Üniversite

MYO Öğretim Görevlisi Olma Şartları 2024 – Kimler MYO’da Öğretim Görevlisi Olabilir?

MYO Öğretim Görevlisi Olma Şartları 2024 – Kimler MYO’da Öğretim Görevlisi Olabilir?. Meslek Yüksek Okullarında Öğretim Görevlisi olmak isteyenlerin en çok merak ettiği sorularının yanıtlarını bu makalemizde paylaştık. YÖK verilerine göre Meslek Yüksekokullarında eğitim-öğretim yaklaşık %75 oranında “Öğretim Görevlileri ile gerçekleştirilmektedir. Öğretim görevlilerinden sonra %15 oranında da “Yardımcı Doçentler” eğitimde rol almaktadır.

MYO Öğretim Görevlisi Olma Şartları 2024

Meslek Yüksek Okullarında Öğretim Görevlisi olmak için alım yapılacak branşa göre değişmekle birlikte Yüksek lisans mezunu olmakla birlikte en az iki (2) yıl tecrübe şartı aranmaktadır.

  • ALES’ten en az 70 puan şartı
  • YÖK tarafından kabul edilen yabancı dil sınavlarından en 50 puan almak şartı aranmaktadır.
  • Ayrıca mülakat aşamasında uygulama becerileri ölçülür ve formasyon şart aranır.

Meslek yüksekokullarında ön değerlendirme aşamasında ALES puanının %70’i ve lisans mezuniyet notunun %30’u dikkate alınarak müracaat eden adaylar arasından ilan edilen kadro sayısının on katına kadar aday, sınav jürisi tarafından en yüksek puandan başlayarak sıralanır.

Son değerlendirme aşamasında ise ALES notunun %35’i, lisans mezuniyet notunun %30’u ve giriş sınavı notunun %35’i hesaplanarak ilan edilen kadro sayısı kadar aday, başarı sırasına göre belirlenir.

Değerlendirme puanı 65 puanın altında olanlar sınavlarda başarısız sayılır.


Kimler MYO’da Öğretim Görevlisi Olabilir?

Meslek Yüksek Okullarında yukarıdaki şartları taşıyan tüm adaylar Öğretim görevlisi olabilmektedir. Yüksek Lisans mezunu olan ALES, YDS – YÖKDİL puanına sahip olan ve sektörde 2 yıl tecrübeye sahip olanlar MYO Öğretim Görevlisi alımlarına başvuruda bulunabilir.


Öğretim Görevlisi Ne İş Yapar?

Öğretim görevlileri, yükseköğretim kurumlarında eğitim veren öğretim elemanı olarak kabul gören değerli meslek mensuplarıdır. Fakültelerde dekanlık tarafından kendilerine verilen dersleri işletmekle görevlidirler.

Öğretim görevlileri sorumlu olduğu ders müfredatını hazırlamak, yürütmek ve uygulamakla sorumludurlar. Öğrenciler için denemeler, sınavlar hazırlamak ve öğrencilerin ilerlemesini, başarısını kayıt altına almakta Öğretim görevlisinin sorumlulukları altındadır. Bölüm ve fakülte toplantılarına katılmak, makalem ve bilimsel yayınları kaleme almak Öğretim görevlilerinin görevleri arasındadır.


Öğretim Görevlisi Maaşları 2024

Öğretim görevlisi maaşları Devlet Üniversiteleri ve Vakıf Üniversitelerinde farklıdır. Devlet Üniversitelerinde Öğretim görevlisi maaşları, deneyime, Aile ve çocuk yardımı, Asgari Geçim İndirimi ve Toplu sözleşme zammına göre 38 bin ila 56 bin TL arası değişmektedir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Okutman Nasıl Olunur?

👉 Akademisyen Nasıl Olunur? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu