Öğrenci Gazetesi

YDS’den 50 Almak İçin Kaç Net Gerekir?

YDS’den 50 Almak İçin Kaç Net Gerekir?. YDS 50 almak, yüksek lisans yapmak için en temel adımlardan biridir. Birçok üniversite 50 puan üstü ya da 55 puan üstü not alan öğrencileri, yüksek lisans eğitimine kabul eder. YDS’den 50 puan almak için İngilizce seviyeniz yeterli olmayabilir ve bu konuda temel anlamında sıfır da olabilirsiniz. Bu etkenler YDS 50 almak konusunda size herhangi bir engel değildir. Eğer sizlere bahsettiğimiz yöntemleri disiplinli bir şekilde uygularsanız, hedefinize ulaşmanız hiç de zor olmaz. Her şeyden önce herkes gibi siz de 50 ve daha üstü bir puan alabilirsiniz. Bunu kesinlikle kabullenmeli ve buna inanmalısınız.

YDS’den 50 Almak İçin Kaç Net Gerekir?

YDS baraj puanı 50 olduğu için birçok aday 50 puanı kaç net ile alacağını merak etmektedir. YDS genel baraj puanı 50’dir ve birçok Üniversite 50 baraj puanın kabul etmektedir. Bazı üniversiteler ise 55 puan istemektedir.

YDS’den 50 puan alıp barajı geçmek için 40 net yapmanız gerekmektedir. Eğer başvuruda yapacağınız Üniversite 55 puan istiyorsa 44 net yapmanız gerekmektedir.


YDS’de Kaç Net Kaç Puan Getirir?

YDS 50 almak için kaç net gerekir? sorusu, sınava girecek tüm adaylar tarafından sorulur. Genel olarak baraj puan 50’dir ve çoğu üniversite bu puan barajını kabul eder. Bazı üniversiteler ise 55 barajı üzerinden öğrenci kabulü yapar.

Öncelikle YDS’den 50 puan alabilmeniz için sınavda 40 net çıkarmanız gerekir. Eğer 55 barajına ulaşmak istiyorsanız da 44 net çıkarmanız gerekir. Bu durum da demek oluyor ki sınavdaki 80 sorunun (yanlışları da hesaba katarsak), en az 50-55 tanesini doğru bir şekilde cevaplamanız, istediğiniz puanı almanıza yardımcı olacaktır.

YDS ve e-YDS sınavında toplam 80 soru vardır. 80 soruyu cevaplamanız için 180 dakika süreniz vardır. Soruların tamamı çoktan seçmeli ve 5 şıktan oluşur. Yanlış cevaplar doğruları götürmez. Önemli olan kaç tane doğru yaptığınızdır.

YDS 80 soru 100 puan üzerinden değerlendirilir. Her doğru 1.25 puan getirir.

 1. 4 doğru 5 puan getirir.
 2. 8 doğru 10 puan getirir.
 3. 12 doğru 15 puan getirir.
 4. 16 doğru 20 puan getirir.
 5. 20 doğru 25 puan getirir.
 6. 24 doğru 30 puan getirir.
 7. 28 doğru 35 puan getirir.
 8. 32 doğru 40 puan getirir.
 9. 36 doğru 45 puan getirir.
 10. 40 doğru 50 puan getirir.
 11. 44 doğru 55 puan getirir.
 12. 48 doğru 60 puan getirir.
 13. 52 doğru 65 puan getirir.
 14. 56 doğru 70 puan getirir.
 15. 60 doğru 75 puan getirir.
 16. 64 doğru 80 puan getirir.
 17. 68 doğru 85 puan getirir.
 18. 72 doğru 90 puan getirir.
 19. 76 doğru 95 puan getirir.
 20. 80 doğru 100 puan getirir.

YDS Sınavına Çalışmak İçin Kaç Ay Gerekir?

YDS sınavında başarılı olmak istiyorsanız ve sıfır İngilizce bilginiz varsa, en az 5-6 ay boyunca düzenli çalışmanız gerekir. Öğrenme hızınıza, öğrenmeye gösterdiğiniz özene ve disiplininize göre bu süre zarfında çok daha yüksek notlar alabilirsiniz. Eğer seviyeniz çok da kötü değil, en azından temel bilgilerin çoğuna hakimseniz, 3-4 ay düzenli çalışma, hedeflediğiniz puanı almanıza yetecektir. Peki, çalışmaya nereden başlanmalı? YDS’den 50 puan alabilmek için nasıl çalışmalı?


Seviyemizi Belirleyelim

YDS 50 almak hedefinize ulaşmak istiyorsanız, öncelikle nerede olduğunuzu bilmek ve bunu değerlendirmek üzere not almanız gerekir. Seviyenizi ise kursların ücretli veya ücretsiz deneme sınavları sayesinde belirleyebilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden çıkmış sorulara bakarak, evinizde veya kütüphanede bir sınav ortamı oluşturup, sınavın gerçek süresine bağlı kalarak, sınav tatbikatı gerçekleştirebilirsiniz. Ardından doğru ve yanlışlarınıza göre sınav puanınızı hesaplamalı ve hedef defterinize tüm bu detayları not almalısınız.


Etkili Kaynaklar Bulmaya Çalışın

YDS 50 almak için yardım alacağınız bir kaynağa ihtiyacınız vardır. Kaynağın seviyenize uygun olması ve diğer kaynak kitaplara göre fark yaratması gerekir. Bu kitabı bulmak veya araştırmak uzun sürecektir. Haliyle işi bilenden tavsiye almak, süreci hızlandırır. Üniversitedeki İngilizce hocanıza giderek, durumu anlatmalı, seviyenizi belirtmeli ve kendinize en uygun olan kaynağın hangisi olduğunu sormalısınız. Ayrıca seviye atladığınızda da hangi kaynakların seviyenize uygun olacağını da öğrenmeli ve bu sayede ilerleyen seviyeleri de güzel bir şekilde inşa etmelisiniz.


Hangi Konular ve Detaylar Üzerinde Durulacak?

Sınavda kelime sorularında başarılı olmak istiyorsanız, kelimelere ciddi anlamda hakimiyet sağlayacak şekilde çalışmanız gerekir. Oturup İngilizce- Türkçe kelimeleri ezberlemek buna çözüm değildir. Bu yüzden ODTÜ’nün More The Read kitabını alarak, bu konuda kendinizi önemli ölçüde geliştirebilirsiniz.

Kelime konusunun yanı sıra dil bilgisi de büyük önem taşır. Dil bilgisi için de Youtube’da birçok video mevcut. İyi bir araştırma yaparak, size en uygun anlatım stili olan videoları tespit etmeli ve dikkatli bir şekilde videoları izlemelisiniz. Videoları izlerken de boş durmamalı, bir yandan da not almalısınız.

YDS’de sizi en çok zorlayacak soru tiplerinden biri de cümle tamamlama sorularıdır. Bu sorular olumlu anlamdayken, bilmeyen biri için olumsuz gibi gelebilir. Olumsuz anlamdayken de olumlu bir şekilde yorumlanabilir. Haliyle bu durum seçeceğiniz şıkkın da yanlış olmasına yol açacaktır. O yüzden bu konuya ağırlık vermeniz, netlerinizi ciddi anlamda yükseltecektir.

Son olarak, paragraf sorularına da çalışırken ağırlık vermeniz gerekir. Bu yüzden İngilizce kitapları okumalı, paragrafları yorumlamalı ve ne anlama geldiğini tek tek çıkarmalısınız. Böylelikle paragraf sorularında durumunuzu geliştirebilir ve kısa sürede paragrafları anlamlı hale getirebilirsiniz. Ayrıca paragraf sorularında size kolaylık sağlayacak kaynak kitaplar için mutlaka İngilizce hocanızdan tavsiye almanız gereklidir.


Günlük Çalışma Programı

Disiplin, 3, 5 ve 6 ay gibi sürelerde, seviyenizin ciddi anlamda ilerlemesine yardımcı olur. Bu yüzden kendinize bir günlük çalışma programı çıkarmanız gerekir. YDS 50 almak için bu program olmazsa olmazdır. Günün hangi saatlerinde ders çalışacağınız, ne zaman soru çözeceğiniz, ne zaman teknik konular hakkında kaynak kitaptan bilgi alacağınız gibi daha birçok detay, bu program içerisinde yer almalıdır. Önünüzde YDS sınavına kaç gün varsa, günler için tek tek sayfalar ve programlar oluşturulmalıdır.

Oluşturduğunuz programa ise mutlaka sadık kalmalısınız. Bir gün bile taviz vermeniz, programın aksamasına yol açacaktır. Özellikle vaktiniz kısıtlıysa, tavize asla yer olmamalıdır. Çalışma programı içerisinde sadece ders çalışmaya dair değil, aynı zamanda dinlenme ve yeme-içme gibi alışkanlıklarınıza dair detaylar da yer almalıdır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉YDS’de En Çok Çıkan Sıfatlar ve Fiiller

👉 YDS Çıkmış Sorular 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu