Öğrenci Gazetesi

POMEM Mülakat Soruları ve Cevapları PDF İndir

POMEM Mülakat Soruları ve Cevapları PDF İndir. Polis olmak isteyenler adayların en çok merak ettikleri konuların başında Polislik Mülakatlarının nasıl olduğu geliyor. Fiziki yeterlilik sınavını başarı ile geçen adaylar mülakat sınav komisyonu tarafından mülakat sınavına tabi tutulurlar.

POMEM Mülakatları Çıkmış Sorular ve Cevapları PDF

POMEM mülakatında adaylara, soruların yazılı olduğu bir kart çekmeleri istenir. Karta çıkan soruya sunum yapması için belirli bir süre verilir. POMEM mülakat komisyonu değerlendirme yaparken konular ile alakalı bilgi düzeyinize, kendinizi ifade edebilme seviyenize, sizden istenileni anlama düzeyinize, özgüveninize ve beden dilini kullanma becerilerinize bakarak beş ayrı kriterde değerlendirir. Her kriter 20 puan olarak değerlendirilir ve 100 puan üzerinden mülakat sınavı puanınız verilir. Bu kriter arasında en çok önem verilen kriter beden dilini kullanma becerisidir. Polislik mülakat sınavında başarılı olabilmeniz için en az 70 puan almanız gerekmektedir.

Bu makalemizde POMEM mülakat sınavına hazırlanan Polis adayları için Polislik- POMEM-PMYO mülakat sınavları çıkmış sorular ve cevaplarını PDF formatında listeledik. Listemizde Polislik sınavlarında İllere göre çıkmış sorular ve cevapları, PMYO-POMEM-Polislik çıkmış mülakat soruları 2020 ve POMEM-Polislik çıkmış mülakat soruları 2021 tüm çıkmış soruları PDF formatında indirebilir ve çıktısını alabilirsiniz.

POMEM Mülakat Soruları ve Cevapları İllere Göre PDF İndir

POMEM Mülakat Sınavı Çıkmış Sorular ve Cevapları 2020 PDF İndir

POMEM Mülakat Sınavı Çıkmış Sorular ve Cevapları 2021 PDF İndir


POMEM Mülakat Soruları 1. Bölüm


POMEM Mülakat Soruları 2. Bölüm


POMEM Mülakat Soruları 3. Bölüm


POMEM Mülakat Soruları 4. Bölüm


POMEM Mülakat Soruları 5. Bölüm


POMEM Mülakatları Çıkmış Sorular ve Cevapları

 1.  “Adaletin ilk kalesi karakoldur.” sözünü açıklayınız.
  Dünya da birçok suç ve suçlu vardır, her suçun kendisine göre cezası. Bu cezaların neler olacağı kimin suçlu kimin suçsuz olacağını belirlemek yetkili kurumların belirleyeceği bir kavramdır. Eğer ki herkes kendisine göre adalet sağlamaya kalkarsa o zaman adalet yerine kaos ve huzursuzluk oluşur. O nedenle insanlar adaleti devletten beklemeli ve bunun için ilk kapı olan karakola başvurmalıdır.
 2.  Ahlaksız bir görev verilirse ne yaparsınız? Verilen görevin ne amaçla verildiği sonucunun ne olacağı konusuna bakarım ve gelecek için, vatan için, insanlık için olumlu sonuçlar verecekse görevimi yerine getiririm.
 3. Akran Zorbalığı nedir? Bir kişinin aynı yaşta başka bir kişiye karşı yapmış olduğu sözlü ve fiziksel şiddetine denir.
 4. Algı Operasyonu nedir? Var olan ya da oluşacak durumu insanlara aşılamak ve kabul ettirmek durumuna denir. İnsanların düşüncelerini kendi istedikleri gibi değiştirmeyi çabalar.
 5.  “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.” sözünü açıklayınız.
  Osmanlı Devleti’nin son zamanlarında ülkemiz büyük bir sıkıntı içindeydi. Her taraftan işgal edilmiş bir ülkemiz vardı. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları büyük bir kurtuluş savaşı ile yeni bir ülke kurmayı başarmışlardı. Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra yeni bir milli marş ihtiyacı vardı. Mehmet Akif Ersoy’un yazmış olduğu İstiklal Marşı Türkiye’nin Milli Marşı olarak kabul edildi. Türk Milleti bu dünya da hiçbir zaman vatansız yaşamadı ve yaşamayacaktır da. Mehmet Akif Ersoy yeni badireler, yeni savaşlar yaşamamak ve vatanımıza tekrardan düşmanların saldırısına uğramamasını temenni ederek payidar bir ülke olarak kalmamızı istemiştir.
 6. 112 nedir? AB uyum yasaları çerçevesinde tüm bu acil numaralar 112 çatısı altında toplandı. 155 Polis İmdat, 156 Jandarma, 122 AFAD, 112 Ambulans, 110 İtfaiye, 177 Orman, 158 Sahil Güvenlik olmak üzere 7 acil çağrı numarası birleşti.
 7. Alo 155 nedir? Polis ile vatandaş arasında iletişimi sağlayan ve 7 gün 24 saat yardım alabileceğimiz, ayrıca suçun önlenmesi ve suçluyu yakalamada polise ulaşılabilecek en hızlı hattır.
 8. Asayiş nedir? Bir yerde düzem ve güvenliğin olması, kaygı duyacak hiçbir şeyin olmaması durumuna denir.
 9. Asayiş suçları nelerdir? Hırsızlık Yan Kesicilik Dolandırıcılık Cinsel Suçlar Gasp Suç Gelirleri Cinayet
 10. Asker nedir?
  Genelde kırsalda insanların malını, canını, temel hak ve özgürlüklerini, ülkesini içerden ve dışardan gelecek her türlü saldırıya karşı korumakla görevli kanun uygulayıcı kolluk kuvvetlerine denir.
 11. Balistik nedir? Merminin tüm hareketini inceleyen bilim dalına denir.
 12. Bekçi Devlet nedir?
  Devletin eğitim, güvenlik, adalet gibi temel gereksinimleri yerine getirip ekonomi piyasasına hiçbir şekilde karışmaması düşüncesindeki devlet anlayışıdır.
 13. Bilgi Toplumu nedir? Bilgi teknolojilerinin kullanımını öne çıkararak bilgiyi araştırmayıp, inceleyip, geliştiren topluma Bilgi Toplumu denir.
 14.  Bilişim Çağı nedir? Gelişen teknolojinin her geçen gün hayatımızdaki yeri değişmeye ve daha çok iç içe olmaya başladığımız aşikârdır. Yeni nesilde yapılan hemen hemen her işlemde teknolojinin bir parçasını kullanmak zorunda kalmaktayız. Bu teknolojik yapıya göre sistemin yeniden değerlendirip ona göre dizayn edildiği çağa denir.
 15. Biyolojik Delil nedir?
  Herhangi bir suç ortamında bulunan maddi delillerin dışında suçu işleyenlerin tespiti için kullanılan vücuttan kopan, düşen ya da akan delillere Biyolojik Delil denir.
 16. Fiziksel delil nedir?
  Olay yerinde mağdur, maktul veya şüpheli üzerinde veya çevresinde bulunan, suçta kullanılan, fiziksel özellik taşıyan ve üzerinde inceleme gerektiren tüm bugulardır. Fiziksel deliller; Silah, mermi çekirdekleri, kovan, kartuşlar, olayla ilgili belge niteliğindeki deliller, lifler, cam veya cam kırıkları, paralar ve kalpazanlık araçları, giyecekler, suçta kullanılan diğer araç ve gereçler,
 17. Çapraz Sorgu nedir?
  Bir olay karşısında tanık veya sanığın vermiş olduğu ifadenin doğruluğu ve güvenilirliğini test etmek için yapılan sorgulama tekniğidir.
 18. Delil nedir? Herhangi bir olayın çözülmesinde yardımcı olan, olayın gerçekliğini ya da uydurma mı olduğunu kanıtlamaya çalışan araçların genel adıdır.
 19. Demokratik ülkelerde halkın Polise olan güveni neden önemlidir? Demokratik ülkelerde herkes haklar konusunda eşittir. Haklarımızı sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmemiz de tamamen o bölgeye bakan kolluk kuvvetlerinden geçer. Hukukun vermiş olduğu yetkiyi herkese eşit şekilde dağıtmazsa, herkes de eşit şekilde haklardan yararlanamaz. Bu nedenle polise güvenmemiz önemlidir.
 20. Dünya’da Bayrağında hilal olan ülke sayınız. Türkiye Cumhuriyeti KKTC Azerbaycan Moritanya Tunus Malezya Cezayir Pakistan
 21. EGM Daire Başkanlıklarından bazılarını söyleyiniz.
   Asayiş Daire Başkanlığı Cumhurbaşkanlığı Koruma Dairesi Başkanlığı Güvenlik Dairesi Başkanlığı Havacılık Dairesi Başkanlığı İstihbarat Dairesi Başkanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı Koordinasyon Daire Başkanlığı Koruma Daire Başkanlığı Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Özel Güvenlik Daire Başkanlığı Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Terörle Mücadele Dairesi Başkanlığı
 22. Emniyet Genel Müdürümüz kimdir?
  Mehmet AKTAŞ
 23.  Emniyet Teşkilatının kuruluş tarihi ne zamandır? Yeniçeri Ocağının 1826 yılında kaldırılmasından sonra, İstanbul’da Asakiri Muntazama-i Hassa (Asakir-i Mansure-i Muhammediye- isimli ve polislik mülakat soruları polisiye hizmetleri de yapmak üzere yeni bir Askeri teşkilat kurulmuş, Serasker denilen bu teşkilatın komutanı, iç güvenliğin sağlanmasına ait Yeniçeri Ağası’nın yetkilerine sahip olmuştur. Böylece Yeniçeriler ve Yeniçeri Ağası yerine Asakir-i Mansure-i Muhammediye ve Serasker geçmiştir.1826-184510 Nisan 1845’de İstanbul’da “POLİS” adıyla bir teşkilat kurulmuş, yeni kurulan polis teşkilatının görevleri yine aynı tarihte yayınlanan Polis Nizamnamesinde belirtilmiş ve bu durum yabancı elçiliklere de bir yazıyla duyurulmuştur.
 24. Emriniz altındaki memur suç işlerse nasıl bir yol izlersiniz?657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda memurların işlemiş oldukları suçların karşılığı verilecek cezalara göre işlem yapılır.
 25. Enerji Tasarrufu nasıl yapılır?
   Geleneksel ampullerin yerine daha tasarruflu olan CFL ve LED ampuller kullanın. Evlerimizin yalıtım sistemini kontrol edip, hava kaçaklarını gidermeliyiz. Eski ev aletlerini yüksek tasarruflu sertifikaya sahip yeni ürünler ile değiştirmeliyiz. Güneşin içeri girmesini için perdeleri açmalıyız. Yemek pişirme sırasında yemeğin türüne göre tencere kullanılmalı
 26. Etkin pişmanlık nedir? Bir kişinin işlemiş olduğu suçtan dolayı kendi hür iradesi ile pişman olması ve suçundan dolayı meydana gelen olumsuzlukların giderilmesi için katkıda bulunması ile uygulanır.
 27. Görevi kötüye kullanma nedir? Herhangi bir kişinin çalıştığı kurumdaki mevkiinin vermiş olduğu yetkiyi kendi ya da başkalarının çıkarı için kullanmaya denir.
 28. Halka yürümek nedir? Özellikle yüksek mevkilerdeki polislik mülakat soruları insanların hayat felsefeleri halk olmalıdır. Yaptıkları işi sadece kendileri için değil halk için yapmalı ve halk için faydalı olmalıdır.
 29. İçişleri Bakanımız kimdir?S üleyman SOYLU
 30. İlk Emniyet Genel Müdürümüz kimdir?24.10.1923 – 06.02.1924 yıllarında görevini yapmış olan İsmail Hamit Oktay’dır.
 31.  İlk Kadın Emniyet Müdürümüz kimdir?
  1953 yılında göreve başlayan Feriha Sanerk’tir.
 32. İnsanlar neden suç işler? İnsanlar birçok nedenden dolayı suç işleyebilirler. Ruhsal nedenler, ekonomik nedenler ve sosyal nedenlerden dolayı suç işleyebilirler. Maddi durumunda sıkıntı yaşayanlar hırsızlık yapmaya bir adım daha yakındırlar, ruhsal bozukluk yaşayanlar darp, yaralama ya da öldürme suçunu işleme olasılıkları daha yüksektir. Sosyal çevremizdeki insanları seçerken yaptığımız yanlışlar bizi suça itebilir. Örneğin uyuşturucu kullanan ya da ticaretini yapan biri ile sürekli görüşmemiz yakında ona benzememize sebep olabilir.
 33. İnternet ve Sosyal Medya’nın günümüzdeki yeri nedir? Gelişen teknoloji ile günümüzde internet ve bilgisayar kullanımı artmıştır. Mektupların yerini mailler aldı, insanlar gündelik hayatta kullandığı gazete ve dergi gibi basılı ve yazılı iletişim araçlarına artık internetten ulaşmaya başladı. Sosyal medya ile herhangi bir konuda örgütlenme eskiye nazar daha hızlı ve kolay olmaya başladı. Ayrıca sosyal medya ile insanlar geçmişte kalan arkadaş çevresine ulaşması konusunda yardımcı olmaktadır. İnternet ve sosyal medyanın artısı olduğu kadar eksisi de vardır. İnsanlar bir araya geldikleri artık sohbet etme yerine telefonlara sarılarak sosyal medya da zaman geçirmeye başladı.
 34. İnterpol nedir?1923 yılında polis iş birliği için kurulan uluslararası kuruluştur. Uluslararası Polis Gücü olarak da bilinmektedir.
 35. İstanbul’daki bazı tarihi yerleri sayınız. Ayasofya Sultan Ahmet Camii Topkapı Sarayı Süleymaniye Camii Galata Kulesi Yerebatan Sarnıcı Dolmabahçe Sarayı Rumeli Hisarı Haydarpaşa Garı Kız Kulesi Anadolu Hisarı Kuleli Askerî Lisesi
 36. İstihbarat nedir?
  Herhangi bir konuda üst makamları bilgilendirmek için toplanan gizli ve önemli bilgilere polislik mülakat soruları denir.37- İstihbarat türleri nelerdir? Açık Kaynaklara Dayalı İstihbarat Sinyal İstihbaratı Görsel İstihbarat Ses ve Akustik İstihbarat
 37. İstiklal Marşı hakkında bilgi veriniz?20 Şubat 1921 Mehmet Akif ERSOY tarafından yazılan ve 12 Mart 1921 de TBMM’de büyük bir oy çokluğu ile kabul edilen ülkemizin Milli Marşıdır.
 38. İstiklal Marşı’nın ilk üç kıtasını okuyunuz. Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak; Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak; O benimdir, o benim milletimindir ancak. Çatma, kurban olayım çehreni ey nazlı hilâl! Kahraman ırkıma bir gül… ne bu şiddet bu celâl? Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helâl, Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklâl. Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!Kükremiş sel gibiyim; bendimi çiğner, aşarım;Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.
 39.  İyi bir Polis – Asker – Bekçi’de olması gereken özellikler nelerdir? Soğukkanlı olmak Kararlı olmak Sabırlı olmak İyi Ahlaklı olmak Prensiplere uyuyor olmak Planlı olmak Detaylara özen gösteren olmak İnsanlara karşı saygılı ve sevgili olmak Araştırmacı olmak Her türlü koşulda çalışmaya esnek olmak
 40. Kâğıt Türk paralarının arkasında kimler vardı?
   5 TL Ord. Prof. Dr. Aydın SAYILI 10 TL Ord. Prof. Dr. Cahit ARF 20 TL Mimar KEMALEDDİN 50 TL Fatma ALİYE 100 TL Itri 200 TL Yunus Emre
 41. Kanunsuz Emir nedir? Hiyerarşik yapıda çalışılan bir kurumda polislik mülakat soruları alt kademe bulunan bir çalışanın üstünün kendisine vermiş olduğu emri kanunlarda yeri olmadığı için yerine getirmemesine denir. Ancak üst makam bu konuda ısrarcı olursa emrin yazılı olarak iletilmesi istenir ve yazılı emir geldiğinde yapılır. polislik mülakat soruları Ancak bu durumda alt kademedeki çalışan oluşacak kanunsuzluktan sorumlu olmaz.
 42. Karadeniz’de turizm neden gelişmemektedir? İnsanların tatil anlayışı genel olarak deniz, kum ve sahil olması ve Karadeniz Bölgesi’nin coğrafi yapısının dağlık ve havanın sürekli bulutlu olması en büyük etkendir.
 43. Mermi ve silahların çapına ne isim verilir? Kalibre
 44. Mesleki motivasyon nedir? İnsanların çalıştıkları kurum ya da kuruluşlarda, yapmış olduğu işin gereksinimlerini en iyi şekilde yapabilmeleri için göstermiş oldukları çabaya denir.
 45. Neden Polis – Asker- Bekçi olmak istiyorsun? Vatansever bir Türk evladı olarak bu onurlu görevi sonuna kadar layığı ile yapabileceğimi düşündüğüm için buradayım. İçimdeki insanları koruma ve kollama güdüsü beni burada olmama itti.
 46. Polis Akademisi’nin misyonu nedir?
  Emniyet Teşkilatına güvenlik alanında dünyadaki gelişmeleri yakından takip edebilecek, insan hak ve özgürlüklerine saygılı, toplumun huzur ve güvenliğini sağlamada yeterli donanıma sahip, yüksek verimlilik seviyesinde çalışan ve çalıştırabilen amir ve memur yetiştirmek, Güvenlik Bilimleri alanında lisansüstü eğitim ve öğretim vermek, Polis Yükseköğretim Kurumları olarak çağdaş ve bilimsel araştırmalar yapmak, bilgi üretmek, bilim verilerini yaymak, ulusal alanda güvenlik hizmetinin gelişmesine ve kalkınmasına destek olmak, yurt içi ve yurt dışı kurumlarla işbirliği yapmak suretiyle evrensel ve çağdaş gelişmeye katkıda bulunmaktır.
 47. Polis Akademisi Başkanı kimdir? Prof. Dr. Yılmaz ÇOLAK
 48. Polis Ambleminin en alt bölümündeki “Çift Başlı Kartal” neyi ifade eder? Çift başlı kartal güç, kudret, özgürlük ve bağımsızlığı ifade eder.
 49. Polis devlet ilişkisini açıklayınız? Polis ülkenin huzurunu ve asayişini sağlamakla görevli devlet memurlarına denir. Bu huzurun ve asayişin sağlanması için gerekli ortamı ve yetkiyi devlet vermesi devletin görevidir. Polis ve devlet arasındaki bağlantı Türkiye Cumhuriyeti İç İşleri Bakanlığı tarafından sağlanır.
 50. Polis devlet ilişkisini açıklayınız? Polis ülkenin huzurunu ve asayişini sağlamakla görevli devlet memurlarına denir. Bu huzurun ve asayişin sağlanması için gerekli ortamı ve yetkiyi devlet vermesi devletin görevidir. Polis ve devlet arasındaki bağlantı Türkiye Cumhuriyeti İç İşleri Bakanlığı tarafından sağlanır.

İlginizi Çekebilir  👇

👉 POMEM İntibak Eğitimi Nedir? 

👉 POMEM Mülakat Soruları ve Cevapları PDF İndir

👉 POMEM Dersleri Neler? POMEM Dersleri Zor mu?


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu