BlogSinema

Hukuk Okuyanların Mutlaka İzlemesi Gereken 20 Film 2024

Hukuk Okuyanların Mutlaka İzlemesi Gereken 20 Film 2024. Hukuk fakültesinde okuyan öğrencilerin ya da ileride hukukçu olmak isteyenlerin Mahkeme, suçluluk psikolojisi, adalet gibi konulara eğilen, hukukun felsefesini sorgulayan, hukuksuzluk durumlarını irdeleyen, bazı durumlarda hukuk sistemini eleştiren film listemiz kanunları bir kenara bırakıp hayatın içindeki yaşayan hukuka dair fikir edinmenize sebep olacak; hukuka, adalete farklı perspektiflerden bakmanızı sağlayacak umuyoruz ki derlediğimiz filmler sizlere öğrencilik ve meslek hayatınızda ilham kaynağı olur. 

1. On İki Öfkeli Adam (Twelwe Angry Man)

Hukuk Fakültesine geldiğiniz ilk aylarda özellikle Hukuk Felsefesi hocaları tarafından öğrencilerin kulaklarına çalınan, atıflarda bulunulan kült bir hukuk filmidir. Yönetmenliğini Sidney Lumet’in yaptığı filmde Latin Amerika’da yoksul bir mahallede gecekonduda yaşayan genç bir adam babasını öldürmekle suçlanır. Film gencin yargılanma sürecini konu alır. 12 kişiden oluşan jürinin vereceği karar bu genç adamı ya özgürlüğüne kavuşturacak ya da idama götürecektir. Jürilerin çoğunluğu için ise bu genç adamın gecekonduda fakir bir yaşam sürmesi bile suçlu bulunması için yeterlidir. Jürilerden biri olan Davis ise diğerlerinden farklı düşünmektedir çünkü o ‘’olayı nereye çekerseniz çekin ön yargıların gerçeği sakladığını’’ bilir. Bu siyah beyaz tek mekan filmi, aynı zamanda olaylara körü körüne inanmamak ve şüpheci yaklaşmak gerektiğiyle ilgili önemli bir ders niteliğindedir. Filmi izlerken kendinizi jürideki bir yargıç gibi düşünüp nasıl bir karar vereceğinizi, genci masum bulmanız durumunda diğer jüri üyelerini nasıl ikna etmeye çalışacağınızı ; kendi iç görünüzde tartışmanızı tavsiye ederiz.


2. Şeytanın Avukatı (The Devil’s Advocate)

Bütün hukuk fakültesi öğrencilerinin hayatlarında en az bir kere duyduğu klişe bir soru vardır: ‘Nasıl yani suçluları da mı savunacaksın?’ Şeytanın avukatı tam da bu soru etrafında şekillenmiş enteresan bir film.

Başlarda Kevin isimli başarılı bir savunma avukatının başarılar elde ettikçe artan kibri neticesinde belirli ahlak değerlerinden saptığını görüyoruz. Kevin suçlu olduğunu bildiği kişileri bile mahkeme üyelerini etkileyerek cezadan kurtarmaktadır.  Ünü fazlasıyla yayılır ve Amerika’nın en ünlü hukuk bürolarından birinin sahibi olan John Milton, Kevin’a iş teklifinde bulunur. Kevin’ın bu iş teklifini kabul etmesi ile film hararetlenir.

Film insanın kibrine,başarmak için birçok ahlak değerinden vazgeçişini, doyumsuz oluşunu tabir yerindeyse şeytana uyan bir avukat çerçevesinden anlatmaktadır. John Milton’u sevilen ve başarılı oyuncu Al Pacino oynamaktadır.

Filmi izlerken hukukta ahlak nedir, hukukçu maddi arzulardan ve insani ihtiraslardan nasıl sıyrılabilir gibi sorular beyninizi kemirecektir.


3. Bir Cinayetin Anatomisi Anatomy of a Murder

Ortada bir cinayet var ve cinayetin sebebi suçu ne denli hafifletebilir? Film bu soru üzerinden temellendirilmiş. Filmde Manion isimli kişi cinayeti işlemiştir. Mahkemede işlediği suçu inkar etmez. Ancak suçu işlemesinin sebebi olarak öldürdüğü kişinin, karısına tecavüz etmesi olduğunu söyler. Bu film ahlak, adalet gibi kavramların sorgulandığı bir hukuk filmidir. Mahkeme nasıl bir karar verecektir? Cinayet meşrulaştırılabilir mi?


 4. Babam İçin  / In the Name of the Father

Yanlış zamanda yanlış yerde bulunmaktan kaynaklanan bir olay sonucu tutuklanan bir evlat ve onunla birlikte hapishanede mücadele veren bir babanın gerçek hayattan uyarlanmış dramatik filmi.

Filmde demokratikliği ile övünen ülkelerin de, kokuşmuş adalet sistemleriyle hayatları nasıl altüst ettiğinin mesajı verilir.

Suçsuz yere hapis yatan bir grup genç ve bir adamın hikayesi, sizleri sistemi sorgulamaya yöneltecek ve adalet kavramı üzerinde cevapsız sorulara itecektir.


5. Kaçak Jüri / Runaway Jury (2003)

Bir cinayet sonrasında hayatını kaybeden Jacob Wood tam olarak çözülemeyen bir davanın kurbanı olmuştur. İki yıl sonra kocasının kanını yerde bırakmamaya karar veren karısı Celeste bu cinayetten dolayı büyük bir şirketi suçlu tutmaktadır. Celeste, şirkete dava açar ve bu davada onu dürüst ve güvenilir bir avukat savunur. Ancak dürüstlük ve doğruluk çoğu zaman olduğu gibi bir kez daha hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Kimin kazanacağı ilk günden belli olan bu dava adalet ve hukuk kurumlarının kapalı kapıları ardında dönen şeyleri gözler önüne serer.


6. Her Devrin Adamı / A Man for All Seasons (1966)

İngiliz Kralı VIII. Henry’in İngiliz Kilisesinin, Papalıktan bağlarını kopardığı ve kilisenin başına kendisinin geçtiğini beyan ettiği yasanın çıkarılması sürecinde kralın en yakınındaki büyük İngiliz hukukçusu Thomas More’un yargılanmasını anlatmaktadır. Eski eşinden kendisine “erkek bir varis vermediği” için boşanmak isteyen kralın “katolik nikâhı”ndan kurtulmak için More’dan yardım istemesi ancak karşılık bulamamasının damga vurduğu filmde tarafsızlığı ve sessizliği nedeniyle vatana ihanetle suçlanan bir hukukçunun idamı anlatılır.


7. Nuremberg Mahkemesi

Hukuk felsefesi temel bir ayrım üzerine kuruludur. Doğal Hukuk/ Pozitif Hukuk ayrımı. Bu film yürürlükteki hukukun ne denli adil olduğunun muazzam bir sorgulamasıdır. Bu sorgulama Nazi Almanya’sında Hitler’in hukuku üzerinden etkileyici bir biçimde işlenmiştir. Hitler’in ‘hukuk geçmişe yürümez’ temel ilkesini yerle yeksan edişi, Yahudi soykırımını meşrulaştırması, yapılan zulmün hukuk kuralıymış gibi lans edilmesi ve bu hukuk normlarını uygulayan yargıçlar… Nuremberg Mahkemesi filmi Hitler dönemi yargıçların yargılanma sürecini anlatan düşündürücü bir filmdir. Üç saat süren film başarılı kadrosu ve  akıcı yapısıyla sıkmadan, düşündürerek ilerliyor. Film bittiği zaman kafanızda onlarca çıkmaza sokan sorular beliriyor. Film iki Oscar almış, kült bir hukuk filmidir. Şiddetle tavsiye ederiz.


8. Ve Herkes İçin Adalet (And Justice For All)

Arthur isimli avukat, genç bir kıza şiddet uygulama ve tecavüzle suçlanan tanınmış bir hakimi savunmak durumundadır. Hakimin gerçekte suçlu olduğunu bilen avukat, vicdanı ve kariyeri arasında bir seçim yapmak durumunda kalacaktır. Başrollerinden birini canlandıran Al Pacino’nun oyunculuğu izlemeye değer.  Meslek hayatınızda karşılaşabileceğiniz ikilemlerden birini konu alan bu mahkeme filmini izlemenizi tavsiye ediyoruz.


9. Phaledelphia

Başarılı, eşcinsel bir avukatın AİDS virüsü taşıdığı sebebiyle, sudan sebeplerde homofobik patronu tarafından çalıştığı hukuk bürosundaki işine son verilmesi ile film başlar. Başarılı avukat patronu ve çalıştığı şirkete dava açar. Olaylar bu dava üzerinden şekillenir. Filmi izlerken cinsel yolla bulaşan hastalıklara sahip insanlara toplumun tutumu gibi sosyolojik olguları da sorgulayabilirsiniz. Bu hukuk filminde; insanların cinsel yönelimlerine karşı hukukun farklı sistemlerdeki bakışını tartışabilirsiniz.

‘Güven, elimizde kanıtı olmayan bir şeye karşı duyulan inançtır.’


 10. Bülbülü Öldürmek (To Kill a Mockingbird)

Amerika’nın Alabama eyaletinde yaşanan gerçek bir olaydan konusunu alan romandan uyarlanmış başarılı bir hukuk filmidir. Film ırkçılığın zirve yaptığı 1930’lu yılları çıplak bir bakışla yansıtmıştır. Filmi izlerken ırkçılığa olan öfkeniz bir miktar artabilir. Filmde beyaz bir kadına tecavüz etmekle suçlanan siyahi bir gencin avukatlığını yapan başarılı bir avukatın başına gelenler anlatılır. İdealist avukat, toplumdaki ırkçılığa rağmen kendi çizgisinden şaşmadan davayı inceler. Irkçılık konusunda sizlere farklı bakış açıları sağlayan bu eserin hem romanını okumanızı hem de filmini izlemenizi tavsiye ediyoruz.

‘Eğer sadece tek şu numarayı öğrenirsen her türlü insanla çok daha iyi geçinebilirsin; Bir insanı gerçekten anlamanın tek yolu dünyayı onun gözleriyle görmektir.’


11. Amistad

Film,1839 yılında Küba sahillerinden hareket eden bir gemideki kölelerin isyanını anlatır. Cinque isimli Afrikalı köle gemiden çıkardığı bir çivi yardımı ile prangalarından kurtulur ve aynı yöntemle diğer arkadaşlarının da prangalardan kurtulmasını sağlar. Özgür kalmış köleler ayaklanır ve gemide büyük bir isyan başlamış olur. Devamında gemi çalışanları ve köleler arasında savaş başlar. Savaş sonucunda gemi çalışanlarının çoğu ölür sadece iki kişi hayatta kalır. Kalan iki kişi, gemiyi kölelerin istedikleri yere götürürken bir Amerikan savaş gemisi tarafından yakalanır ve yargılanmaya başlarlar.

‘Bir mahkemede en iyi öyküyü anlatan kişi kazanır.’


12. Yeşil Yol

Ölüm cezası ile ilgili izlenmeye değer bir hukuk filmidir. Çeşitli dallarda birçok ödül almış filmin kadrosunda başarılı oyuncular yer alır. Filmde bir hapishane görevlisi ile bir mahkumun öyküsü anlatılır. Hapishane görevlisi, idamına karar verilen mahkumları son yolculuğuna uğurlamaktadır. Hapishane görevlisi yıllardır insanları idam etmektedir. Bu durum onun için rutin halini almıştır. Bir gün John Coffey isimli oldukça iri cüsseli, korkunç görünüşlü bir mahkumla tanışır. Coffey’nin korkunç gövdesi altında narin ve saf bir ruh yatmaktadır. Coffey iki kız çocuğunun öldürülmesi konusunda yargılanmaktadır. Film ilerledikçe idamla görevli kişi ve Coffey arasında tuhaf ve etkileyici bir bağ gelişir. Filmi izlerken duygularınıza engel olamayacaksınız. Bu duygusal perdenin ardından ölüm cezası, devletlerin idam yaptırımları üzerine beyin fırtınası yapabilirsiniz.

‘Yoruldum patron!

İnsanların insanlara saldırmasından,

Çocukların ömrünün kelebeklerin ömründen kısa olmasından,

Adeletin bozguna uğradığı bu dünyada yoruldum.’


13. Sanık

Filmde cinsler arası ilişkide ve toplumsal alanda erkek hegemonyasının hukuk alanını etkilemesini, bir kadının sevgiye dayanmayan cinsel birleşme sonucu yaşadığı ruhsal çöküntüyü görüyoruz. Yalnız olmak? seksi giyinmek? gülümsemek? alkol almak? dans etmek? bunlar bir kadına şiddet ve tecavüz hakkı için yeterli gösterilen unsurlar.. Film de tamda bu nedenlerden ötürü tecavüze uğramış ve bunu kanıtlama adına büyük bir çaba ve sınav dan geçen bir kadının trajik hikayesi konu ediliyor. Tecavüz konusuna yönelmiş başarılı oyuncuların başrol olduğu bu hukuk filmini muhakkak izlemelisiniz.


14. Süreyya’yı Taşlamak

Etkileyici bir İran filmidir. Filmde zina yapmakla suçlanan bir kadının recm edilmesi anlatılır. Doğu toplumlarındaki islami faşizmi çıplak bir gerçeklikle gözler önüne sunan filmde kadınların toplum içerisinde var olma çabası, cinsiyet eşitsizliği, kadınların aşağılık görülmesi gibi sosyolojik ögelere değinilmiştir. Hukuki açıdan aşağılık ve insan dışı muamele örneği oluşturan filmi, insan hakları- şeriat yönetim şekli gibi olgularla beraber değerlendirerek izlemenizi tavsiye ederiz. Film oldukça duygusal bir film, izlemeden önce peçetelerinizi hazırlayın!

‘Gülümsemek kanunlara aykırı değil. Ben yanlış mı biliyorum yoksa?’


15. Büyük Diktatör

Fakir ama iyi niyetli Yahudi bir berber bir gün, bir karışıklık sonucunda ülkenin diktatörü Adenoid Hyknel ile karıştırılır. Bu büyük karışıklık sonucunda komiklikler baş göstermeye başlar. Usta sinemacı Charlie Chaplin’in Hitler ve diktatöryel tutumu ile tabiri caizse dalga geçtiği filmidir. Filmde iktidar hırsı, faşizm, insan hakları gibi hukuki konulara göndermeler mevcuttur. Birçok dalda oscar almış Chaplin’in bu ilk sesli filmini bi hukukçu olarak beğenerek izleyeceğinize eminiz. Filmin son sahnesi bütün faşist yönetimlere cevap niteliği taşıyan, oldukça etkileyici göndermeleri olan bir efsanedir!

‘Beni işitenlere şunu söylemek istiyorum: “Kendinizi ümitsizliğe kaptırmayın.” Üstümüze çöken bela, vahşi bir hırsın, insanlığın gelişmesinden korkanların duyduğu acının bir sonucudur. İnsanlardaki bu nefret duygusu geçecektir, diktatörler ölecek ve halktan zorla aldıkları iktidar yine halkın eline geçecektir. İnsanlar ölmeyi bildikleri sürece özgürlük asla yok olmayacaktır.’


16. İki Dil Bir Bavul

Kürtçe bilmeyen bir öğretmenin, Türkçe bilmeyen ilkokul öğrencileriyle iletişim kurma güçlüklerine değinen, Türkiye dil problemi gerçeğine oldukça soft bir bakışla değinmiş birçok dalda ödül almış düşündürücü bir filmdir. Anayasa Hukuku derslerinde Türkiye ve dünyada resmi dil gibi anayasal tartışmalara objektif bakmanızı sağlayan yapıt, ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın Türk izleyicisine izlemesini şiddetle tavsiye ettiği filmler arasındadır.

“Anlamıyonuz di mi? Öyle gülüyonuz zaten. İyi, ben de sizi anlamıyorum zaten, ne yapacağız?” (Öğretmen)


17. V For Vandetta

2020 yılının İngilteresinde geçen film distopik bir karakter taşımaktadır. Filmde zorba, aşırı derecede baskıcı bir toplum düzeni vardır. Yasak ve engellerle idare edilen halk şiddet sempatizanı hale gelmiştir. Kaotik bir ortamda V isimli gizemli karakter, masum karakter Evey’i kurtarır. Bu kurtarış ulusun kurtuluşunu sembolize eder. Uyanışı ve başkaldırıyı başlatır. Film alegorik unsurları ile izleyiciye görünenin ardındaki gerçeği sorgulatmayı amaçlamıştır. Film içeriğindeki birçok gönderme ile birlikte ‘Hukuk Devleti’ kavramını irdeletecek bir hukuk filmi olma özelliği taşımaktadır.

‘İnsanlar hükümetlerinden değil, hükümetler insanlardan korkmalıdır.’

‘Bu gece size en ciddi yeminimi ediyorum. Adalet hızlı olacak, dürüst olacak .. ve merhametsiz.


18. Büyük Dava (Class Action)

Mary Elizabeth Mastrantonio, ondan farklı ve dahi olan, Word’un nefret ettiği kurumsal hukuk firmalarından irisinde yeni ortak olma adayı kızı Maggie’dir. Hatalı olması muhtemel bir otomobil tasarımının milyon dolarlık davası, aralarındaki rekabete bir mahkeme salonunun tanık olmasına araç olacaktır. Bu noktada paradan çok daha fazlası söz konusudur. Baba ve kızını karşı karşıya getiren bu davada adalet ve zafer de karşı karşıyadır. Ve aralarından sadece biri kazanacaktır.


19. Suit

Hukuk fakültesinden atılan, çok zeki ve olağanüstü bir fotografik hafızaya sahip olan Mike Ross’un yolu, Harvard mezunu Harvey Specter ile kesişir. Specter NewYork’un bir numaralı avukatlarından biridir ve Mike’ın yeteneklerinden oldukça etkilenmiştir. Böylece ikili bir araya gelerek, Mike’ın da Harvard mezunu olduğu yalanını söyleyerek beraber çalışmaya başlarlar.İkilinin başına gelen olaylarla birlikte dizi sürükleyici bir biçimde devam eder.


20. How To Get Away With  Murder

Bir grup hırslı hukuk öğrencisi ile onların kriminal savunma derslerine giren gizemli profesörleri; hem kendi hayatlarını değiştirecek, hem de tüm üniversiteyi çalkalayacak bir cinayet davasına karışırlar. Özellikle ceza hukukuna ilgi duyan hukuk fakültesi öğrencilerine tavsiye ediyoruz.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu