Gündem

İskender Füzesi Nedir, Özellikleri Nelerdir? İskender Füzesi Neden Yasaklandı?

Rusya-Ukrayna savaşı sırasına bugün Belarus' tan Ukraynaya İskender Füzesi atıldığı açıklandı. Peki İskender Füzesi Özellikleri Nelerdir.

İskender Füzesi Nedir, Özellikleri Nelerdir?. Rusya-Ukrayna savaşı tüm dünyanın gündeminde. Ukrayna, bugün Belarus‘ tan kendi topraklarına İskender Füzesi fırlatıldığını duyurdu. Daha önce yasaklanan İskender Füzesi Neden Yasaklandı? Rusya  Ukrayna’yı işgal etmek için harekatına devam ederken, şimdi de bir füze saldırısı gerçekleştirildiği belirtildi. İskender Füzesi Nedir, İskander-K Füzesi Hangi Ülkenin? gelin birlikte tüm merak edilenleri birlikte öğrenelim…

İskender Füzesi Nedir?

Rusya’ nın Ukrayna’ yı işgal hareketinden sonra gündeme gelen İskender Füzesi oldukça merak edilmeye başlandı. İskender Füzesi, Rus yapımı balistik bir füze sistemidir. Kısa menzilli atışlarda tercih edilen İskender Füzesi, ilk olarak 2006 yılında üretime sunulmuştur.

Dünya üzerinde sadece Rusya ve Ermenistan‘ın kullanımına sahip olduğu İskender Füzesi, duruma göre başlık değiştirebilmektedir. İskender Füzesi, 415-500 kilometre menzil, 6-50 kilometre arası uçuş irtifası ve radara görünmeme özelliklerine de sahiptir. İşte, İskender Füzesi hakkında merak edilen bazı bilgiler…

👉 Putin Özel Savaş Durumuna Geçilmesi Emrini Verdi!


İskender Füzesi Özellikleri Nelerdir?

Rus yapımı bir kısa menzilli balistik füze sistemidir. İskender’in bir dizi misket bombası, termobarik, yüksek patlayıcı parçalanmalı savaş başlığı, sığınak delici ve radarsavar görevleri için bir elektromanyetik darbe de dahil olmak üzere birçok farklı konvansiyonel savaş başlığı bulunmaktadır. Aynı zamanda nükleer başlık da taşıyabilme kapasitesine sahiptir.

Azerbaycan’dan ağır darbe yiyen Ermenistan’ın Rusya Büyükelçisi Vardan Toganyan, Türkiye’nin, işgal altındaki Dağlık Karabağ’da F-16 savaş uçaklarını kullanmaya başlaması halinde Ermenistan’ın İskender füzelerini kullanacağını ifade etti. Ermenistan’ın küstah tehdidine Azerbaycan’dan yanıt gecikmedi. Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, “Silahlı kuvvetlerimizin bu duruma verecek uygun bir yanıtının olduğuna eminim” dedi.


İskender Füzesi Neden Yasaklandı?

Uluslararası anlaşmalarda İskender-M füzeleri Sahip olduğu özellikleri nedeniyle, İskender-M füzesinin geliştirilmesi ve yayılması ABD ile Rusya arasında 1987’de imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF) ile yasaklanmıştı.


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu