Üniversite

PÖH Nasıl Olunur? 2024 Boy, Kilo Şartı Kaç? PÖH Olmak İçin Üniversite Şart mı?

PÖH Nasıl Olunur? 2024 Boy, Kilo Şartı Kaç? PÖH Olmak İçin Üniversite Şart mı? Özel Hareket Polisi olmak isteyen adayların en çok araştırdıkları PÖH alımları hakkında tüm bilinmesi gerekenleri paylaştık. PÖH, terörle mücadele, suçluların yakalanması, olaylara müdahale gibi özel operasyonlar üzerine eğitilmiş özel bir polis birimidir.

PÖH Nasıl Olunur?

Özel Harekat Polisi (PÖH), Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan özel bir polis birimidir. PÖH, terörle mücadele, suçluların yakalanması, olaylara müdahale gibi özel operasyonlarda kullanılmak üzere eğitilmiş özel bir polis birimidir.

PÖH’ler, çeşitli tehlikeli görevlerde yer alır ve yüksek riskli operasyonları yerine getirirler. Bu görevler arasında, terör örgütlerinin etkisiz hale getirilmesi, rehin alma durumlarına müdahale, silahlı çatışmaların önlenmesi ve suçlu şebekelerinin çökertilmesi yer almaktadır.

PÖH eğitimleri, normal polis eğitimlerinden daha yoğun ve uzun sürmektedir. Eğitimlerinde, silah kullanımı, yakın dövüş teknikleri, patlayıcıların imhası, arama kurtarma, uzun süreli operasyonlarda hayatta kalma teknikleri gibi konular ele alınır.

PÖH’ler, Türkiye’nin her bölgesinde görev yapabilmekte ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün birçok farklı biriminde destek olarak kullanılabilmektedirler.

Özel Harekat Polisi (PÖH) olmak için ilk şart Polis Eğitim Merkezi’nden eğitim alınmış olması gerektiğidir. PÖH yani Özel Harekat Polisi olmak ve bu birimde görev yapmak isteyenler fiziki sınavı ve mülakat sınavını da yeterli puanı alarak başarılı bir şekilde geçmesi gerekir.  Başarı ile geçilen bu iki sınav ardından ise; adayların polis eğitim merkezinde PÖH görevi için özel bir eğitim alması ve bu eğitimi de başarıyla  tamamlaması gerekmektedir.

POMEM fiziki yeterlilik sınavı;

  • Sıçrama,
  • Lastikten geçme,
  • Takla,
  • Ağırlık taşıma,
  • Slalom koşusu
  • Engel etaplarından meydana gelir.

Ayrıca PÖH olmak isteyenler için üç farklı başvuru yöntemi bulunmakta. Meslek Yüksekokulu öğrencisiyseniz mezun olmadan önce PÖH tercihinde bulunarak başvuru yapabilirsiniz ve sınavları ve eğitimleri başarılı bir şekilde tamamladığınızda PÖH olabilirsiniz.

Diğer bir yöntem; Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencilerini kapsamaktadır. Öğrenciler eğitimlerini sürdürürken özel harekat polisi olma isteğini tercihine ekleyebilmektedir. Ayrıca; mesleğine polis olarak devam edenlerin de PÖH olmak için başvuru yapma hakkı bulunur. 671 sayılı kanun hükmünde kararname ile polisler de özel hareket başvurusunda bulunabilmektedirler.

Son olarak lise mezunu olan adaylar PÖH olabilir. Tüm adayların başvurularının geçerli olabilmesi için de başvuru şartlarını taşıması zorunludur.


PÖH 2024 Boy, Kilo Şartı Kaç?

PÖH alımlarımda asgari boy, kilo şartı uygulanmaktadır yani başvuru şartlarında belirtilen boy ve kilo endeksini taşıyor olmanız gereklidir. Boy ve kilo şartı erkek ve kadın adaylar için farklıdır.

Kadın ve erkek adaylarda aranan özel harekat boy şartı şu şekildedir:

Özel harekat kadın boy sınırı 162 cm

Özel harekat erkek boy sınırı 167 cm’ olarak belirlenmiştir. Boy şartını taşımayan adaylar PÖH olamaz.

PÖH olma şartları boy-kilo oran aralığı 18 – 27 olarak belirlenmiştir. Yani beden kitle endeksiniz 18 – 27 aralığında olmalıdır. Beden kitle indeksi kilonun boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle bulunur.


PÖH Olmak İçin Üniversite Şart mı?

Emniyet güçlerinin en seçkin birliklerinden olan PÖH ‘ler her yaştan gencin yapmak istediği meslek haline gelmiştir. Özellikle de lisede okuyan birçok aday PÖH olmak istemektedirler. Ancak hem lisede okuyan adaylara hem de lise mezunu adaylara kısa sürede PÖH olamayacaklarını belirtmekte fayda var. Öncelikle PÖH olmak için POMEM ‘e gitmeniz gerekiyor.

POMEM ise sadece lisans ve ön lisans öğrencilerinden alım yapan bir polis eğitim birimidir. Yani PÖH olabilmek için lisans veya önlisans mezunu olmak şarttır.


Özel Harekat Polisi (PÖH) Maaşları 2024 Ne Kadar?

Özel hareket polislerinin maaşı birçok değişkene göre farklılık gösterir. Antalya’da görev yapan bir özel harekatçı ile Hakkari’de görev yapan özel harekatçının kazançları arasında ciddi bir fark vardır. Bu fark icra edilen görevin zorluğunu neticesinde yaşanan yıpranma payı olarak görülmektedir. Batı’da görev yapan özel harekatçının silahından çıkan kurşun sayısıyla bile Doğu’da görev yapan özel harekatçının silahından çıkan kurşun sayısı arasında ciddi bir fark vardır.

PÖH, ülkemizde her ilde bulunmaz. Sadece büyük şehirler ve güvenlik açısından riskli bölgelerde yer alır. Alınan maaşlar ülkesinin batısından doğusuna doğru gidildikçe yükselse de istisnai durumlar da mevcuttur. Örneğin; İçişleri Bakanlığını koruyan özel harekat polisleri çalıştığı ile yakın bir ilde görev yapan özel harekat polisiyle aynı maaşı olmaz.

PÖH maaşları 2024 yılında görev yerine ve diğer etkenlere göre 40. 45 bin TL arasında değişmektedir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Polis Nasıl Olunur? 

👉 Yunus Polis Nasıl Olunur?

👉 Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu