Üniversite

Banka Müfettişi Nasıl Olunur? Banka Müfettişleri Ne Kadar Maaş Alır? 

Banka Müfettişi Nasıl Olunur? Banka Müfettişleri Ne Kadar Maaş Alır?  Banka Müfettişi bir bankanın faaliyetlerini, yasal sorumluluklarını bankaların şubelerini ziyaret ederek yasalara uygun olup olmadığını inceleyen kişilerdir. Banka Müfettişleri banka ve bankaların gözetimi altında çalışan kuruluşların genel kanun ve yönetmelikleri uygulayıp uygulamadığını inceleme yapma ve rapor hazırlamakla görevlidirler. Banka Müfettişleri, Devlete bağlı banka müfettişleri ve Bankanın kendi bünyesinde hizmet veren banka müfettişleri olmak üzere ikiye ayrılır.

Banka Müfettişi Nasıl Olunur?

Banka Müfettişi olabilmek için üniversitelerin belirlenen bölümlerden mezun olmak gereklidir. Belirlenen bölümlerden mezun olan adaylar Özel Bankalarda çalışabilmek için kurum tarafından düzenlenen yazılı sınav ve sözlü mülakata girerek yeterli puanları alması halinde banka müfettişi olabilirler. Devlete bağlı banka müfettişi olabilmek için ise ilgili kurumun kadro ilanında belirtilen kriterleri yerine getirme mecburiyeti bulunmaktadır.

Banka müfettişi olmak için :

 1. Üniversitelerin işletme, maliye, iktisat, bankacılık, ekonomi, finans veya matematik gibi bölümlerinden lisans mezunu olmak gereklidir.
 2. Özel bankaların ve devletin ayrı ayrı açtığı ”Banka Müfettişi” sınavlarına başvurmak gerekmektedir.
 3. Devlet bünyesinde açılan ”Banka Müfettişi’ sınavı yazılı olarak yapılmaz. Bunun yerine her yıl girilen KPSS sınavında alınan puan baz alınarak seçimler yapılır. Daha sonra kişiler aldıkları puan neticesinde Maliye Bakanlığı’nın yaptığı yazılı sınava girerler. Bu sınav sonucunda eğer gerekli puan alınır ise bu kişiler ‘sözlü mülakata girer. Bu mülakatın sonucuna göre kişi banka müfettişliği alında görev yapmaya hak kazanır.
 4. Özel bankaların açtığı banka müfettişliği sınavı ise ayrıdır. Hem yazılı hem de sözlü mülakat yapılarak kişilerin banka müfettişi olup olmayacağı belirlenmektedir. Yazılı sınavda maliye, muhasebe, işletme, genel kültür ve genel yetenek soruları sorulmaktadır.
 5. Kişilerin banka müfettişliği için avantajlı konumda olmaları için İngilizce dilini biliyor olmaları gerekmektedir. Eğer İngilizce bir bölümden mezun olduysanız bu durumda diğer kişilere göre avantaj sağlayabilirsiniz. Ayrıca devlet veya diğer kurumların yaptığı dil sınavlarına girerek dil seviyenizin ne denli olduğunu ispat etmek amaçlı belge alabilirsiniz. YDS, YÖKDİL, TEOFL, İELTS gibi tüm dünyada ve ülkemizde geçerli sayılan bu sınavlara girerek dil seviyenizi gösteren bir puan alabilirsiniz.
 6. Genel olarak yapılan mülakatlar zorlu geçer. Bazen toplu mülakat bazen de tekil olarak mülakat yapılmaktadır. Bu mülakatlarda, kişisel giyim ve duruşa özen göstermelisiniz. Ayrıca diksiyonu düzgün ve kendinden emin bir şekilde sorulara cevap vermek önemlidir.

Banka Müfettişinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Özel Bankalar ve Kamu Kurumlarında Banka Müfettişlerinin sorumlulukları: 

 • Nakit rezervi, tahsis edilmiş teminat ve banka menkul kıymetlerini doğrulamak,
 • Kurumun likidite durumu ve piyasa risklerine duyarlılığını analiz etmek,
 • Kazanç eğilimi ve gelecekteki beklentilerin analizini yapmak,
 • Risk faktörleri ve nedenleri ile güvenli olmayan uygulamaları ele almak,
 • Kurumdaki zayıflıkların ve eksikliklerin düzeltilmesini önermek,
 • Mevcut işlem durumunu etkilemiş veya etkileyebilecek yasa ve yönetmelik ihlallerini engellemek,
 • Kurumsal uygulamaları değerlendirmek için özel araştırmalar gerçekleştirmek,
 • Teftiş raporları hazırlamak,
 • Bankacılık alanındaki gelişmeleri takip ederek bilgi birikimini sürdürmek.

İşverenlerin Banka Müfettişinde Aradığı Nitelikler Nelerdir?

Bankanın iç işleyişini denetlemekle görevli olan banka müfettişinin matematiksel düşünme ve analiz yönünün kuvvetli olması beklenir. İşverenlerin meslek profesyonellerinde aradığı diğer nitelikler şunlardır;

 • Raporlama prosedür ve standartları hakkında bilgiye sahip olmak,
 • Bankacılık yasa ve düzenlemelerine hakim olmak,
 • Finansal verileri analiz etme ve yorumlama yeteneği göstermek,
 • Olumlu ve etkili çalışma ilişkileri kurabilmek,
 • Pozisyonun gerektirdiği gizliliğe saygı gösterme ve sürdürme becerisini sergilemek,
 • Hem sözlü hem de yazılı olarak etkili iletişim kurabilmek,
 • Bireysel olarak veya ekip halinde çalışabilmek,
 • İş ve zaman yönetimini gerçekleştirebilmek,
 • Yurt içi ve yurt dışı banka şubelerini denetlemek üzere, seyahat engeli bulunmamak,
 • Erkek adaylar için askeri yükümlülüğü bulunmamak.

Banka Müfettişliği Kariyer Sıralaması

Müfettiş Yardımcılığı

Bankalar tarafından açılan banka müfettişliği sınavlarında başarı sağlayan kişiler ilk olarak banka müfettiş yardımcılığı görevine dahil edilirler. Müfettiş yardımcılığı kişinin edineceği bilgilere ve başarılarına göre 1-2 yıl sürebilmektedir.

Kıdemli Müfettiş Yardımcılığı

Banka müfettiş yardımcılığında 1-2 yıl görev yapan kişiler artık kıdemli hale gelmiş olurlar. Bu statüde yer alan müfettişlere yetkili müfettiş adı da verilmektedir. Kıdemli müfettiş yardımcılarına bankaların güvenlik ve denetleme alanında görevler alarak çalışmaya devam ederler.

Banka Müfettişliği

Bankalarda uygulanan yardımcı müfettişlik ve kıdemli müfettiş yardımcılığının devamında banka müfettişliği görevi yer alır. Kıdemli müfettiş yardımcılığında yıllarca görev yapmış ve başarılı çalışmalara imza atmış olan kişiler bu göreve yükselir.

Kıdemli Banka Müfettişliği

Banka müfettişliği alanında başarılı çalışmalar yaparak yıllarca bu alanda hizmet veren kişiler kıdemli banka müfettişi olmaya hak kazanırlar. Bankaların denetlenmesi konusunda en çok söz hakkına sahip kişilerdir. Sürekli bankaları denetleyerek olası durumları yapılandırırlar.


Banka Müfettişleri Ne Kadar Maaş Alır?

Banka müfettişleri özel kurumlarda 2024 yılı itibariyle ortalama olarak 50 bin TL civarı maaş almaktadır. Devlet banka müfettişleri ise 52 bin TL civarı maaş almaktadır.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Okutman Nasıl Olunur?

👉 Akademisyen Nasıl Olunur? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu