Öğrenci Gazetesi

Bütünleme Sınavı Nedir? Bütünleme Sınavına Kimler Girebilir?

Bütünleme Sınavı Nedir? Bütünleme Sınavına Kimler Girebilir?. Üniversiteye başlayan öğrenciler önceki eğitimlerinin dışında Bütünleme sınavına ile karşılaşıyorlar. Bütünleme sınavı final notlarının sisteme işlenmesinden sonra bütünle sınavı süreci başlar. Bütünleme sınavında başarılı olan öğrenciler dersten geçmeye hak kazanır.

Bütünleme Sınav Nedir?

Bütünleme sınavı vize ve final sınavları sonrası dersi geçemeyen öğrencilere dersi geçebilmeleri için girmeleri gereken sınavdır. Üniversite öğrencileri ilk olarak vize daha sonra final sınavına girerler. Final sınavı sonrası geçer notu alamayan öğrenciler o dersten geçmesi için bütünleme sınavına girmeleri gerekir.

Bütünleme sınavı kalınan dersten geçmek için bir telafi sınavıdır. Bütünleme sınavına giren öğrencinin notu vize ve bütünleme sınavına göre değerlendirilir. Yani bütünlenme sınavı ikinci bir final sınavıdır diyebiliriz.

Örneğin final notundan en az 70 alması gereken bir öğrenci 69 puan alırsa o dersten kalır. Bu durumda final notunu telafi etmek için bütünleme sınavı yapılır. Öğrenci bütünleme sınavından 70 ve üzeri bir not alırsa eğer dersi geçmiş olur. Yani finalde ihtiyacınız olan geçme notunu bütünleme sınavında da alabilirsiniz.


Bütünleme Sınavına Kimler Girebilir?

Bütünleme sınavına final sınavları sonrası bir dersten kalan her öğrenci girebilir. Ancak bütünleme sınavına girmek isteye bağlıdır. Bütünleme sınavına girmeyen öğrenci o dersten kalır ve seneye tekrar alabilir.

Bütünleme sınavının olması oldukça iyi bir şanstır. Çünkü öğrenciler finale yeteri kadar hazırlanamadığı zaman bütünleme sınavına girerler. Böylelikle kişinin ihtiyacı olan geçerli not bütünleme sınavı ile elde edilebilir.

Bütünleme sınavı öğrenci için telafi sınavı olduğundan dolayı finale göre biraz daha kolay olabilir. Bu yüzden finali kötü geçen kişilerin bütünleme sınavına mutlaka girmeleri gerekmektedir. Sonuçta bu ikinci bir şanstır ve dersten geçmeniz buna bağlıdır. Zaten birçok kişi dersten başarı elde etmek için bütünleme sınavına daha iyi çalışmaktadırlar.


Bütünleme Sınavına Girmezsem Ne Olur?

Vize ve final sınavları sonrası dersten geçer not alamayan öğrenciler bütünleme sınavına girebilir. Bütünleme sınavı ikinci bir final sınavıdır diyebiliriz. Bütünleme sınavına girmeyen öğrenciler o dersten kalmış olur ve seneye tekrar o dersi almak zorunda kalır.


Bütünleme Sınavı Ne Zaman Olur?

Bütünleme sınavı final haftası bittikten sonra notların sisteme girilmesinin ardından bütünleme sınavı süreci başlamış olur. Bütünleme sınav tarihleri Üniversitenin resmi web sitesi üzerinden ilan edilir. Kaldığınız derslerden bütünleme sınavına girmek için Öğrenci Bilgi Sistemi üzerinden online kayıt yaptırıp sınava katılabilirsiniz.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu