Kimdir

Celo Boluz Kimdir, Nerelidir? Celo Boluz Hayatı ve Biyografisi

Celo Boluz Kimdir, Nerelidir?. Son zamanlarda çok fazla dinlenmeye başlanan ve hatırı sayılır bir dinleyici kitlesine sahip Celo Boluz (Celal Bayrak) kaç yaşında? merak edilmekte.  Özellikle amatör parçalarıyla adından bahsettiren Celo Boluz alevi mi? merak edilmekte. Müziğe ilk adımlarını Ovacık’ta atan Celal Bayrak (Celo Boluz) Hayatı ve Biyografisini birlikte öğrenelim…

Celo Boluz Kimdir?

Müziğe Ovacık’taki ekinlerin arasında başladığını söyleyen Celo, “İlk söylediğim parçalar ‘Oynama Şıkıdım’ ve ‘Çaye Berbena’ydı. 1994’te İzmir’e göçtükten sonra o çocukluk şenlikleri gitti. Artık yabancı, kalabalık, her tarafın bina olduğu bir yere gelmiştik. O eski dağ, taş yoktu artık. Bir durgunluk dönemi tabi bu. Alıştıktan sonra tekrar türkü söylemeye başladım. Evdeki kasetlerin üzerine sesimi kaydederdim.” dedi.

Daha sonra konservatuar sınavlarını kazanan Celo, yaşadığı bazı sıkıntılardan dolayı konservatuara gidememiş ve ardından Ege Üniversitesi’nde Tarih bölümü okumaya başlamış. Tabi müzik aşkı her şeyden baskın olduğu için buna da devam edememiş, gerisini ondan dinleyelim: “Okulun ilk günü kavga ettim. Dersten çıkıp edebiyat fakültesinin bahçesine çıktım ve orda mey çalan Yiğit’i gördüm; o çaldı, ben söyledim. Daha sonra ‘böyle takılalım’ dedik.

Bu süreç ‘Göç’ isimli gruba kadar gitti. Dersim ve Alevi derneklerinin etkinliklerine çıktık. Sokak müziği yaptık. Grubumuzun ismi değişti ‘Anahita’ oldu. Kardeş Türküler’in tarzını örnek aldık. Okul bitince hem gidenler oldu hem de müzik anlayışımız değişti ve grubumuz dağıldı. Üniversiteyi son sınıfta bıraktım”

Okulu bırakıp gezmeye başlıyor Celo ve yaptığı bu yolculuklar müzik konusunda kendini geliştirmesine ön ayak oluyor. Gezdiği yerlerde dinlediği hikayelerin müzikal yaşamına olumlu katkılar yaptığını dile getiren Celo, “Karadeniz dışında bütün bölgeleri gezdim. Gezdiğim yerde hikayeler dinledim. O hikayeler senin kendi hikayeni yaratmana yardımcı oluyor.

Hayata bakış açın değiştikçe müziğe bakış açın da değişiyor. Son 5 aydır Mardin’in köy okullarını dolaşıp çocuklarla müzik yapıyorum. 2 arkadaş gerçekleştirdik bu işi. Diyarbakır, Batman ve Mardin’de birçok köy okuluna gittik. Son dönemde sosyal medyada tanınmaktan dolayı hem çocuklara müzik yaptık hem de kitap, müzik aleti, kıyafet gibi eksikliklerini gidermek yardımlar topladık. Daha çok bölge illerinde geziyorum, yapmak istediğim müziğe burası yakın. Kültürel aidiyet. Ayaklarım beni bir şekilde buraya getiriyor” şeklinde konuştu.

👉Dilek Türkan Kimdir, Kaç Yaşında? 


Celo Boluz Hayatı ve Biyografisi

Gerçek adı Celal Bayrak olan Celo Boluz, Tuncelilidir. Amatör parçalarıyla adından bahsettiren Celo Boluz, yaptığı düetlerle de geniş kesimlere ulaşmayı başardı. Müziğe ilk adımlarını Ovacık’ta atan Celal Bayrak, 1994’te İzmir’e taşındırlar ve Ege Üniversitesi Tarih Bölümü’nde eğitimini tamamladı.

Ailesi çocukken Celo’ nun müzikle ilgilenmesini istemiyormuş. Zamanla bu düşüncelerin değiştiğini anlatan Boluz, “Onlar öğretmen olmamı istiyordu. Baktılar olacak gibi değil ‘Tamam, sen bu işi yapıyorsun’ dediler. Ardından konsere davet ettim. Tolga Sağ ile birlikte sahne aldık, plaket verildi. Sonra TV’ye çıktım derken beni ciddiye almaya başladılar. Babam artık sosyal medyadan arkadaşlarına ‘bu benim oğlum’ diye videolarımı gösteriyor, annemde öyle.” ifadelerini kullandı.

Celo derdini müzik yaparak anlatmaya devam ediyor. Ağırlıklı olarak dijital platformlarda çalıştığını söyleyen Boluz “Albüm çıkarmak maddi olarak çok zorluyor. Artık insanlar albüm almıyor internetten indiriyor. Bir tane single çıkardım ‘Gülizar’ ismiyle… Annemin ismiydi ve ona atfettim ilk çalışmamı. Bunun dışında birçok bestem var. Onların olgunlaşmasını bekliyorum” dedi.

İnstagram 👉 Celo Boluz

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu