Üniversite

Uçan Şef Nasıl Olunur? Uçan Şef Maaşları 2024 Ne Kadar?

Uçan Şef Nasıl Olunur? Uçan Şef Maaşları 2024 Ne Kadar?. Havayolu firmaları arasında rekabet her zaman olmuştur bu rekabet kimi zaman fiyatlara kimi zaman da hizmetlerle yansımıştır. Havayolu firmaları arasında hizmet alanında rekabeti son yıllarda uzun uçuşlarda Business Class yolcularına sunulacak yemeklerin hazırlanması için Uçan Şef bulundurma uygulamasıdır. Bu uygulama ilk olarak Türkiye’ Türk Hava Yolları tarafından başlatılmıştır. Bu uygulamadaki amaç Business Class yolcularının acıktıklarında karınlarını doyurmaları değil, havada geçirilen süreyi daha keyifli hale getirmektir.

Uçan Şef Nasıl Olunur?

Uçan Şefler uçakta kabin ekibi ile birlikte müşterilere hizmet eden, hepsi mutfak eğitimi almış aşçılardır. Hepsi iyi okullarda eğitim görmüş olup çoğunun yurt dışı çalışma deneyimi bulunmaktadır. 2 ya da 4 yıllık üniversite eğitimi adaylar için zorunlu tutulmaktadır. Uçan Şef olabilmek için 2-10 yıl arası deneyim aranmaktadır. Bunun yanı sıra bu şeflerin her biri yabancı dil bilmektedir. Yabancı pek çok adayın da başvurduğu bu pozisyon için seçilen 22-35 yaş arası prezantabl adayların özellikle anadillerinin Türkçe olmasının tercih edildiği firma yetkililerince belirtilmektedir. Adayların ayrıca seyahat etmeyi sevmeleri beklenmektedir. Aksi takdirde bu işi yapmaları son derece zor olacaktır.

Uçan aşçılar son derece kalabalık bir başvuru grubu arasından pek çok sınavdan geçirilerek alınmaktadırlar. İlk uçan aşçıların 4000 başvuru arasından 50 kişi olarak seçildiği belirtilmektedir.

Uçan Şef Projesi, Türkiye’ye ilk olarak Türk Hava Yolları tarafından getirilmiş bir projedir. Uçan şefler Türk Hava Yolları’na yiyecek ve içecek temini sağlayan Turkish Do & Co firmasının aşçılarıdır.


Uçan Şeflerin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Uçan şefler servis sırasında aşçı kostümü giymekte ve aşçı şapkası takmaktadırlar. Bu kişiler yolcular tarafından önce aşçı kıyafeti giymiş hostes/host sanılsalar da kısa bir süre sonra aşçı oldukları anlaşılmaktadır.

Müşterilere sunulacak olan yemeklerin sunuma hazırlanması (ısıtılması, müşterinin tercih ettiği şekilde pişirilmesi) ve müşteriye sunumundan sorumludurlar. Müşterilere sunum kabin ekibi ile beraber yapılmaktadır. Uçan şefler yemeğin başından sonuna sorumlu olup yemek sunumu bitene kadar sorumlulukları devam etmektedir.


Uçan Şef Eğimleri Nasıl Oluyor?

Uçan Şeflerin eğitimi konusunda havayolu firmalarının yaklaşımı konseptle amaçlarına göre değişiklik göstermektedir. Türk Hava Yolları tarafından mutfak kökenli uçan şefler tercih edilir ve daha çok sunum ağırlıklı eğitim verilirken, AtlasGlobal tarafından daha çok kabin ekibine bir destek olarak düşünülen şefler ağırlıklı olarak uçuş güvenliği ve uçakta servis eğitimleri almaktadırlar.

Türk Hava Yolları Uçan şefleri için öncelikle belirtmemiz gerekir ki uçan şeflerin hepsi zaten mutfak eğitimi almış şeflerden oluşmaktadır. Bu nedenle eğitimlerinde tabii ki genel mutfak eğitimi ağırlıklı olarak verilmemektedir. Atatürk Havalimanı Turkish Do & Co tesislerinde uçan aşçıların baş şefi tarafından verilen 1,5 aylık eğitimde, uçakta yapılacak olan hizmetlerin detayları ve “galley” adı verilen uçaktaki mutfağın incelikleri hakkında bilgi verilmektedir. Eğitimde uçaktaki fırının ısısının nasıl olması gerektiğinden tabaklara yemeklerin nasıl yerleştirileceği ve uçak içinde sunumun inceliklerinin neler olması gerektiğine kadar pek çok konu üzerinde durulmaktadır. Bu eğitimler sırasında verilen şarap eğitimleri ile yolcu iletişimi eğitimleri de uçan şeflerin kalite standartlarını yükseltmektedir. Eğitim verilen ortam aynı bir Boeing 777’nin Business Class’ı gibi dizayn edilmiş olup, simülasyon eğitimi yapılmaktadır. Bu sayede uçan şefler henüz uçağa binmeden uçaktaki ortama adapte olmuş olmaktadırlar. Pek çok farklı uçak tipinde hizmet verecek bu aşçılar ayrıca uçak tipleri hakkında da eğitilmektedir.

AtlasGlobal’in uçuş şefleri ise çoğunlukla hosteslik deneyimi olan şefler olduğu için ağırlıklı olarak uçuş güvenliği ve sunum teklikleri eğitimleri üzerinde durulmaktadır.


Uçakta Yemekleri Uçan Şefler mi Hazırlıyor?

Türk Hava Yolları’nın uçaklarında hizmet veren uçan şefler her ne kadar hepsi mutfak eğitimi almış, deneyimli kişiler olsa da ikramlar uçakta hazırlanmamaktadır. Uçan şefler aslında yemeklerin mükemmel şekilde sunulmaları ve müşterilerin ikramdan keyif almalarını sağlamak üzere oluşturulmuş bir konseptin parçalarıdır. Yolculara yemeklerin içerikleri ve yapılış teknikleri hakkında detaylı bilgi vermektedirler. Bir nevi mutfakla müşteri arasındaki diyalogu kurmaktadırlar. Özellikle uzun uçuşlar esnasında ikram süresini uzun tutarak yolcuların sıkılmadan seyahat etmeleri sağlanmaktadır.

Uçakta ateş ve bıçak olmaması nedeni ile sadece fırın kullanarak müşterilerin ekstra taleplerine yanıt vermeye çalışmaktadırlar. Örneğin et, tavuk ve balık uçağa %70 pişmiş olarak gelmektedir. Yolculardan biri etini daha fazla pişmiş ister ise eti fırında daha fazla ısıtarak yolcunun talebini karşılamaktadırlar. Yoksa uçakta işkembe çorbası talebiyle gelen yolcuya ne yazık ki bu ikramı sunamamaktadırlar. Böyle durumlarda telafi için dondurma gibi hazır ikramlar uçan şefler tarafından müşteriye sunulmaktadır.

Uçan şefleri farklı kılan sunumlarıdır. Tabakların her biri lüks bir restoran mutfağından çıkmış şekilde yolculara sunulmaktadır. Yolcuların hem göz hem de damaklarına hitap eden tabaklar müşterilerin övgülerini kazanmaktadır.

AtlasGlobal Havayollarına ait uçaklarda hizmet veren uçan şefler sadece ikramın sunumundan görevlilerdir. Müşteriden bir talep gelse bile yemekle ilgili bir ısıtma işlemi yapmamaktadırlar. Yemek servisi sırasında kabin ekibine yardım etmekte müşterilerin sorularını cevaplamak ve gerekirse yemeklerin içerikleri hakkında bilgi vermektedirler.


Havayollarına Göre Değişen Uçan Şef Konseptleri Nelerdir?

Uçan Şef hizmetlerinin sunumu ile ilgili havayolları arasında konsept farklılıkları bulunmaktadır. Uçan Şef konseptini Türkiye’de ilk uygulamaya başlayan havayolu şirketi olan Türk Hava Yolları uçan şeflerin mutfak kökenli olmalarını tercih ederken Atlasglobal Havayolları uçan şeflerin uçuş deneyimi bulunan kişilerden seçilmesini tercih etmektedir.

Türk Havayolları tarafından başlangıçta okyanus aşırı uçuşlar için kullanılan konsept bugün artık daha kısa süreli uçuşlarda da yolculara sunulmaya başlanmıştır. Tamamı mutfak eğitimi almış ve mutfak deneyimi bulunan aşçılardan oluşan uçan şeflerde daha önce uçuş deneyimi bulunması özelliği aranmamaktadır. Tamamen lüks bir restoran hizmeti görünümünde ve kalitesinde olan hizmet de amaç müşterilere keyifli zaman geçirtmektir. Atlasglobal Havayolları’nın 3 saat ve üzeri uçuşlarda Business Class yolcularına sunmakta olduğu hizmet ilk başta 4 aşçı ile başlamıştır. Firmanın bu uygulaması ile daha çok kabin ekibine serviste destek sağlamayı planladığı düşünülmektedir.

Pegasus Havayolları ise uçan şef kavramına farklı bir bakış açısı getirerek ünlü şef Arda Türkmen ile yıllık bir anlaşma yaparak Arda Türkmen’in tariflerini Pegasus Cafe menülerinde satmaya başlamıştır. Yiyecek ve içeceğin ücret karşılığı sunulduğu konsepte ikramlar yine Turkish Do & Co ikram şirketi tarafından yapılmaktadır. Bu konsept ile Pegasus tarafından ikramları daha lezzetli hale getirerek ikram satışlarını artırmanın amaçlandığı düşünülmektedir.


Uçan Şeflerin Menü İçerikleri Nelerdir?

Havayolları arasında farklı anlayış ve amaçlara uygun olarak farklı konseptlerde uygulanıyor olsa da Uçan Şeflerin bir örnek menüsünü incelemenin sunulan hizmetleri anlamak açısından faydalı olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle konsepti Türkiye’de uygulamaya başlayan Türk Hava Yollarının okyanus aşırı uçuşlarında uyguladığı ve Uçan Şeflerin sunduğu örnek menüde neler olduğuna ve sunumda ne gibi farklılıklar bulunduğuna kısaca değinelim.

Taze hoş geldin içecekleri ve çikolata ikramı ile başlayan menü, porselen takımlarla sunulmaktadır. Çorba servisi ve patlıcan kızartması, kısır, deniz mahsulü salatası gibi ordövrlerin bulunduğu ordövr tabağı ile başlayan menüde uçuşun uzun olması nedeniyle 2 ana öğün sunulmaktadır. Uçuş tiplerine göre değişmekle birlikte atıştırmalıklar da sunulabilmektedir. Sıcak yemekler et ya da tavuk / balık şeklinde bir beyaz et bir kırmızı et olarak iki seçenekli hazırlanmaya çalışılmaktadır. Ana yemeğin yanında makarna, pilav, patates kızartması gibi yan bir yemek sunulmaktadır. Ayrıca yolcular tatlı ikramında da seçenekler arasından beğendikleri tatlıyı tercih edebilmektedir. Cappucino ve sıcak çikolata gibi içecekler de yolcuların talepleri doğrultusunda uçuş boyunca sunulmaktadır. Ayrıca lokum eşliğinde Türk kahvesi keyfi de yapılabilmektedir.

Uçan şefler yemeklerin sunumu ve sıcaklıklarından sorumlu olmakta özellikle yemeklerin sıcaklıkları konusunda yarattıkları farkla takdir toplamaktadırlar. Eskiden et ve garnitür beraber ısıtıldığından biri ısınırken diğer soğuk kalabilirken şimdi uçan şefler tarafından ayrı ayrı ısıtılan lezzetler yemeğin lezzetini artırarak yemek keyfini katlamaktadır.

Hava yolu şirketlerinin bu lezzetli rekabeti yolcuların hem kendilerini özel hissetmelerini hem de keyifli saatler geçirmelerini sağlamaktadır. Henüz bu rekabete taraf olmamış havayolu şirketlerinin de yeni konseptler ile pek yakında benzer hizmetler sunmaya başlamaları beklenmektedir.


Uçan Şef Maaşları 2024 Ne Kadar? 

Uçan Şef poziyonunda çalışanların kariyerlerinde ilerledikçe çalıştıkları pozisyonlar ve aldıkları ortalama maaşlar aşağıdaki gibidir.

EN DÜŞÜK ORTALAMA EN YÜKSEK
Uçan Şef Maaşları  50.000 60.000 70.000

İlginizi Çekebilir  👇

👉 Okutman Nasıl Olunur?

👉 Akademisyen Nasıl Olunur?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu