Üniversite

Uzlaştırmacı Nedir? Uzlaştırmacı Nasıl Olunur?

Uzlaştırmacı Nedir? Uzlaştırmacı Nasıl Olunur?. “6763 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”da yapılan değişiklik sonrasında her Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde uzlaştırma bürosu kurulması zorunlu hale gelmiştir.

Uzlaştırmacı Nedir?

Uzlaştırmacı, Cumhuriyet savcısının onayıyla görev yapan şüpheli/sanık ile mağdur veya suçtan zarar gören bireyler arasındaki uzlaştırma müzakerelerini yöneten kişidir. Uzlaştırıcılık bir anlamda hakimlerin iş yoğunluğunu azaltmaktadır. “Onarıcı adalet” anlayışını yansıtır.

Uzlaştırmacı olabilmek için;

  • Hukuk Fakültesi mezunları
  • En az 4 yıllık İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyasi Bilgiler Fakültesi, İşletme Fakültesi, İktisat Fakültesi bölümlerinden mezun olan adaylar uzlaştırıcı olabilir.
  • Anayasa Hukuku, Ceza Hukuku, Hukukun Temel Kavramları/Hukuk Başlangıcı/Hukuka Giriş, Ceza Mahkemesi
  • Hukuku(CMK),Ticaret Hukuku, Borçlar Hukuku, İş Hukuku bu derslerden en az 2 tanesini almış olmak gerekmektedir.

Uzlaştırmacılık Eğitimi Nasıl Alınır?

Uzlaştırmacılık eğitimi, üniversitenin ilgili birimleri dışında bazı kurumlar da vermektedir. Uzlaştırmacılık eğitimi üniversitelerin bulunduğu ilde olması gerekmiyor. En az 36 saat teorik ve 12 saat uygulamalı eğitim verilmektedir. Derslere katılım zorunlu olup, derslerin 1/12’sine gelmeyenlerin eğitim ile ilişkisi kesilmektedir. Uzlaştırmacılık eğitimini tamamladıktan sonra eğitimi aldığınız kurumun size bir sertifika vermesi gerekmektedir.


Uzlaştırmacılık Sınavı Kaç Soru?

Uzlaştırmacılık sınavı 100 sorudan oluşuyor ve sınav süresi 150 dakikadır. .

Uzlaştırmacılık Sınavını Geçtikten Sonra;

Bulunduğunuz ilin Cumhuriyet Savcılığı tarafından size uzlaştırmacılık kartı verilmektedir. Kartı aldıktan sonra belli aralıklarla merkez veya ilçe adliyelerinden ulaştırma dosyayı verilmektedir. Dosya incelendikten sonra tarafları arayarak ya da buluşarak ikna etmelisiniz.


Uzlaştırmacılık Maaşı Ne Kadar?

Uzlaştırmacılık görevinde aylık maaşları yoktur. Uzlaştırma dosyası sonrası uzlaştırma neticesinde tarafların çokluğuna göre Adalet Bakanlığınca banka hesabınıza ödeme yapmaktadır.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Okutman Nasıl Olunur?

👉 Akademisyen Nasıl Olunur? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu