Öğrenci Gazetesi

Üniversite Yüz Yüze Kayıtları İçin Gerekli Belgeler 2025

Üniversite Yüz Yüze Kayıtları İçin Gerekli Belgeler 2025. Yüksek Kurumlar Sınavı (YKS) 2025 tercih sonuçlarının açıklanmasında sonra öğrencilerin kazandığı üniversiteler belli oldu. Kazandığı üniversiteye kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin en çok merak ettiği Üniversite kayıtları hakkında tüm bilinmesi gerekenlere bu makalemizden ulaşabilirsiniz.

Üniversite Kayıt Tarihleri 2025 Ne Zaman?

Üniversite yüz yüze kayıtlar, ÖSYM tarafından açıklanan tarihler arasında yapılır. Kayıt için ikisinden birini yaptırmak yeterlidir. Masraf etmemeniz için elektronik kayıt yaptırabilirsiniz.

Üniversite Elektronik Kayıt Nasıl Yapılır?

Zorunlu olmayan e kayıt, ilk kayıt yerine geçiyor. Elektronik kayıt olarak da adlandırılan e kayıt, online ya da internetten kayıt olarak da adlandırılır. Elektronik kayıt zorunlu değildir ancak birebir başvuru ile asıl kayıt zorunludur. Elektronik kayıtlar e-Devlet üzerinden alınacak.

Yerleşen adaylar e-devlet şifreleri ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bölümünden kayıt işlemleri yapabileceklerdir.

ÜNİVERSİTE E-KAYIT EKRANI İÇİN TIKLAYIN


Üniversite Yüz Yüze Kayıtları İçin Gerekli Belgeler

Üniversite kayıtları için gerekli belgeler okuldan okula değişiklik gösterse de genellikle istenen belgeler şu şekilde:

  • Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi
  • Yükseköğretim kurumlarına kayıt işlemlerinde öğrencinin YÖKSİS veri tabanında başka bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı olduğunun tespit edilmesi halinde aynı düzeyde örgün bir programa kayıt yaptırmaması halinde ortaöğretim diplomasının aslı olmadan da kaydı yapılarak daha önce kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan bu bilgi teyit edilecektir.
  • Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)
  • Yükseköğretim kurumları tarafından talep edilmesi durumunda 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf
  • Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge
  • Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.
  • Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK), ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu