Üniversite

Uygulama Geliştiricisi Nedir? Uygulama Geliştiricisi Ne İş Yapar?

Uygulama Geliştiricisi Nedir? Uygulama Geliştiricisi Ne İş Yapar?. Teknoloji söz konusu olduğunda, birinin alabileceği birçok kariyer yolu vardır. Popülerlikte inanılmaz bir artış gören alanlardan biri de uygulama geliştirmedir. Müzik uygulamalarından bankacılık uygulamalarına kadar bugün kelimenin tam anlamıyla milyonlarca uygulama mevcuttur.

Uygulama Geliştiricisi Nedir?

Uygulama geliştiricisi, birincil sorumlulukları bilgisayarlar, cep telefonları ve tabletler için uygulamalar oluşturma, test etme ve programlamayı içeren bir bilgisayar yazılımı mühendisidir. Bu geliştiriciler genellikle ekipler halinde çalışır ve genel halk için veya belirli bir müşteri ihtiyacı için fikirler ve kavramlar üzerinde düşünürler.

Uygulama geliştiricileri, kodlama dillerini ve bunların nasıl kullanılacağını anlar ve ayrıca uygulama oluşturmak için grafik sanatçıları , veri bilimcileri ve diğer yazılım uzmanlarıyla birlikte çalışabilirler . Ayrıca, ürün piyasaya sürülmeden önce bulunan hataları da test edip düzeltirler.


Uygulama Geliştiricisi Ne İş Yapar?

Uygulama yazılımı, Android, iOS veya Windows gibi belirli bir işletim sistemi (OS) için yazılabilir. Uygulama geliştiricileri genellikle cep telefonu uygulamaları, grafik yazılımı, muhasebe yazılımı veya ofis paketleri gibi belirli bir geliştirme alanında uzmanlaşmıştır.

Pazarlama firmaları genellikle tüketici ihtiyaçları ile ilgili bilgi toplamak için araştırma yaparlar. Bu bilgiler daha sonra kullanım ve maliyet açısından halkın ihtiyaçlarını karşılayan yeni uygulamalar oluşturan uygulama geliştiricilerine aktarılır. Cep telefonları, tabletler ve kişisel bilgisayarlar gibi farklı cihaz türleri tarafından okunabilen aynı temel uygulamanın birkaç sürümü yapılmıştır.

Bir uygulama tamamlanıp üretime girdiğinde, uygulama geliştiricisi, periyodik olarak kamuya yayınlamalar (yükseltmeler) oluşturmaya çalışır. Uygulama geliştiricileri, küçük, orta ve büyük ölçekli şirketlerde çalıştıkları sıklıkta kendileri için çalışırlar ve insanların görevleri tamamlamalarına, içerik tüketmelerine ve markalarla ve diğer insanlarla etkileşimde bulunmalarına olanak tanıyan ‘yerel’ deneyimler oluşturur.


Mobil Uygulama Geliştiricileri

Akıllı telefonlar ve son zamanlarda tabletler, giderek daha fazla insanın tercih ettiği bilgisayar haline geliyor. Mobil uygulama geliştiricileri, küçük elektronik cihazlar için tasarım konusunda özel eğitim almış ve akıllı telefonlar ve diğer mobil cihazlar için bilgisayar programları yazmaktadır.

Daha büyük bir bilgisayar ekranı oluşturmak yerine, bu geliştiriciler son derece küçük Android, iPhone veya BlackBerry ekranlarıyla uğraşıyorlar. Çoklu ortam uygulamalarında ve çoklu mobil bilgisayar programlama dillerinde deneyimlidirler.

Mobil uygulama geliştiricileri genellikle nesnel C, C ++, Python veya Java kullanarak programlar yazar. Her mobil cihaz, uygulama geliştiricilerin anlaması gereken belirli bir programlama dili kullanır.


Android Uygulama Geliştiricileri

Android, Google’ın sahip olduğu mobil işletim sisteminin adıdır. Android genellikle Samsung, Sony ve Motorola gibi birçok üreticinin çeşitli akıllı telefonlarına ve tabletlerine (Google’ın kendi Nexus akıllı telefonuna) yüklenir ve kullanıcıların Arama, YouTube, Haritalar, Gmail vb. Gibi Google hizmetlerine erişmesini sağlar. .

Bir android uygulama geliştiricisi, interaktif oyunlardan medya oynatıcılara, elektronik kitap okuyuculara ve küresel navigasyon yazılımına kadar android işletim sistemini kullanan telefonlarda ve tabletlerde kullanılmak üzere uygulamalar geliştirir. Android geliştirme için gereken kod çoğunlukla açık kaynak kodludur ve Android işletim sistemi ile kullanılmak üzere uygulama geliştirmek isteyen herkes tarafından ücretsiz olarak kullanılabilir.

Android uygulama geliştirme alanında kariyer yapmak için heyecan verici bir zaman. Sağlıklı bir iş arzı var, Android uygulamalarına olan talep hızlanıyor ve teknoloji ilerliyor.


iOS Uygulama Geliştiricileri

iOS, ‘iPhone OS’ veya ‘iPhone İşletim Sistemi’ demenin kısaltılmış bir yoludur ve Apple’ın iPhone ve iPad gibi mobil cihazlarında çalışan mobil işletim sistemidir.

iOS geliştiricileri yazılım geliştirir – yazılımı nasıl yapılandıracaklarını, test edeceklerini, hata ayıklayacaklarını ve kaynak kontrolünü nasıl kullanacaklarını bilirler. iOS geliştiricileri Swift veya Objective-C’yi bilir (ve bazıları en iyisi her iki dili de bilir).

İOS’u biliyorlar, bu da derleme görünümleri hakkında iyi bir kavrayışa sahip oldukları anlamına geliyor; kullanıcı etkileşimini idare edebilir; verileri görüntüleyebilir; uyarıları göster; navigasyonu yönetmek; görüntüleri, etiketleri ve metin görünümlerini görüntüleyin; ve REST API’leri ile entegre edin ve JSON’u ayrıştırın.


Uygulama Geliştiricisi ile Web Geliştiricisi Arasındaki Fark Nedir?

Her iki tür geliştirici de kullanıcıya yönelik uygulamalar oluşturmak için yazılım yazarken, web geliştiricileri bir tarayıcıda çalışan web teknolojileri (ör. Google Chrome, Internet Explorer veya Mozilla Firefox) üzerine ürünler geliştirirken, uygulama geliştiricileri çeşitli (genellikle platform- işletim sistemi içinde daha tutarlı ve doğal bir deneyim oluşturmak için belirli) diller.


Uygulama Geliştiricileri Hangi Dilleri Kullanır?

Uygulama geliştiricileri tarafından kullanılan diller, hem platforma hem de amaca göre büyük ölçüde değişebilir. C gibi düşük seviyeli dillerde yazılan komut satırı odaklı uygulamalardan, Javascript ve HTML / CSS gibi modern web teknolojileri kullanılarak yazılan çapraz platform grafik uygulamalarına kadar, uygulama geliştirmedeki birçok uzmanlık çok çeşitli dillerin kullanıldığı anlamına gelir.

Grafik Windows uygulamaları genellikle C # veya Visual Basic kullanılarak oluşturulur, ancak Java gibi platformlar arası çözümler de dahil olmak üzere çok sayıda başka seçenek mevcuttur. Microsoft, uygulama geliştirmeyi daha basit hale getirmek için Visual Studio adlı bir geliştirme paketi sağlar ancak Windows uygulamaları oluşturmak için çeşitli farklı uygulamalar ve yöntemler vardır.

MacOS ve iOS geliştirme, yeni geliştirilen Swift programlama diline hızla geçiyor, ancak birçok uygulama önceden tavsiye edilen Objective-C’yi kullanmaya devam ediyor. Her iki durumda da, Apple platformları için geliştirme genellikle Mac’ler ve Apple’ın Xcode geliştirme paketi kullanılarak yapılır.

Android’de, özel Java benzeri bir dil kullanılır, ancak iOS’ta (ve hatta masaüstü işletim sistemlerinde) olduğu gibi, uygulamalar oluşturmak için web dillerini kullanmak için birkaç seçenek vardır. Android Studio, Google tarafından sağlanan, Android geliştirmeyi büyük ölçüde basitleştiren ve hızlandıran geliştirme yazılımıdır.


Uygulama Geliştiricilerinin Çalışma Alanları Nelerdir?

Uygulama geliştiricileri, finans ve kamu sektörü dahil olmak üzere çeşitli iş sektörlerinde çalışır. Genellikle yazılım mühendisleri ve sistem analistleri gibi diğer BT uzmanlarıyla bir ekibin parçası olarak çalışırlar ve özelliklerine göre programlar yazarlar.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Okutman Nasıl Olunur?

👉 Akademisyen Nasıl Olunur? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu