Üniversite

Koku Uzmanı Nasıl Olunur? Koku Uzmanı Maaşları 2024 Ne Kadar?

Koku Uzmanı Nasıl Olunur? Koku Uzmanı Maaşları 2024 Ne Kadar? Koku Uzmanı: kokuyu tanıyan, koku hakkında tüm bilgilere sahip olan kişilere denilmektedir. Koku uzmanları kokunun üretiminden, tasarıma ve müşteriye ulaşmasına kadar tüm evreleri yönetir. Koku Uzmanlığı 2019 yılında Koku Kültürü Derneği’nin girişimleri sonucu meslek olarak kabul edildi. Gelin hep birlikte Koku Uzmanlığı hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim…

Koku Uzmanı Nedir, Ne İş Yapar?

Koku uzmanı, ürünlerin ya da hazır yemeklerin kokularının kimyasal etkileşim altında nasıl değiştiğini test eden kişidir. Koku uzmanı, laboratuvarda test faaliyetlerinde bulunarak bir ürünün ya da hazır yemeğin bileşenlerinin neler olduğunu koklayarak ayırt etmeye çalışır. Koku uzmanı; parfümlerin ya da farklı ürünlerin kokusunu iyileştirmek, geliştirmek ya da yeni bileşenler ekleterek daha iyi hale getirmek için çalışan kişidir. Donmuş hazır yemek firmasında çalışan bir koku uzmanı, farklı kokuları tanımlar ve ürün pişirildiğinde nasıl koktuğunu test eder. Bir parfüm ya da oda spreyinin nasıl daha iyi hale geleceğini belirler. Koku uzmanı kimyasal laboratuvarlarda da çalışılabilir. Aroma terapistlik de yapabilir.

Koku uzmanı kimyasal kokularla çalışabilir. Laboratuvar ortamında kimyasal bileşenlerin veya olayların ürünler üzerinde nasıl etki bıraktığını test eder. Koku uzmanının diğer görevleri şunlardır:

 • Test sonuçlarını kaydetmek,
 • Testin ürün ya da hazır yemek için nasıl daha iyi sonuçlanacağını araştırmak,
 • Laboratuvar ya da çalışma ortamını düzenli, temiz ve ferah tutmak,
 • Bir bilim adamı gibi çalışarak kimyasal etkiler karşısında ürünlerin nasıl bir koku kazandığını belirlemek.
 • Müşterilere doğru koku için yol gösterir.
 • Gelen talepler üzerine yeni kokular üretir.
 • Zaman zaman kişiye özel kokular tasarlar.
 • Müşterinin hoşlandığı koku türleri hakkında bilgi alır.
 • Müşterinin kokuyu kulanım yeri, zamanı ve amacı hakkında bilgi alır.
 • Belirlediği kokunun kullanım özelliklerini açıklar.
 • Müşteriye karar verdiği kokunun tarihçesi ve kullanım özellikleri hakkında bilgi verir.
 • Koku algısını etkileyen durumları ayırt eder.
 • Hazırlanacak kokuya uygun malzeme ve ekipmanları seçer.
 • Kokuya ait laboratuvar raporuyla ilgili bilgiler verir.
 • Uçucu yağların elde edilme yöntemleri konusunda bilgi sahibidir.
 • Hazırlanan kokuyu istenildiği gibi detaylandırır.
 • Çalışma ortamındaki koku şişelerinin güneş ışığı almamasını sağlar.
 • Koku kâğıtlarını hazırlar.
 • Çiçeksi, narenciye, odunsu ve baharat gibi koku örneğinin temel grupları hakkında bilgi sahibidir.

Koku Uzmanı Nasıl Olunur?

Koku uzmanlığı için farklı zamanlarda Türkiye’de koku atölyeleri kurulmuştur. Bu atölyelerdeki eğitimlere katılarak kokular konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz. Hassas bir buruna sahipseniz kozmetik firmalarında da çalışabilirsiniz.

Böylece koku konusunda deneyim sahibi olarak koku uzmanı olabilirsiniz. Koku uzmanlığı için ne kadar deneyim kazanabilirseniz o kadar bu meslekte gelişme sağlarsınız. Ayrıca koku mezunu olmak için ilköğretim mezunu olup okuma yazma bilmek yeterlidir, ama eğitiminiz ne kadar ilerlerse koku uzmanlığı mesleğinde de o kadar tercih edilirsiniz.


Koku Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Koku uzmanlığı konusunda eğitim almak için koku atölyelerindeki eğitimlere katılmanız ve deneyim kazanmanız gerekir. Bu atölyelerde farklı kokuları birleştirerek yeni bir parfüm yapmak için pratik denemeler yapabilirsiniz. Ayrıca parfüm yapımı için teorik konularda eğitimler de alırsınız.


Koku Uzmanı Maaşları 2024 Ne Kadar?

Koku uzmanı maaşlarıyla ilgili bilgilere geçmeden koku hammaddesinin ticari hacmiyle notları paylaşmak gerektiğini düşünüyorum. Koku hammaddesinin ekonomik hacminin 25 milyar dolar civarında. Dünyadaki koku uzmanlarının parfümerlerin sayısının bini geçmediği biliniyor. Ülkemizde ise çok daha az.

Vedat Ozan 2019 yılında Podcast üzerinden yaptığı bir söyleşi de ülkemizdeki koku uzmanı sayısının 20 civarında olduğunu söylemişti.

Koku uzmanlığı alanının gelişebilmesi için talebin olması gerekiyor. Ülkemizde özgün koku tasarımı alanı çok az. Tasarımın az olmasıyla doğru orantılı bir şekilde koku uzmanına talep de az. Türkiye’deki koku uzmanlarının, parfümerlerin maaşlarıyla ilgili ise net bilgiler yok.

Dünyadaki parfümerlerin yıllık kazançlarının 50.000 dolar üzerinde olduğu kaynaklarda yer alan bilgilerden. Koku Uzmanı Vedat Ozan’a göre, “Koku duyusu üzerinden yeni şeyler keşfetmek mümkün. Belki cüzdanınız kabarmaz ama yüreğiniz kabarır. Manevi olarak fazlasıyla tatmin sağlıyor.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu