Üniversite

Yeminli Tercüman Nasıl Olunur? Yeminli Tercüman Maaşları 2024 Ne Kadar?

Yeminli Tercüman Nasıl Olunur? Yeminli Tercüman Maaşları 2024 Ne Kadar?. Yeminli tercüman, yeterli gereklilikleri yerine getiren tercümanların, noterde sözle dile getirdiği yemini onaylatan kişilerdir. Peki Yeminli Tercümeye İhtiyaç Duyulan Alanlar Nelerdir? Bu mesleği olmak isteyen bir çok gencin merak ettiği konular var ve bizde bu merak edilen konuları ve cevaplarını sizler için hazırladık…

Yeminli Tercüman Nasıl Olunur?

Yeminli tercüman tarafından yapılan tercüme ve çeviri evraklarının ıslak imza ve kaşe yapılarak resmiyet kazanması işlemidir. Bazı resmi evrakların tercüme ve çeviri yapılmasının ardından tercüme evrakının da resmiyet kazanması gerekmektedir. Buna bağlı olarak resmi evrakların tercüme ve çeviri işlemi müşteri istemi doğrultusunda yeminli tercüme ya da noter yeminli tercüme olarak düzenlenmektedir.

Yeminli tercüman olmak için öncelikle başvuru yapacak olan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve sabıka kaydının olmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra lisans, yüksek lisans veya doktora diplomasına sahip olmalıdır. Bunların yanı sıra tercüme edeceği dili iyi derecede bildiğini gösteren resmi bir belge bulundurmak zorundadır. Bu belge eğer ilgili üniversitenin yabancı dil bölümünden mezun olunmuş ise okuldan veya bir dil kursundan alınabilir. Tüm şartları sağladıktan sonra tercümanın elindeki belgeler ile birlikte için notere başvurması gerekmektedir.

Noter, tercümanın çevireceği dili bildiğini ispat eden belgeyi araştırıp, doğruluğundan emin olur. Ardından ise tercüman ile noter yemin zaptı imzalanır. İmzalanan noter yemin zaptının içeriğine göre yeminli tercümanlık yapacak olan kişi bir belgeyi tercüme ederken çeviri etiğine uygun bir şekilde davranacağına, tarafsız ve doğru çeviri yapacağına dair olan anlaşmayı kabul etmiş olur. Yeminli tercümanlık yapan kişinin tercüme ettiği belgeler yalnızca kayıtlı olduğu noter tarafından onaylanabilir. Bu sebeple herhangi bir yeminli tercüme bürosu ile çalışan tercümanların şirketlerinin bağlı olduğu noter ile anlaşma imzalamaları gerekmektedir.


Yeminli Tercüman Maaşları 2024 Ne Kadar?

Yeminli tercüman maaşları, çalışılan sektöre, şirketin büyüklüğüne, müşteri profiline, çevrilen dil çiftine, iş hacmine ve çeviri kalitesine göre değişir. 2024 yılında Yeminli tercüman maaşları 25 bin TL ile 75 bin TL arasında değişebilmektedir.


Yeminli Tercümeye İhtiyaç Duyulan Alanlar Nelerdir?

Yeminli tercüme, günlük diye tabir edebileceğimiz, resmi kurum ve kuruluşlara hitap etmeyen sosyal içerikli çeviriler için kullanılmamaktadır. Yeminli tercümenin kullanım alanları ve yeminli tercümeye ihtiyaç duyulan alanlar şu şekildedir;

• Eğitim hayatına yurt dışında devam etmek isteyenler, ya da yurt dışı ve yaşanılan ülkede gerekli belgeler için yeminli tercüme gereklidir. Transkript tercüme, pasaport tercüme, öğrenci belgesi tercümesi gibi iki dil arası çeviri gerektiren resmi belgeler, yeminli tercüman tarafından çevrilmelidir.
• Hukuki davalarda, yurt dışı ile bağlantılı bir dava olması durumunda dokümanların tercümesi yine yeminli tercüme damgası ile gerçekleşmelidir.
• Resmi kurum veya kuruluşlara teslim edilmesi gereken resmi evraklar, yeminli tercüman tarafından çevrilmelidir.


Yabancı Dil Bilen Herkes Yeminli Tercüman Olabilir mi?

Yabancı dil  bilen herkes yeminli tercüman olamaz. Yeminli tercüman olabilmesi için yukarıda belirtilen şartları yerine getirmesi gerekir. Bunların en başında da dili bildiğini kanıtlayan resmi bir belgeye örneğin diplomaya sahip olmasıdır.


Yeminli ve Yeminsiz Tercüman Arasındaki Fark Nedir?

Yeminli tercümanın tercümesini yaptığı özel ve resmi belgelerin altına imza atma yetkisi vardır. Yemin belgesi olmayan tercümanın yaptığı özel ve resmi belgelerin altına imza atma yetkisi yoktur. Ayrıca noter tasdiki olacak özel veya resmi belgenin tercümesine sadece yeminli tercüman imza atabilir. Yemin belgesi olmayan tercümanın yaptığı tercümelerin gerek resmi kurumlarda gerekse diğer makamlarda/mercilerde hiçbir geçerliliği yoktur. Eğer bir belgenin tercümesi notere onaylatılacaksa mutlaka noter yeminli tercüman tarafından tercüme edilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde belgenin tercümesini noter onaylamaz. Ayrıca yeminli tercüman tarafından tercüme edilmeyen hiçbir belge resmi makamlar tarafından kabul edilmez.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Okutman Nasıl Olunur?

👉 Akademisyen Nasıl Olunur? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu