Üniversite

Veri Analisti Nedir, Nasıl Olunur? Veri Analisti Ne Kadar Maaş Alır?

Veri Analisti Nedir, Nasıl Olunur? Veri Analisti Ne Kadar Maaş Alır?. Veri analizi, yararlı bilgiler bulmak, sonuçlar çıkarmak ve kararlar almak için verilerin araştırılması, temizlenmesi, değiştirilmesi ve modellenmesi sürecidir. Veri analizi , işletme, bilim ve sosyal bilimlerin farklı alanlarında farklı isimler altında farklı yöntemleri kapsayan birçok yaklaşıma sahiptir. Veri entegrasyonu, veri analizinde lider bir rol oynar. Veri analizi, veri görselleştirme ve veri dağıtımı ile yakından ilgilidir. Veri analizi terimi bazen verileri modellemek için kullanılır. ile aynı anlamda bir terim olarak kullanılmaktadır. Peki Veri Analisti Ne İş Yapar? Veri Analisti Çalışma Alanları Nelerdir? İşte tüm bu soruların yanıtlarını gelin birlikte inceleyelim…

Veri Analisti Nedir, Nasıl Olunur?

Veri analizi, ham verileri elde etmek ve kullanıcıların takdirine bağlı olarak kullanılabilir hale getirmek için kullanılan bir süreçtir. Veriler önce toplanır ve ardından soruları yanıtlamak, hipotezleri test etmek veya teorileri reddetmek için analiz edilir.

Analist, farklı alanlarda uzmanlaşabilir ve uzmanlığına uygun çözümlemeler yapar. Analistler; savunma ve havacılık gibi sanayi alanları ile finans ve iletişim alanlarında da çalışabilir. Çalışılacak alana göre analistin eğitimi de değişir. Genellikle üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren; İktisat, İşletme, Yazılım Mühendisliği, Matematik Mühendisliği, İstatistik ya da Kimya Mühendisliği gibi bölümlerden mezun olanlar arasından analistler seçilir. Analist olarak özel sektörde çalışmak için şirketlerin açtığı sınav ve mülakatlara katılmak gerekmektedir.


Veri Analisti Ne İş Yapar?

Analistler, çalıştıkları kurumun ihtiyaçlarına uygun olarak çözümlemeler yaparlar. Firmaların proje, ürün ya da hizmet geliştirme süreçlerinde birinci derecede görev alırlar. Analistlerin görevleri, çalıştıkları alana göre değişiklik gösterebilir ama neredeyse hepsi için ortak olan görev ve sorumluluklar bulunur. Bir analistin başlıca görev ve sorumlulukları şöyle sıralanır;
 • Verileri anlamlı hale getirmek,
 • Müşteri, yatırımcı, çalışan ve diğer tüm paydaşların verileri anlayabilmesini sağlamak,
 • Ürün, proje ya da hizmetler için test gibi araştırma yöntemlerini değerlendirmek,
 • Var olan süreçleri anlamak ve bunları geliştirmek için çalışmak.

Veri Analistlerinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Analist olmak için ilk olarak analitik düşünebilmek gerekir. Bu yetenek etrafında çeşitli araçlar ile çalışmalar yapılır ve paydaşlar başta olmak üzere çeşitli çözümler sunulur. İşverenlerin analitik düşünebilmek dışında analistlerden beklediği nitelikler şöyle sıralanır;

 • Hedefleri belirlemek için teknoloji ekipleri, yönetim ve/veya veri bilimcileri ile birlikte çalışmak
 • Birincil ve ikincil kaynaklardan madencilik verileri
 • Alakasız bilgilerden kurtulmak için verileri temizleme ve parçalama
 • İstatistiksel araç ve teknikleri kullanarak sonuçları analiz etme ve yorumlama
 • Veri kümelerindeki eğilimleri ve kalıpları saptamak
 • Süreç iyileştirme için yeni fırsatların belirlenmesi
 • Yönetim için veri raporları sağlamak
 • Veritabanlarını ve veri sistemlerini tasarlamak, oluşturmak ve sürdürmek
 • Kod sorunlarını ve verilerle ilgili sorunları düzeltme

Bir veri analistinin becerileri, bir veri bilimcisinin becerileri kadar gelişmiş olmayabilir , ancak hedefleri çok benzer. Veri analistlerine bazen “küçük veri bilimcileri” denir ve mevcut araçları, sistemleri ve veri kümelerini kullanarak belirli iş görevlerini yerine getirmekle sınırlı olabilir.


Veri Analisti Çalışma Alanları Nelerdir?

Veri analizi son derece aktarılabilir bir beceridir ve özel sektörde ve kamu sektöründe birçok ilginç işe kapı açabilir. Akla gelebilecek hemen hemen her endüstrinin veri analizine ihtiyacı vardır; satış, pazarlama ve sağlık alanları, herhangi bir zamanda bu profesyoneller için en fazla işe sahip olma eğilimindedir.

Çoğu veri analisti ekipler halinde çalışır ve işin çoğu bilgisayarda yapılır. İşin çoğu evden veya uzak bir ofisten yapılabilir, ancak bu bazen toplanan verilerin türüne bağlıdır.


Veri Analisti Ne Kadar Maaş Alır?

2024 yılı Veri Analist uzmanı maaşları kariyerlerinde ilerledikçe çalıştıkları pozisyonlar ve aldıkları ortalama maaşlar aşağıdaki gibidir:

 • En düşük maaş: 25.000 TL
 • Ortalama maaş: 30.000 TL
 • En Yüksek maaş: 45.000 TL

İlginizi Çekebilir  👇

👉 Okutman Nasıl Olunur?

👉 Akademisyen Nasıl Olunur? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu