KYK

KYK Bursu Ne Kadar 2024 Lisans, Önlisans – KYK Bursu Ne Kadar Oldu?

KYK Bursu Ne Kadar 2024 Lisans, Önlisans – KYK Bursu Ne Kadar Oldu? KYK burs başvurusu yapacak ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin en çok merak ettiği sorular arasında yer alıyor. KYK bursu kurumca belirlenen şartları taşıyan öğrencilere çıkar ve geri ödemesizdir.

KYK Bursu Ne Kadar 2024 Lisans, Önlisans

KYK bursu Yükseköğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır. KYK bursu Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen kriter doğrultusunda başvuru yapan adaylar arasından seçilir. KYK bursu geri ödemesizdir ve öğrenciler 4 yıl boyunca her ay verilir. KYK burs ödemeleri öğrencilerin T.C. kimlik numaralarının son rakamına göre her ayın 6 ve 10’uncu günleri arasında ödeme yapılmaktadır.

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) bursu 2023 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması ile birlikte Lisans öğrencileri için 1.250 liraya, yüksek lisans öğrencileri için 2.500 liraya, doktora öğrencileri için ise 3.750 liraya çıkarıldı. Henüz 2024 yılında ödenecek olan rakamlar, başvuruların başlamaması nedeniyle kaç lira olacak henüz bilinmiyor. Kasım ayı civarında 2024 yılında verilecek olan KYK burs miktarının netlik kazanacağı öngörülmekte fakat şuan zamsız burs fiyatı 1.250 liradır.

KYK bursu 2023-2024 yılında lisans öğrencileri için en az 2000 TL olacağı tahmin ediliyor.

KYK burs ve kredi sonuçlarının açıklanmasından sonra ilk defa KYK burs ve kredi alacak öğrencilere Ekim, Kasım ve Aralık ayları için 3 aylık toplu ödeme yapılır. Geçtiğimiz yıllarda ilk defa KYK burs ve kredi alacak öğrencilere ödemeler Aralık ayı sonu veya Ocak ayı ilk haftası yapılmaktadır.


T.C. Kimlik Numarasına Göre KYK Bursu Yatma Tarihleri

KYK burs ve kredi ödemeleri öğrencilerin T.C. kimlik numaralarının son rakamına göre her ayın 6 ve 10’uncu günleri arasında ödeme yapılmaktadır.

T.C Kimlik numaralarının son hanesi:

“0” olanlar: her ayın 6’sında

“2” olanlar: her ayın 7’sinde

“4” olanlar: her ayın 8’inde

“6” olanlar: her ayın 9’unda

“8” olanlar: her ayın 10’unda ödemeleri hesaplarına yatmaktadır.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 KYK Burs-Kredi Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

👉 Okulu Dondurunca KYK Bursu/Kredisi Kesilir mi? 

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu