Öğrenci Gazetesi

ABET Nedir, Ne İşe Yarar? Türkiye’de ABET Akreditasyonu Almış Üniversiteler

ABET Nedir, Ne İşe Yarar? ABET Hangi Ülkelerde Geçerli? Türkiye’de ABET Akreditasyonu Almış Üniversiteler. Sorularının yanıtlarını ve ABET (Accreditation Board for Engineering and Technology, Inc – Mühendislik ve Teknoloji Akreditasyon Kurulu) hakkında tüm bilinmesi gerekenleri bu makalemizde paylaştık.

ABET Nedir, Ne İşe Yarar?

Accreditation Board for Engineering and Technology (ABET), Türkçe’de Mühendislik ve Teknoloji Akreditasyon Kurulu olarak çevrilebilecek bir kuruluştur. ABET, dünya genelinde mühendislik, teknoloji ve diğer ilgili disiplinlerdeki yüksek öğrenim programlarının akreditasyonunu sağlamakla görevlidir.

ABET, 1932 yılında kurulmuş olup, ABD merkezli bir kuruluştur. Amacı, mühendislik ve teknoloji eğitimi alanındaki kalite standartlarını belirlemek ve değerlendirmektir. ABET akreditasyonu, bir üniversite veya kolejdeki mühendislik ve teknoloji programlarının kalitesini ve uygunluğunu değerlendirmek için kullanılan bir süreçtir.

ABET akreditasyonu, eğitim kurumlarının programlarının uluslararası kabul görmüş standartlara uygun olduğunu gösterir. Programlar, müfredat, öğretim kaynakları, öğrenci başarısı ve kaynaklar, öğretim elemanları ve altyapı gibi bir dizi kriter temelinde değerlendirilir. Akreditasyon süreci, programların sürekli iyileştirilmesini teşvik eder ve mezunlarına işverenler tarafından daha fazla güvenilirlik sağlar.

ABET akreditasyonu, mühendislik ve teknoloji eğitimi alanında çalışan öğrenciler, öğretim elemanları, işverenler ve diğer paydaşlar için önemlidir. Akredite bir programda eğitim alan öğrenciler, kaliteli bir eğitim aldıklarını ve mezun olduklarında işverenler tarafından daha çok tercih edilebileceklerini bilirler.

Özetlemek gerekirse, ABET, mühendislik ve teknoloji eğitiminin kalitesini ve uygunluğunu değerlendiren ve akreditasyon sürecini yürüten bir kuruluştur.


Türkiye’de ABET Akreditasyonu Almış Üniversiteler

Türkiye’den ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi , Bilkent Üniversitesi ve İstanbul Gelişim Üniversitesi‘nden birçok program ABET akreditasyonuna sahiptir. Ayrıca KKTC’den Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin de birçok bölümü ABET akreditasyonuna sahiptir.

ABET akreditasyon sistemine ilk başvuruda bulunan Türk üniversitesi ODTÜ’dür. Bu başvuru ile ABET akreditasyonu Türkiye’de tanınmaya başlamıştır.

ABET akreditasyonuna sahip en çok program İTÜ’dedir. İTÜ, 24 programına birden akreditasyon alarak ABET rekoru kırmıştır. Ayrıca öğretim dili %100 İngilizce olmadığı halde akreditasyon almış ilk üniversite ve İstanbul Gelişim Üniversitesi ile birlikte iki üniversiteden biridir. Üniversitenin başvuru şartını yerine getiren tüm programları akreditasyon almıştır. Elektronik ve Telekomünikasyon Mühendisliği programlarının geri birleştirilmesiyle (daha önce akreditasyona sahip olmasına rağmen) programı ABET sürecinin dışında revizyon gördüğünden dolayı Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği ile yeni açılan Cevher Hazırlama Mühendisliği programları üst üste iki yıl mezun verme şartını henüz yerine getirmediğinden akredite başvuruları yapılamamıştır.

Türkiye’de tüm mühendislik programları akredite olan üniversiteler ise Boğaziçi Üniversitesi ve ODTÜ’dür. Hacettepe Üniversitesi’nin Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü 2016 itibarıyla akreditasyona sahiptir.

Türkiye’de şu an itibarıyla 55 program bu akreditasyona sahiptir:

  • İTÜ
  • ODTÜ
  • Boğaziçi Üniversitesi
  • Doğu Akdeniz Üniversitesi (KKTC)
  • MEF Üniversitesi .
  • Bilkent Üniversitesi
  • İstanbul Gelişim Üniversitesi
  • Hacettepe Üniversitesi

ABET Hangi Ülkelerde Geçerli?

ABET (Accreditation Board for Engineering and Technology), çeşitli ülkelerde mühendislik ve teknoloji eğitimi alanındaki programları akredite etmektedir.

Ülkeler
Ülke Akredite Programları Olan Kurumlar
 Amerika Birleşik Devletleri 637
 Meksika 19
 Suudi Arabistan 19
 Birleşik Arap Emirlikleri 15
 Peru 8
 Hindistan 7
 Filipinler 7
 Kolombiya 6
 Lübnan 6
 Türkiye 6
 Endonezya 6
 Ürdün 4
 Kuveyt 4
 Vietnam 4
 Çin 3
 Mısır 3
 ispanya 3
 Bahreyn 2
 Şili 2
 Filistin 2
 Katar 2
 Tunus 1
 Ekvador . 1
 Kazakistan 1
 Fas 1
 Umman 1
 Polonya 1
 Portekiz 1
 Rusya 1
 Güney Afrika 1
Toplam 772

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu