Üniversite

Komiser Nasıl Olunur? Komiser Maaşları 2024 Ne Kadar?

Komiser Nasıl Olunur? Komiser Maaşları 2024 Ne Kadar? Komiser Olmak İsteyenlerde Aranan Şartlar Nelerdir? Komiserler emniyet teşkilatında yer alan meslek kademeleri içinde üçüncü kademede memurlardır. Komiser olabilmek için aranan şartlar ve daha bir çok merak edilenlerin cevabını bu makalemizden öğrenebilirsiniz.

Komiser Nedir?

Komiser, polis ve emniyet teşkilatı içerisinde kullanılan rütbelerden bir tanesidir. Komiserler Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde istihdam edilerek görevlerine bu müdürlükte devam ederler.
Komiser, ülke güvenliğinin sağlanmasında önemli rol oynayan emniyet teşkilatının üst rütbeleri arasında yer alır. Komiser yardımcılarının denetlenmesini sağlar. Polis ve emniyet teşkilat sisteminin düzenli işlemesine yardımcı olur. Karakollarda görev yapan komiserler, esas itibarıyla polislik görevlerini gerçekleştirirler. Yalnızca kıdem ve kademe olarak diğer polislerden ayrılırlar. Ayrıca emniyet teşkilatında koordinasyonu sağlamaktan, polis memurlarını yönlendirmekten de sorumludurlar. Diğer polis memurları gibi komiserler de tercih ettikleri birimlerde çalışabilirler. Yükselme fırsatları da bulunur.

Bir komiser, yardımcı komiser olarak göreve başlar, yükselmek suretiyle baş komiserliğe kadar giderler. Komiserlik mesleği özellikle son dönemlerde üniversiteyi bitiren kişiler tarafından çok tercih edilmektedir. Komiser olabilmek için mutlaka ön lisans ya da lisans mezunu olmak gerekir. Polisler için özel olarak açılan polis okulları komiser olmak için gerekli yollardan bir tanesidir. Komiser yardımcısı yetiştiren PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) de yine tercih edilebilecek olan yerlerdendir. Komiser yardımcısı olduktan bir süre sonra kişiler komiserliğe terfi ederler. PAEM’e girmek için polis olmak gerekmez. Gerekli şartlar taşındığı takdirde bu eğitim merkezinde komiser olunabilir. Komiser olabilmek için mutlaka Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir.


Komiser Nasıl Olunur?

Polis Amirleri Eğitim Merkezi, komiser yetiştirmekten sorumlu bir kurumdur. Komiser olmak isteyenlerin başvuruları PAEM tarafından kabul edilir. Bu eğitim kurumundan mezun olanlar ilk olarak komiser yardımcısı olarak çalışmaya başlarlar. Başvuru yapanlarda ön şart olarak 4 yıllık lisans eğitim veren üniversite bölümlerinden mezun olmaları aranır. Polis Amirleri Eğitim Merkezi’nde eğitim almak için başvuru yapacak kişilerde başka şartlarda aranır.


Komiser Olmak İsteyenlerde Aranan Şartlar Nelerdir?

• Adayın kilosunun, boyunun son 2 rakamından en çok 15i en az 15 eksik olmaması
• Devlet memuru olmasına engel ve komiserlik mesleği için engel teşkil eden belirtilen sağlık sorunlarından birine sahip olmamak
• Erkek adaylar için en az 167 m boy ölçüsüne sahip olmak
• Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) katılmış olmak
• Kadın adaylar için en az 160 cm boy ölçüsüne sahip olmak
• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak


Komiser Olma Şartları Nelerdir?

Komiser olmak isteyen adayların öncelikle PAEM’ dir. Komiser yardımcısı yetiştiren Polis Amirleri Eğitim Merkezi, belli şartlara sahip kişileri kabul etmektedir. Dolayısıyla da komiser olmak isteyen adayların öncelikle bu şartları tam olarak bilmesi gerekiyor. PAEM’ in dışarıdan da aday almaktadır. Yani bu kuruma girmek için illaki polis olmaya gerek yok istenilen şartların sağlanması durumunda polis olmayan kişiler de bu kuruma girerek komiser yardımcısı olabilirler. PAEM’ den mezun olan kişiler komiser yardımcısı olarak göreve başlar ve aldıkları terfilerle komiser olabilirler.

PAEM için başvuru şartları ise şunlardır;

• Bu mesleği yapmak için gerekli sağlık şartlarına sahip olmak.
• Fiziksel yapının uygun olması.
• KPSS ’ye girerek P3 puan türünden en az 70 almak. Lisan mezunu olmak.
• T.C. vatandaşı olmak.

Bunların dışında da farklı şartlar vardır ama o şartlar daha geneldir. Kılavuz yayınlandığında oradan ayrıntılı olarak şartların incelenmesi ve tamamı sağlanıyorsa başvuru yapılması gerekir.


Komiser Olabilmek İçin Gerekli Olan Fiziki Yapı Nedir?

PAEM’ e giriş yapılacak sınavlarda önce ön sağlık kontrolü yapılmakta ve adayların fiziki yapıları burada kontrol edilmektedir. Bayan adayların boylarının en az 1.62 cm olması gerekirken erkek adaylarda bu rakam 1.67 cm olarak belirlenmiş durumdadır. Ayrıca boy ile kilo uyumunu gösteren vücut kitle endekisinin de 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olması gibi bir şart vardır.

Bu endeksin hesabının nasıl yapıldığı her alımdan önce yayınlanan kılavuzda ayrıntılı olarak yer almaktadır. Boy ve kilo haricinde adayların genel yapılarında da sorun olmaması gerekir. Özellikle vücutlarının görünen yerlerinde aşırı belirgin yara ya da ameliyat izi olan adayların komiser olmasına mümkün değildir. Bu adaylar ön sağlık kontrolünde elenmektedir. Fakat çok fazla belirgin olmayan, 3-5 metre mesafeden dikkat çekmeyen izler sorun teşkil etmemektedir.


Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur?

Komiser yardımcısı olmak ve ardından komiserliğe yükselmek isteyenler için üç farklı seçenek vardır. Bunlar şu şekildedir;

 • Liseden mezun olan kişiler üniversite sınavına girip kazanmalarının ardından Polis Meslek Yüksek Okulu’na başvurarak 2 yıl eğitim alırlar. Eğitimden sonraki 2 yıl polis memuru olarak görev yaparlar. Sonrasında komiser yardımcılığına geçmek için sınava girebilirler.
 • Komiser yardımcısı olmak isteyen kişiler için bir diğer seçenek liseden mezun olduktan sonra 4 yıllık eğitim veren herhangi bir üniversite bölümünde okumak ve mezun olmaktır. Bu kişiler üniversite mezuniyetlerinden sonra KPSS sınavına girerler. Sınavda başarılı olmalarının ardından PAEM’de eğitimlere katılmak için başvuru yapabilirler. PAEM’de eğitimlerini tamamlayan bu kişiler komiser yardımcısı olarak görevlerine başlarlar.
 • Komiser yardımcılığına giden yoldaki üçüncü seçenek İstanbul, İzmir ve Ankara’daki 4 yıllık lisans eğitimi alan öğrenciler içindir. Bu şehirlerde okuyan üniversite öğrencileri 3. ya da 4. sınıftayken FYO kısaltmasıyla bilinen
 • Fakülte Yüksek Okul sınavına girebilirler. Sınavda başarı kaydeden kişiler direkt olarak komiser yardımcısı olarak çalışabilirler. FYO yoluyla emniyet teşkilatında görev alan kişiler en yüksek kademe olarak bilinen Emniyet Genel Müdürlüğü’ne kadar yükselme alabilirler.

PAEM Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Alkol, uyuşturucu maddesi uyarıcı madde tedavisi görmemiş olmak
 • Erkek adayların askerlik görevleriyle bir alakalarının kalmamış olması
 • Hakkında yapılacak arşiv araştırması ve güvenlik soruşturmasında negatif bir durum olmaması
 • KPSS sınavından en az 70 puan almış olmak (emniyet teşkilatı mensupları, şehit, gazi, vazife malullerinin eşleri ve çocuklarının 63 puan alması yeterlidir.)
 • PAEM sınavının düzenleneceği yılın 31 Aralık günü itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak (Mahkemeyle yaşını değiştirenlerde önceki yaşları dikkate alınmaktadır. )
 • PAEM sınavına başvuru yapılan tarihte bir siyasi partiye ya da yan kuruluşuna üye olmamak
 • Sağlık yönetmeliğine belirtilen şartların tamamını yerine getiriyor olmak
 • Silah taşımak ve silahlı görev yapmak için hukuki bir engeli bulunmamak
 • Sınava girecek kişinin ve eşinin fuhuşla hiçbir alakasının olmaması, bu gibi yerlerde çalışmış olmaması, uyuşturucu madde veya uyarıcı madde sebebiyle daha önce hüküm giymemiş olması
 • Sağlıkla ilgili konular hariç daha önceden polis eğitim kurumlarından herhangi birinden çıkarılmış olmamak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Terör ve terör örgütleriyle eylem, üyelik, toplantıya katılmak gibi bir ilgisi olmamak
 • Yurtdışında eğitim alan kişilerin YÖK onaylı denklik belgesi alması
 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. Maddesinde belirtilen taksirli suçlar haricinde herhangi bir suçtan daha önce hüküm giymemiş olmak
 • 4 yıllık lisans eğitimi almış olmak

Komiser Yardımcılığı Sınavı Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Devlet memurluğundan men edilmeyi gerektirecek idari veya adli herhangi bir cezası bulunmamak
 • Katıldığı son 2 performans denemesinde “iyi” veya “çok iyi” almış olmak
 • Sınavın düzenlendiği yıl itibariyle 45 yaşından gün almamış olmak
 • 2 yıl süresince aktif bir şekilde polis memuru olarak çalışmış olmak
 • 4 yıllık lisans eğitimi almış olmak

Polis Memurları Komiser Olabilir mi?

Polis olabilmek için lise ya da lisans eğitimlerini tamamlayan adaylar bir takım sınavlara girmektedir. Yapılan alımlara bağlı olarak farklı sınavlar yapılırken adaylar PMYO, PAEM ve POMEM gibi kurumlardan bir tanesine giriş yapar ve buradaki eğitimleri de başarı ile tamamlarsa Emniyet Teşkilatı bünyesinde görev yapmaya başlayabilir.
Adayların girdikleri kurumlar PMYO ve POMEM’den bir tanesi ise bu kişiler, mesleğe polis memuru olarak başlarlar. Fakat PAEM’e giriş yapan adaylar, eğitimlerini başarı ile tamamlarsa mesleğe komiser yardımcısı olarak başlar.

Komiser yardımcısı olarak göreve başlayan adaylar bir süre sonra gerekli şartlar oluştuğunda terfi alırlar ve komiser olurlar. Bundan dolayı nasıl komiser olunur sorusu bu kişiler tarafından değil polis memuru olarak görev yapan kişiler tarafından sorulmaktadır.


Fiziki Yeterlilik Ve Sözlü Sınav Nasıl Olmaktadır?

PAEM’e girerek buradan komiser yardımcısı olarak mezun olmak gerekiyor. PAEM’e giriş için ise yapılacak sınavlardan başarılı olma şartı vardır. Sağlık kontrolünün ardından adaylar öncelikle fiziki yeterlilik sınavına girmek durumundadır. Bu sınav zorlu bir parkurda yapılır ve her aday tek başına bu parkura girer. Farklı istasyonlardan oluşan bu parkurda adayların bir takım fiziki yeterlilikler ölçülür. Parkurun tamamlanma süresine bağlı olarak adaylara 100 üzerinden puanlar verilir ve bu puanların süreye bağlı olarak nasıl verileceği yayınlanan kılavuzda ayrıntılı olarak yer alır. Dolayısıyla da son derece objektif bir sınavdır. Adayların en az 70 alması gerekirken daha düşük alan adaylar direkt olarak elenmektedir.

Nasıl komiser olunur konusundaki bir diğer sınav ise mülakattır. Mülakatta adaylara cevaplaması için bir takım sorular yöneltilir ve adayların verecekleri cevaplara göre bir takım becerileri ölçülür. Duyduğunu kavrama, kendisini ifade etme, özgüven ve bilgi birikimi gibi özellikler bu şekilde ölçülür. Bu sınavda 100 üzerinden değerlendirilir ve adayların en az 70 alması gerekmektedir.


Komiser Yardımcısı Nasıl Terfi Eder?

Terfi edebilmek için öncelikle yönetmelikte belirlenen süre kadar çalışılması gerekir ki bu süre şuanda 4 yıldır. Bunun dışında yapılacak hizmet eğitimler ve sınavlardan başarılı olma şartı da vardır. Dolayısıyla da adayların komiser olmak için yine bir takım aşamaları başarı ile tamamlamaları gerekmektedir.


Komiser Maaşları 2024 Ne Kadar?

Yeni başlayan polis maaşı 2024 yılı itibari ile 57.000 TL’dir. Ek ödemeler, tazminatlar, aile-çocuk yardımları ve görev yeri ile birime göre Polis maaşları değişiklik göstermektedir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Polis Nasıl Olunur? 

👉 Yunus Polis Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadar? 

👉 Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur? 

👉 Kadın Polis Nasıl Olunur? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu