Yaşam

Hızlı Kilo Verme – 26 Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Evde Kilo Verme Yöntemleri

Hızlı Kilo Verme – 26 Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Evde Kilo Verme Yöntemleri. Kilo Kaybı “endüstri” hikaye ve efsanelerle doludur. İnsanlara, çoğu kanıt olmayan çılgın şeyler yapmaları tavsiye edilir. Ancak, yıllar süren çalışmaların bir sonucu olarak, bilim adamları doğru bilgilerle kilo vermenin yollarını buldular. Bu makalede 26 Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Evde Kilo Kaybı Yöntemleri bulacaksınız.

1. Yemeklerden önce su için

Kilo vermenin yolları kadınlar ve erkekler için farklı olsa da, bazı ipuçları her ikisi için de işe yarar. Bunlardan biri su içmek. Genellikle içme suyunun kilo vermeye yardımcı olabileceği iddia edilir ve bu doğrudur. İçme suyu, 1-1.5 saatlik bir süre içinde metabolizmanızı% 24-30 oranında hızlandırabilir, bu da birkaç kalori yakmanıza yardımcı olur.

Bilimsel bir çalışmada, yemeklerden yarım saat önce yarım litre su içen kişilerin daha az kalori aldığı görülmüştür. Bu, katılımcılarda% 44 daha fazla kilo alımına yardımcı oldu.


2. Kahvaltıda Yumurta Yemek

Yumurta yemenin sağlık yararlarına ek olarak, zayıflamaya yardımcı olan bir özelliğe sahiptir. Bilimsel çalışmalar, tahıl bazlı bir kahvaltı yerine yumurta bazlı bir kahvaltı yapmanın önümüzdeki 36 saat içinde daha az kalori tüketmesine neden olduğunu göstermiştir. Bu, daha fazla yanma ve daha fazla kilo kaybı anlamına gelir. Herhangi bir nedenle yumurta yiyemiyorsanız, yerini alacak iyi bir protein kaynağı bulmalısınız.


3. Kahve İçmek (Mümkünse Düz)

Kahve haksız günah keçisi ilan edildi. Bununla birlikte, kaliteli bir kahve antioksidanlarla doludur ve sağlığa çok faydalıdır. Bilimsel çalışmalar, kahve içindeki kafeinin metabolizmayı% 3-11 oranında hızlandırdığını ve yağ yakımını% 10-29’a kadar artırdığını göstermektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, basit kahve tüketimi. Şeker, şurup veya krema gibi yüksek kalorili bileşenler eklemeyin. Böyle bir madde eklemek kahvenin faydalarını yok edecektir.


4. Yeşil Çay İçmek

Kilo vermenin püf noktalarından biri her gün yeşil çay tüketmektir. Kahve gibi, yeşil çayın da birçok faydası vardır, bunlardan biri kilo vermeye yardımcı olur. Yeşil çay az miktarda kafein içerir, ancak aynı zamanda kateşin adı verilen güçlü antioksidanlar içerir. Bu antioksidanların yağ yakımını arttırmak için kafein ile sinerjik olarak çalıştığı düşünülmektedir. Kanıt açık olmasa da, yeşil çayın kilo vermeye yardımcı olan çay zayıflama özelliğine sahip olduğunu gösteren birçok bilimsel çalışma vardır.


5. Tatlandırıcılardan / Şekerden Kaçının

İşlenmiş (rafine edilmiş) şekerli gıdalara mısır şurubu gibi tatlandırıcılar eklenmiştir. Bugün en zararlı gıda maddelerinden biri olarak kabul edilen bu maddeler aynı zamanda hızlı kilo alımına yol açar. Bilimsel çalışmalar, işlenmiş şeker tüketiminin (yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi) obezite, kalp hastalığı ve diğer birçok hastalık da dahil olmak üzere tip 2 diyabete neden olduğunu göstermiştir.

Nasıl kilo vereceğinizi söylüyorsanız, önce işlenmiş şekeri hayatınızdan çıkarın. Tüm paketlenmiş gıdaların paketlerini okuyun, çünkü en sağlıklı görünen gıdalar bile işlenmiş şeker ve türevleri içerebilir.


6. Hindistan Cevizi Yağı ile pişirin

Hindistan cevizi yağı çok sağlıklıdır. Diğer yağlardan farkı, metabolize orta zincirli trigliseritler adı verilen özel yağ asitleri bakımından zengin olmalarıdır. Hızlı kilo vermenin yollarından biri, yağları diyetinizden tamamen çıkarmak değil, doğru yağlarla değiştirmektir.

Hindistan cevizi yağının günde 256 kaloriyi azaltabileceği, iştahı azaltabileceği ve 120 kaloriyi daha fazla yakmak için metabolizmayı hızlandırabileceği bilinmektedir. Günlük diyetinizde yediklerinize eklemek yerine yemeklik yağ yerine Hindistan cevizi yağı kullanmalısınız.


7. Porsiyon Kontrollü Kalori Sayımı

Ne yediğinizi ve ne kadar yediğinizi takip etmek kilo vermenin en etkili yollarından biridir. Kalori günlüğü tutmanın kilo kaybı üzerine etkisi üzerine bilimsel çalışmalar var. Sonuç, evet, gıda günlüğü tutmayı zayıflatmaya yardımcı olur. Ne yediğinize dair farkındalığınızı arttıran her şey kilo vermenize yardımcı olur.


8. Glucomannan Takviyesi Alın

Bu ek, gıda glukomannan adı verilen liflerden yapılır. Bazı çalışmalar, bu ürünün kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Gıda takviyelerindeki lifler suyla şişer, midede uzun süre kalır ve bağırsakta dolu kalır ve sindirilmesi uzun zaman alır. Bu daha az kalori ile sonuçlanır. Bazı çalışmalar, glukomannan takviyeleri alanların diğerlerinden biraz daha fazla kilo verdiğini göstermiştir.


9. En Hızlı Kilo Kaybı Yöntemi; Rafine Karbonhidratlardan Kaçının

Rafine karbonhidratlar genellikle besleyici kısımlarından (beyaz ekmek, makarna gibi) soyulmuş şeker veya lifli tanelerdir.

Bilimsel çalışmalar, rafine edilmiş (işlenmiş) karbonhidratların kan şekerini hızla arttırdığını ve kısa sürede hızla azaldığını ve ani açlık krizlerine yol açtığını göstermiştir. Bu açlık krizleri aşırı kalori alımına neden olur. İşlenmiş karbonhidratların tüketimi obeziteye neden olur. Karbonhidrat yiyecekseniz, işlenmemiş olduğundan emin olun. Beyaz ekmek yerine kepekli ekmek gibi.


10. Düşük Karbonhidrat Yemek

Karbonhidrat kısıtlamasının tam faydalarını görmek için, hem rafine karbonhidratlardan kaçınmalı hem de gün boyunca tüketilen karbonhidratları en aza indirmelisiniz. Çok sayıda çalışma, düşük karbonhidratlı bir diyetin (veya diyetin) düşük yağlı bir diyetten 2-3 kat daha fazla kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermiştir.


11. Daha Fazla Sebze ve Meyve Yiyin

Sebze ve meyvelerin kilo kaybı üzerinde faydalı etkileri vardır. Düşük kalorili ancak bol lifli gıdalardır. Aynı zamanda su bakımından zengindirler ve enerji yoğunlukları düşüktür. Uzun süre çiğnemeyi gerektiren yapısı sayesinde midede dolgunluk hissi yaratır.

Bilimsel çalışmalar, düzenli olarak sebze ve meyve tüketenlerin, yapmayanlardan daha zayıf olduğunu göstermektedir. Meyve ve sebzeler sadece kilo vermeyi destekledikleri için değil, aynı zamanda çok faydalı oldukları için de tüketilmelidir.


12. Daha küçük porsiyonlar tüketin

Kulağa garip gelse de, daha küçük yemeklerde küçük porsiyonlar tüketmek kalori alımını azaltarak kilo vermeye yardımcı olur.


13. Acıktığınızda Sağlıklı Yiyecekleri Çevrenizde Tutun

Çevrenizde sadece sağlıklı yiyecekler varsa, aç kaldığınızda onları yiyeceksiniz. Sağlıksız abur cubur alırsanız, açlık durumunda abur cubur yiyeceksiniz. Kolayca hazırlanabilen ve basit bir şekilde yapılabilen sağlıklı atıştırmalıklar, sizi büyük açlık krizlerinden ve aşırı kalori alımından korur. Meyve, bir avuç fındık, yoğurt veya haşlanmış yumurta, bu anlarda yiyebileceğiniz sağlıklı gıdalardır.


14. Şekerli İçeceklerden ve Meyve Sularından Kaçının

Şeker sağlığa zararlıdır, ancak sıvı formdaki şeker daha da zararlıdır. Bilimsel çalışmalar şekerli içeceklerin en fazla kalorili gıda maddeleri olduğunu göstermektedir. Örneğin, bir çalışma her gün bir porsiyon şekerli içecek tüketen çocukların obezite riskini% 60 oranında artırdığını bulmuştur. Bunun meyve suyu için de geçerli olduğunu unutmayın. Meyve suları, kola ve meşrubat gibi tatlı içecekler kadar kaloridir. Meyve suyu yerine meyve yiyin. Böylece lif de elde edersiniz.


15. Egzersiz

Kardiyo egzersizleri (koşu, tempolu yürüyüş) kalori yakmanın ve fiziksel-zihinsel sağlığın korunmasının mükemmel bir yoludur. Bu tür egzersizler özellikle göbek yağını eritmek, iç organlar arasında yağ oluşumunu önlemek ve metabolik hızı korumak için çok etkilidir.


16. Ağırlık Kaldırma Egzersizleri Yapın

Diyetin en kötü yan etkilerinden biri, genellikle açlık modu olarak adlandırılan kas kaybı ve metabolik yavaşlamadır. Bunun olmasını önlemenin en iyi yolu, ağırlık antrenmanı gibi bir çeşit direnç egzersizi yapmaktır. Bilimsel çalışmalar, ağırlık antrenmanının metabolik hız kaybını önlediğini ve kasları koruyarak kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Kilo çalışarak yağ yakımını hızlandırabilir; üst vücudunuzu şekillendirebilirsiniz. Bununla birlikte, alt vücudunuzu (bel, bacaklar, vb.) Şekillendirmek için, o bölüm için özel egzersizler (yürüyüş, koşu gibi) yapmalısınız.


17. Lifli Gıdalar Yiyin

Bu konuda çok net bir araştırma olmamasına rağmen, çok miktarda lifli gıda tüketmenin tokluğu daha uzun tuttuğu ve kilo kontrolünde etkili olduğu bilinmektedir.


18. Yavaşça Çiğneyin

Beyne doygunluk sinyalleri almak biraz zaman alır. Bu nedenle yavaş çiğnerseniz, yemek yerken doygunluk hissi yaşayabilirsiniz. Çalışmalar, yavaş çiğnemenin daha az kalori sağladığını göstermiştir. Ek olarak, yavaş bir yemek kilo vermeye yardımcı olur, daha fazla hormon salgılanır.


19. İyi Uyku

Kilo vermek için düzenli ve yeterli uyku, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz kadar önemlidir. Çalışmalar yetersiz uykunun obezite için en güçlü risk faktörlerinden biri olduğunu göstermiştir. Yetersiz uyku, obezite riskini çocuklarda% 89 ve yetişkinlerde% 55 arttırır.


20. Gıda Bağımlılığından Kurtulun

2018 yılında 196.211 kişiyle yapılan bir çalışma sonucunda insanların% 19.9’unun bağımlılık yediği tespit edildi. Sürekli yerseniz, ne yemek istediğinizi kontrol etmezseniz, yeme bağımlısı olabilirsiniz. Bu ciddi bir bağımlılık. Böyle bir durumunuz varsa, hemen doktora gidin, yeme bağımlısıysanız, kilo vermek imkansızdır.


21. Daha Fazla Protein Tüketin

Kilo vermenin bir başka yolu bol miktarda protein tüketmektir. Yüksek proteinli bir diyet, günde 80-100 kaloriyi yakmak için metabolizma hızınızı artırır. Ayrıca günde 441’den az kalori almanızı sağlar.

Bilimsel bir çalışmada, günlük kalori alımının% 25’i proteindir, bu da gıda takıntılarını% 60 oranında azaltır. Ayrıca gece yarısı yemek istediklerinizi yarı yarıya azaltır. Diyetinize protein eklemek (hiçbir şeyi sınırlamaksızın), kilo vermenin en kolay, en etkili ve lezzetli yollarından biridir.


22. Peynir altı suyu proteini ile bir takviye alın

Kilo vermenin yöntemlerinden biri diyetinize peynir altı suyu proteini eklemektir. Bilimsel bir çalışmada, diyetinize peynir altı suyu proteini eklemek yağsız kitleleri arttırır ve kilo kaybını destekler.


23. Yemekten Sonra Dişlerinizi Fırçalayın

Kilo vermenin hilelerinden biri dişlerinizi fırçalamaktır. Diş macunundaki nane aromasının iştahı kestiğini ve yatmadan önce, özellikle akşam yemeğinden sonra atıştırmayı engellediği bilinmektedir.


24. Baharatlı Yemek Yiyin

Baharatın metabolizmayı hızlandırdığı ve yağ yakımını desteklediği bilinmektedir. Buna ek olarak, baharatlı yiyecekler susamayı, daha fazla su içmeyi ve daha az yemeyi


25. Tam Tahıllı Doğal Gıdalar Yiyin

Daha sağlıklı ve formda bir insan olmak istiyorsanız, tam tahıllı ve katkısız yiyecekler yiyin. Bu besinler doğal olarak doyurucu ve tatmin edicidir. Diyetinizin çoğunda tüketirseniz, kilo almayacaksınız, mevcut kilonuzdan kurtulacaksınız.

Bunlar dünyadaki en ağırlık dostu gıdalardır.


26. Diyet Yapmayın, Sağlıklı Yemek

Diyetin en kötü yanı, bir gün bitmesidir. Sürekli diyet yoktur. Çok katı bir diyet yapan insanlar zamanla normalden daha fazla kilo alma eğilimindedir. Sürekli diyet yapmaya çalışmak yerine diyetinizi değiştirin. Sağlıklı, mutlu ve formda olmak için daha sağlıklı yiyin. Kilo vermeye çalışarak erimek yerine sağlıklı, dinamik ve formda olun. Normal diyetinize ve egzersizinize devam ederken kilo vermek doğal olarak meydana gelen bir durum olmalıdır.

Hızlı kilo verme yolları ve diğer tüm kilo verme yöntemleri aynıdır; sağlıklı ye. Aslında, yeme alışkanlıklarını değiştirmek ve egzersizi yaşamın bir parçası haline getirmek kilo vermek ve sağlıklı olmak için yeterlidir. Evde kilo vermek, yaz aylarında kilo vermek veya hızlı bir şekilde kilo vermek aynı noktaya gelir, yeme alışkanlıkları. İlk iş kendinize bir hedef belirler, örneğin, 10 kilo vermek istiyorum, böylece ne yediğinize dikkat edersiniz ve spor yaparsanız istediğiniz kadar kaybedebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Aralıklı Oruç Diyeti Listesi

👉 Herbalife Kullanıcı ve Diyetisyen Yorumları?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu