BlogSinema

Coğrafya Okuyanların Mutlaka İzlemesi Gereken 5 Belgesel 2024

Coğrafya Okuyanların Mutlaka İzlemesi Gereken 5 Belgesel 2024. Coğrafya, insanlar ve yer (mekân) ile bunlar arasındaki ilişkiyi inceleyen bilimdir. Mevsimler, bitki örtüler, yöreler, bölgeler ve kıtalar derken aslında tüm dünyanın bilgisini buradan alabilirsiniz. Coğrafya okuyanlar için bizde belgeseller derledik iyi seyirler.

1- Eriyen Buz


Eleştirmenlerin, bu kısa doğadaki VR filmi (Al Gore tarafından da anlatılır) ile birkaç eteği var, bu da VR’nin manzarayı taramak veya empati nöronlarımızda dürtmek için iyi bir araç olabileceğini düşünürken, yapmayı deneyen kısa bir film için çok fazla ikisi de aynı anda. Ancak bu, bahsettiğimiz yepyeni bir ortam ve uzun bir yol kat etti. Film etkileyici görünüyor. To Hell ve Back, Independent Lens’te yayınlanan ve Oscar’a aday gösterilen Danfung Dennis’in yönettiği Erime Ice, Sundance’de resmi bir seçimdi. (Condition One tarafından üretilen VR kısa, Google Daydream veya Oculus kulaklıklarında görüntülenebilir.) Bu Utah Public Radio parçasında daha fazla bilgi edinin.


2- Mercan Kovalamak


Listedeki en acil filmlerden biri. Bahar film festivallerinin uykusunda ve Sundance’deki ABD Belgesel kategorisinde İzleyici Ödülü’nü kazanan, dalgıçlardan oluşan bir ekip olan Chasing Coral yönetmeni Jeff Orlowski ve bizi bir okyanus araştırmasına götürecek bilim adamları ekibi masif resif kazasının dibinde. Derinin sınırsız sınırına bir aşk mektubu. (Ayrıca Chasing Coral’da bir VR arkadaşı da var.)


3- Plastik Çin (2017)


Atıklarını işleyenlerin gözüyle, bu zarif ama hareketli film küresel tüketim ve kültüre derin bir dalış. Bir geri dönüşüm tesisinde çalışan ve okula gitmeyi hayal ederek Yi-Jie adındaki genç bir kızın hikayesini takip ediyoruz.


4- Dünyanın Sonlarına (2016)

Kendimizi, Bayan Emma Thompson’ın sakinleştirici şirketinde buluyoruz; bize, aşırı enerjinin yükselişini, daha yoğun enerji üretiminin ekonomik maliyetlerini ve çapraz ateşe kapılan insanları ve yaban hayatı ekonomik ayrıntılarını ayrıntılandıran bir yolculuğa yönlendirirken bize rehberlik ediyor.


5- Daha Kısa Sağanak Yağmurları Unut (2015)

Aynı başlıktaki bir Orion Magazine makalesine dayanarak, Jordan Brown ve Derrick Jensen’in kısa filmi, kısa duşlar ve enerji tasarruflu ampuller gibi yaşam tarzı değişikliklerinin iklim değişikliğini azaltmaya yardımcı olabileceği fikrini artırıyor. Bunun yerine, gezegenin gerçekte ihtiyaç duyduğu şeyin ekonomik politikadaki değişikliklerin yol açtığı daha büyük bir sismik değişim olduğunu öne sürüyor.


👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu