Öğrenci Gazetesi

Üniversite Mezunu Doğrudan Polis Olabilir mi? Üniversite Okurken Polis Olunur mu?

Üniversite Mezunu Doğrudan Polis Olabilir mi? Üniversite Okurken Polis Olunur mu? Üniversite okurken ya da mezun olduktan sonra kısa yoldan meslek sahibi olmak isteyenlerin en çok merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Üniversite mezunları Polis olmak için POMEM alımları başvuruda bulunur.

Üniversite Mezunu Doğrudan Polis Olabilir mi?

Üniversite ön lisans ve lisans mezunları Polis olmak için POMEM yani Polis Meslek Eğitim Merkezi alımlarına başvuruda bulunması gereklidir. POMEM alımlarına KPSS P3 puanıyla başvuru yapılır. Ön lisans mezunlar KPSS P3 65 puanla, lisans mezunları ise KPSS P3 60 puanla başvuruda bulunabilmektedir. Üniversite mezunları POMEM’e başvuruda bulunurken 30 yaşından gün almamış olması gereklidir.

Bu temel şartları taşıyan adaylar POMEM alımlarına başvuruda bulunabilir. POMEM sınavında başarı olan adaylar mülakat sınavına alınır. Tüm aşamaları başarıyla geçen adaylar POMEM eğitimine alınır. POMEM eğitimleri 6-9 ay arası sürmektedir. Eğitimi başarıyla tamamlayan adaylar Polis olarak göreve başlar.


Üniversite Okurken Polis Olunur mu?

Üniversite okurken Polis olmak için PMYO alımlarına başvuruda bulunmanız gerekir. PMYO alımları YKS-TYT puanı ile yapılır. PMYO için TYT puanınız 2 yıl geçerlidir. 2 yıl sonrasında başvurmak isterseniz tekrar YKS sınavına girip kurumca istenilen puanı almanız gereklidir.

PMYO eğitimleri 2 yıl sürmektedir. 2 yıl eğitimi tamamlayan adaylar Polis olarak göreve başlar.

Üniversite okurken lise yani PMYO alımlarına başvuruda bulunulabilir. Üniversitelerin ön lisans veya lisans bölümünden mezun olanlar POMEM alımlarına başvuruda bulunabilir.

PMYO başvuru şartları:

  • TYT puan türünden en az 260,00 puan almanız gerekmektedir. (Taban puan yıldan yıla değişiklik gösterebilmektedir.)
  • 30 yaşından gün almamış olmak
  • Erkeklerde 167 cm ve kadınlarda ise 162 cm alt sınırda boya sahip olmak temel şartlardır.

İlginizi Çekebilir 👇

👉 POMEM Boy ve Yaş Sınırı 2024

👉 PMYO Taban Puanları 2024

👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu