders kayıt işlemleri yapılmaktadır.

Genel olarak ders kayıt işlemlerinizi aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz.

  1. Öğrenci Bilgi Sistemine giriş. (Öğrenci numaranız ve şifrenizle giriş yapınız)
  2. ÖBS girdikten sonra “Ders ve Dönem İşlemleri” menüsünden “Ders Kayıt” menüsüne tıklıyoruz. (NOT: Üniversitede 1. dönem (Güz Dönemi), 2. dönem ise Bahar dönemi olarak olarak ifade edilir)
  3. Ders kayıt menüsünden 1. dönem (Güz Dönemi) derslerinden zorunlu dersleri seçtikten sonra seçmeli ders seçiminizi yapabilirsiniz. Zorunlu dersler Z harfi ile seçmeli dersler S harfi ile ifade edilir. (NOT: İkinci öğretimler harç yatırmadan ders seçimi yapamaz.)
  4. Ders seçimini yaptıktan sonra “kesinleştir” diyerek ders kayıt işleminizi bitirebilirsiniz.

NOT: Ders kayıt işlemlerinde alttan dersiniz varsa ilk onları seçmek zorundasınız.


Danışman Hoca Nedir?

Üniversitelerde her bölüm ve sınıf için her yıl  bir danışman hoca belirlenir ve ders kayıt süreçleri bu hoca nezaretinde ve onayında tamamlanır. Özellikle 1. sınıf öğrencilerini düşünülerek yapılan bu süreç, öğrencilerin ilk kez karşılarına çıktığı için bu konuda danışman hocalarından bilgi alabilirler. Üniversitelerdeki hocaların liselerdeki hocalarınıza benzemeyeceğini bilmenizi isteriz. Danışman hocalarınızla gayet nazik bir dil kullanarak yardım talep edebilirsiniz.


Ders Kaydı Yapmazsam Ne Olur?

Çoğu üniversite ders kaydını süresinde herhangi bir sebeple yaptıramayan öğrenciler için mazeret kayıt süresi verir. Tabi bunu yapma zorunlulukları yok. Rutin sürecinde ders kaydınızı yapmazsanız okulunuz otomatik olarak 1 dönem veya yıl uzatma ihtimaliniz kesinlikle söz konusu. Böyle bir durumla karşılaşmamak için vaktinde ders kayıtlarınızı mutlaka yaptırın.

Ayrıca geç yapılan ders kayıtlarında özellikle seçmeli derslerde bazı derslere büyük yığılmalar olduğunu ve bu derslere konulan öğrenci kotası nedeniyle dersi seçememe durumuyla karşılaşacağınızı unutmayın. Bu durumda hiç istemeden istemediğiniz bir seçmeli dersi okumak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle ders kayıtlarını hızlıca tamamlamak çok önemli.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Üniversite Öğrenci Numaramı Nasıl Öğrenebilirim?

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu