Sinema

Motivasyon ve Kişisel Gelişim İçin Film Önerileri 2024

Motivasyon ve Kişisel Gelişim İçin Film Önerileri 2024. Öğrenme hayat boyu devam ediyor. Her öğrendiğimiz yeni bilgide, kendimizi geliştirdiğimiz her konuda daha iyi şeyler yapabilme, faydalı olma ve fark yaratmak üzere kendimiz olayların ortasında buluyoruz. Bir başka insanın hayallerini gerçekleştirmesi ya da zorluklarla karşılaştığı zaman yeni çözüm yolları bulması çoğu zaman herkese ilham vermektedir. İşte biz de sizleri kişisel gelişim konusunda etkileyecek, değiştirecek sizleri bu zamanlarda daha fazla motive edecek film önerileri ile karşınızdayız. Azim içeren, motive edici, umut veren, ders veren, başarı öyküsü içeren hatta öğrenciler için ise ders çalışmaya motive edici kişisel gelişim ve motivasyon filmlerini bir araya getirdik.

1- Temple Grandin

Colorado State de profesörlük yapan otizmli bir kadın olan Temple Grandinin yaşamını anlatan gerçek bir hayat hikâyesi. Temple Grandin lisan ile değil fotoğraflar ile düşünen gördüğü her şeyi zihninde canlandırıp birleştiren biri. Dört yaşındayken hiç konuşmadığı için annesi tarafından doktora götürülen ve doktor tarafından otizm teşhisi konulan Temple’ın annesinin ona karşı büyük bir sevgi ve sabırla yaklaşması, fen bilgisi öğretmenin de desteği ile üniversiteye gitmesi ile başlayan bir film. (Mastır yaparken Temple’ın sığırlar üzerine yaptığı çalışmalar ile kendini göstermesi ve sonradan da otizm üzerine yaptığı konuşma ile her kapının yeni bir dünyaya açıldığını sizlere net bir şekilde gösterecek film. Özellikle otizm konusunda sizlere, bizlere büyük bir farkındalık oluşturacak Claire Danes’in canlandırdığı sevimli ve yer yer sizi gülümsetecek davranışlarıyla Temple Grandin.) Sizlere hem kişisel gelişim hem de motivasyon sağlayıcı etkisi ile 2010 yılında gösterime giren güzel bir yapıttır.

2- LE JEU (Saklanacak Bir şey Yok)

Yedi çok yakın arkadaş bir akşam yemeği için toplanıyorlar. Üçü eşi ile birlikte biri ise tek başına yemeğe geliyor. Yemek esnasında bir oyun oynamaya karar veriliyor. Olaylar sadece bir masanın etrafında geçiyor. Oyunun kuralı ise herkes telefonunu masanın ortasına koyacak ve gelen mesajları, aramaları birbirlerine gösterecekler. Oyun devam ederken aklınıza sizin de sırlarınızın olduğu bu sırları gizli tutmanız gerektiği ya da bu sırrı söylemenin sizi rahatlatabileceği düşünceleri arasında ikilemde kalacağınız bir filmdir. Film devam ederken herkesin aslında farklı bir hayatı olduğunu belki de sizin de görünenin aksine farklı bir hayatınızın olup olmadığını düşündürecektir. Yönetmenliğini de Fred Cavayé’nin yaptığı güzel bir kişisel gelişim filmidir.

3- Dangal

18 Ağustos 2017 yılında yayınlanan bir Bollywood filmidir. Bollywood’un yıldızı Aamir Khan filmi olan Dangal,konusu ile sizi etkileyecek bir filmdir.Konusu, Dangal, Hindistan’da yaşayan bir genç iken güreşle ilgileniyor ve en büyük hayali ise ülkesine bir altın madalya kazandırmak. Fakat babası onun güreşçi olmasına izin vermiyor. Çünkü babası onun güreşçi olarak geçinebileceğini düşünmüyor. (Buraya kadar belki de birçoğunuz buna benzer bir durum ile karşılaşmış olabilirsiniz. Fakat filmi izlerken olanaksızlıklar içinde bir olanak sağlamaya çalışıldığını aslında olanaksızlığın bile bir seçim olduğunu göreceğiniz bir filmdir.Filmi izledikten sonra Dangal’ı her hatırladığınızda kulağınıza fısıldayacak olan o “vazgeçme” kelimesini hatırlayacağınız motivasyon filmlerden birisidir.) Bir ipucu; acaba size vazgeçme kelimesini fısıldayacak kişi Dangal mı olacak ya da bir başkası yahut her ikisi de mi? Bu da sizin filmi izledikten sonra karar verebileceğiniz bir şey!

4- Odd Thomas (Tuhaf Thomas)

Tuhaf Thomas Amerikalı yazar Dean Koontz’un eserinden uyarlanan bir filmdir. Odd Thomas kitabı The New York Times en çok satan romanları arasında yerini aldı. Peki, bu filmin konusu nedir diye baktığınızda karşınıza hem gerilim hem dram hem de komedi temalarıyla çıkan ölüleri gören adamın hikâyesidir. Bu ölüleri gören adam, yetenekli ve komik olursa ne olurdu sorusuyla sizi meraklandıracak belki de tuhaf olmanın kötü bir şey olmadığını gösterecektir. Tuhaflığın hayatı daha yaşanabilir kıldığını, yanınızda ise sadece güvenebileceğiniz ve sizi seven birkaç insanla birlikte olmanın yettiğini filmde Stormy ve Wyatt karakterleri ile göreceksiniz. İzlerken sizi hüzünlendirecek belki de sonunda ise bir damla da olsa gözyaşı dökebileceğiniz bir kişisel gelişim filmidir.

“Zaman karanlık güçlü bir dalga gibiydi biri yıkıp yok etmek ister gibiydi bu yüzden de hızlı hareket edilmeliydi.”

5- Dead Poets Society (Ölü Ozanlar Derneği)

Konusu 1950’li yıllarda Amerika da geçen çok saygın bir okul olan Welton Akademisi öğrencilerinin hayatları ve o zamanki gördükleri eğitim hayatlarını anlatır. Film de bahsi geçen akademi “disiplin”,”gelenek”,“yetkinlik”,“onur” kavramları üzerine kurulmuş diğer çevreler tarafından da saygınlığı yüksek olan bir okuldur. Yeni sömestrin başlamasıyla okula yeni gelen bir öğretmenin öğrencilere farklı bir usulle ders anlatması ile başlar.Filmde bahsi geçen ana tema ise yaşadığın günü kavramak. Kişisel gelişim severlerin izlenmesi gereken kült bir filmdir.

“Çoğu kişi sessiz bir çaresizlikte yaşar buna teslim olmayın kalıplarınızı kırın.”

6- Forrest Gump

1994 yılında yayınlanan film; hayatta bazen çok da zeki olmamanın ama iyi bir kalbin ve bazı yeteneklerinizin olmasının sizi başka bir yerlere getirebileceğini gösteren epik, komedi, romantik, drama türlerinde yazılmış motivasyon severlere örnek teşkil edebilecek güzel bir örnektir. Forrest Gump’ın bir bankta otururken hayat hikâyesini kendine özgü bakış açısıyla birbirinden farklı insanlara anlattığı, çocukluk aşkı olan Jenny‘i hala çok sevdiğini ve bir şekilde hep birbirleriyle karşılaşmalarını izleyeceğiniz bir motivasyon filmidir. Forrest’ın başından geçen olayları başlatan o kelime “Koş Forrest koş!” nidalarını izlerken sizin de söyleyeceğiniz, izlerken yeter artık Bubba sen ve karideslerin den bıktık diyeceğiniz bir film.

“Hayat bazen bir çikolata kutusuna benzer asla ne tadacağını bilemezsin.”

7- Shutter Island (Zindan Adası)

Zindan Adası filmi Dennis Lehane’nin Shutter Island adlı eserinden sinemaya uyarlanmıştır. 2009 yapımı film Oscar kazanmıştır. Filmin konusu bir adada bulunan tımarhanede ki katilin nasıl olduğu anlaşılamayan bir şekilde firar etmesi. Bu olayı çözmek için de iki tane birbirini daha önceden tanımayan dedektif gönderilmiştir. Bu dedektiflerden olan Teddy’in geçmişinden sahneler görebileceğiniz, filmi izlerken tahminlerinizin tutmayacağını, film devam ederken olayların aslında bir rüya mı yoksa bir gerçeklik mi olduğunu tam olarak kavramayacağınız kafanızda sorularıyla iz bırakan belki de ikinci defa izleyeceğiniz bir film. Nedeni ise filmde gizli olarak verilmiş birçok anagram bulunmaktadır. Bu anagramları belki de filmin sürükleyici olmasından dolayı çözemeyebileceğiniz içindir ikinci defa izlemeniz. Başrollerini Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo ve Ben Kingsley’in paylaştığı kimin iyi ve kötü olduğunu tam olarak çözemeyeceğiniz ama hafızanızda yer edecek güzel bir kişisel gelişim filmidir.

8- The King’s Speech (Zoraki Kral)

Sunum korkusu yaşıyorsanız ya da kalabalık önünde konuşmayı beceremediğinizi düşünüyorsanız Zoraki Kral tam size göre. Bir kral düşünün ve bu kralın kekeme olduğunu hayal edin hem de savaş zamanında. Kitlelere hitap etmeyi başaramayan kralın çılgın bir terapist ile olan eğitimini izleyeceğiniz bir motivasyon filmidir. Gerçek bir hikâyeden uyarlanan İngiliz Kraliyet ailesinden olan VI. George’un hikâyesini anlatan dört ödül kazanan özgün senaryosu ile seveceğiniz bir dönem filmidir.

9- The Internship (Genç Çıraklar)

Billy ve Nick iki satış elemanıdır. İşyerlerinin kapatılmasıyla işsiz kalan ikilinin iş bulmak için her ne kadar teknolojiden çok fazla anlamasalar da, popüler kültürü çok iyi bilmeselerde Google’a stajyerlik için başvurmaları sonucu başlayan bir filmdir. Google’a gittikleri zaman stajyerlik için gelenlerin kendilerinin yarı yaşındaki gençler olduklarını görmesiyle bile morelleri bozulmayan ikilinin sonradan stajyerler arasında kimin Google’da kalacağını belirlemek için bir ekip oluşturulmasıyla ve ikiliyi kimsenin seçmemesi sonucu kendi gibi dışlanmışlarla birlikte bir ekip oluşturmaları ile ekibi kuran ikilinin Google serüveni başlar. Ekip ruhunu size aşılayacak,yaşınız kaç olursa olsun bilginin her zaman öğrenilebileceğini sizlere gösterecek. Yer yer sizi güldürecek hikâyeleriyle  sizlere azimli ve kararlı olmayı kendilerine has yöntemleriyle gösterecek olan film güzel bir motivasyon filmidir.

10- Patch Adams

Gerçek bir hikâyeden uyarlanan idealist bir doktorun öyküsüdür. Bir adam düşünün ki daha 18 yaşına gelmeden üç kez intihar girişiminde bulunmuş olsun. Nedeni ise hayatla olan sıkıntılarını bir türlü çözememesidir. Bu adam tedavi gördüğü sırada doktor olmaya karar verir ve olur. Doktorluk mesleğini sıradan doktorlar gibi değil de bir palyaço gibi yapan, izlerken sizi de bir coşkuya, heyecana kaptıracak başrolünde Robin Williams’ın oynadığı bir motivasyon filmidir. Hatta bazı üniversiteler tıp fakültelerindeki öğrencilere okula başlamadan önce ilk olarak bu filmi izlettiriyor.

11- The Pursuit of Happyness (Umudunu Kaybetme)

Evini geçindirebilmek için mücadele eden bir babanın öyküsüdür. Ailesi ile geçim sıkıntısı yaşayan Chris’in hikâyesidir. Chris’in, mücadeleye devam ederken işinden kovulması ile başlayan bir filmdir. Eşinin de buna daha fazla dayanamayacağına karar vermesi ile oğlunu ve kocasını bırakıp gitmesiyle ne yapacağını bilemeyen bir babanın mücadelesi. Ailesi dağılan ve 5 yaşındaki oğlu ile tek kalan Chris’in azmini ve umudunu kaybetmemesini sevinçle izleyeceğiniz bir filmdir. En tükenmiş olduğu zamanda bile bir umut ışığını görebilecek kadar kararlı olması sonucu hayatın içinden olan bir hikâyedir.(Parasızlığın insanları nasıl bir hale getirdiğini tüm gerçekliğiyle izleyicilere sunan hem kişisel gelişim açısından hem de kararlılığı ile sizlere örnek olacak Chris’in mücadelesini anlatan güzel bir motivasyon filmidir.)

12- Das Experiment (Deney)

1971 yılında bir bilim insanı bir deney düzenlemeye karar veriyor.Bu deneyi gerçekleştirmek için gazeteye ilan veriyor. Bu deneye katılanlara para verileceğini de belirtiyor. Birçok kişi bu deneye başvuruyor. Deney için yirmi kişi seçilir. Bu yirmi kişinin sekiz tanesi gardiyan geriye kalan on iki tanesi ise mahkum olarak seçilir.Deney, sanki gerçek bir hapishane ortamındaymış gibi ilerler. Güzel bir bilimsel ortamda başlayan fakat deney devam ettikçe olayların değiştiğini, çirkinleştiğini göreceğiniz bir kişisel gelişim filmidir. Kendinizi ne kadar tanıdığınızı ya da tanımadığınızı size düşündürecek, içinizdeki karanlık yanın belki de size boyutlarını gösterecek bir filmdir.

13- Whiplash

Amerikan drama filmidir. Bateri çalmada yeteneği olan Andrew, sıkı bir çalışma ile hayalini kurduğu okul olan Shcarffer okulunu kazanır.19 yaşında olan Andrew tüm gücüyle bateri çalar ve artık bu olay çok büyük bir hırsa dönüşür. Hırsları yüzünden birçok şeyden vazgeçmeyi bile göze alan Andrew bateri çalmaya devam eder. Yalnız onun karşına aşırı sert mizaçlı olan bir hoca çıkmaktadır ve onunda dikkatini çekmeyi başarmıştır. Belki yeteneği yüzünden belki de tavırları yüzünden. Artık önünde mesleki bir test değil, psikolojik bir sınavda vardır. Filmi izlerken iyi performanslar izleyeceğiniz, sizlere müzik zevki yaşatacak güzel bir kişisel gelişim filmidir.

14- 3 Idiots 

2009 yılında yayınlanan,Hindistan’da geçen kendi zamanına kadar yapılan filmler arasında gişe rekorları kıran bir filmdir. Başrollerinde Aamir Khan, R. Madhavan ve Sharman Joshi ile karşımıza çıkıyor. Konusu, Hindistan’ın en iyi üniversitesinden biri olan mühendislik okulunun öğrencileri ve hocaları arasındaki olayları anlatan film. Özellikle üç öğrencinin davranışları ve yaptıkları ile sizleri gülümsetecek, Rancho’nun konuşmalarıyla kalbinizde yer edinecek belki de Rancho gibi bir insanın sizinde karşınıza çıkmasını isteyeceğiniz güzel bir kişisel gelişim filmidir. Sizleri düşündürecek, hayaller ve hayatlar arasında kalınan hayatları anlatan film, belli bir durağınlıkta gitmeyip her sahnesinde sizleri düşündürecek ve merakta bırakacaktır.

15- Padman

2018 yılında yayımlanan bir Hint filmidir. Gerçek bir hikâyeden uyarlanmıştır. Konusu, karısının sağlığı için daha hijyenik şeyler kullanması gerektiğini düşünen bu yüzden de bunu kendisinin üretmesi ile başlayan bir kocanın hikâyesi. Yalnız artık sadece kendi karısı için değil diğer tüm kadınlar23 için de bunu yapar. Güzel bir başarı hikâyesi anlatılır bu filmde. Birçok konuda çözüm bulamadığınızı düşünüyorsanız, kendinizi bu yüzden çaresiz hissediyorsanız size ilham verebilecek bir filmdir. Motivasyon severlerin izlemesi gereken güzel bir filmdir.

Yazımızı okuduysanız hemen bir filmi açın ve izleyin. Emin olun ki hiç sıkılmayacaksınız. Aksine farkındalığınız ve kendinizi tanıma beceriniz daha fazla artacaktır.  Filmler hakkında ya da yazımız hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyoruz. Bu yüzden yorum yazmayı ve Öğrenci Gündemi‘ni  takip etmeyi unutmayın! İyi Seyirler…


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu