Kimdir

Furkan Öztürk Kimdir, Kaç Yaşında? Furkan Öztürk Neyi Keşfetti?

Furkan Öztürk Kimdir, Kaç Yaşında? Furkan Öztürk Neyi Keşfetti? Türk fizikçi olarak adını duyuran genç bilim insanı Furkan Öztürk, bulduğu keşif ile adını tüm dünyaya duyurmuştur. Hal böyle olunca Furkan Öztürk Hangi Lisede okudu, hangi Üniversite Mezunu? merak edilmekte. Gelin birlikte Furkan Öztürk hakkında tüm merak edilenleri öğrenelim.

Furkan Öztürk Kimdir?

Genç Türk fizikçi olan Furkan Öztürk Kimdir? Furkan Öztürk Neyi Keşfetti? merak konusu oldu. Geçtiğimiz günlerde başarılı projesi ile adını tüm dünyaya duyuran Furkan Öztürk, Bilkent Fen Fakültesi Fizik Bölümü mezundur. Harvard Üniversitesi Fizik Bölümü’nde doktora çalışmalarını yürüten Furkan Öztürk 26 yaşındadır. 

Tüm dünyada yankılanan keşfi adından söz ettiren Furkan Öztürk ayrıca keşfi ile,  Science Advances adlı bilimsel dergide yer aldı. Makalenin Dünya gezegeninde yaşamın nasıl başladığı ve uzayda yaşam gibi konulardaki birçok gizeme ışık tutabileceği öne sürülüyor..


Furkan Öztürk Neyi Keşfetti?

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen Furkan Öztürk, Dünya’daki yaşamın başlangıcına dair ortaya koyduğu keşif hemen hemen tüm fizikçileri heyecanlandırdı. Furkan Öztürk ve ekibi, gerçekleştirdikleri keşifle birlikte manyetik mineraller üzerinde RNA öncüsü molekülleri kristalize ederek RNA’nın yapıtaşlarını yalnızca sağa veya sola doğru kıvrılan bir sarmal hâlinde elde etmeyi başardı..

Öyle ki; Nobel ödüllü biyokimyacı Jack Szostak, Furkan Öztürk’ün başarılı çalışması hakkında, “Bu gerçekten çığır açıcı bir keşif. Homokiralite, yaşamın başlayabilmesi için olmazsa olmazlardan ve bu yeni keşif bu probleme çok mantıklı bir çözüm sunuyor,” yorumunda bulundu..

Ayrıca; Öztürk’ün yaşamın kökeni üzerine yaptığı deneyler ile doğa bilimleri alanında hâlâ cevaplanması gereken 125 sorudan birinin de yanıtlanmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Furkan Öztürk çalışmalarına devam edeceğini belirtirken bu deneylerin bağımsız olarak başka araştırmacılar tarafından da test edilmesi gerektiğini vurguladı..

Belirtelim ki; Genç Türk fizikçinin bu çalışması, birçok prestijli akademik yayın organlarında “çığır açıcı keşif” şeklinde duyurulmaya başlanırken, keşfin Dünya’da yaşamın nasıl başladığına ve uzayda yaşama kadar birçok gizeme ışık tutması bekleniyor..

Fransız kimyager Louis Pasteur, 1848’de yaşam için gerekli olan bazı moleküllerin, tıpkı sol ve sağ ellerde olduğu gibi birbirinin “ayna görüntüsü formlarında” bulunmasına ilişkin “homokiralite” kavramını ortaya atmış ancak bu özelliğin kökeni, 175 yıldır yapılan çalışmalara rağmen anlaşılamamıştı..

Youtube Furkan Öztürk

Twitter’da Furkan Öztürk

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu