Öğrenci Gazetesi

YKS Sınav Yeri Değiştirme: YKS Sınav Yeri Nasıl Değiştirilir?

ÖSYM, Yüksek Kurumlar Sınavı giriş yerlerini açıkladıktan sonra sınav yeri değiştirme işlemi yapmak isteyen üniversite adayları olabiliyor. Bizde Öğrenci Gündemi yazarları olarak bu makalemizde YKS Sınav Yeri Değiştirme işleminin nasıl yapılacağını anlatmak istedik. ÖSYM sınavlarında genel olarak herhangi bir sınav için sınav merkezi tercihinde bulunduysanız, değişiklik yapmak için ilgili sınavın başvuru kılavuzunda bulabileceğiniz genel amaçlı dilekçe ile ÖSYM’ye müracaat edebilirsiniz. YKS için ise sınav yeri değiştirme işlemi ÖSYM-AİS sitemi üzerinden yapılabiliyor. Şimdi gelin hep birlikte YKS Sınav Yeri Nasıl Değiştirilir? sorusunu yanıtlayalım…

YKS Sınav Yeri Değiştirme: YKS Sınav Yeri Nasıl Değiştirilir?

  1. https://ais.osym.gov.tr adresine gidilerek T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılır.
  2. Sol menüdeki “İşlemler” başlığı altındaki “Sınav merkezi değişikliği talebi” kutucuğu üzerinden değişiklik yapman istenen  sınavlarından biri seçilir.
  3. Değişiklik yapmak istiyorsanız sınava başvuru sırasında olduğu gibi iki sınav merkezi tercih ederek değişiklik talebinizi belirleyin.
  4. “Kaydet ve gönder” düğmesine basarak başvurunuzun alındığından emin olun.
  5. Yaptığınız başvurunun alınmış olduğundan emin olmak için 3. adıma dönerek değişiklik başvurusu yapmış olduğunuza ilişkin emin olun.

Eğer gireceğiniz ÖSYM sınavı için sınav merkezi tercihinde bulunduysanız, değişiklik yapmak için ilgili sınavın başvuru kılavuzunda bulabileceğiniz genel amaçlı dilekçe ile ÖSYM’ye müracaat edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu