Öğrenci Gazetesi

YKS Sınavına Araba Anahtarı Alınıyor mu? 2024 YKS Araba Anahtarı Serbest mi?

YKS Sınavına Araba Anahtarı Alınıyor mu? 2024 YKS Araba Anahtarı Serbest mi? YKS sınavına araba anahtarı ile girilir mi? YKS’ye ev ve otomobil anahtarı ile girilir mi? Yükseköğretim Kurumları sınavına kendi araçlarıyla gidecek olan adayların en çok araştırdığı konular arasında yer alıyor. Gelin hep birlikte bu soruların yanıtlarını öğrenelim.

YKS Sınavına Araba Anahtarı Alınıyor mu?

YKS sınavına kendi özel araçlarıyla gidecek olan adaylar sınava araba anahtarı ile girip giremeyeceklerini araştırıyor.

YKS Sınavına katılan adayların yanlarında getirebileceği eşyalar: Alyans, şeffaf numaralı gözlük, başörtüsü için kullanılan boncuklu-boncuksuz toplu iğne, basit tokalı kemer, basit tel toka, basit piercing, kağıt para, anahtarlıksız basit ev anahtarı, ulaşım kartı, şeffaf pet şişe içerisinde su ile sınava katılabilirsiniz.

Yukarıda yer alan ÖSYM’nin yanınızda bulundurabileceğiniz eşyalar listesinde araba anahtarı bulunmamaktadır. Yani araba anahtarı YKS sınavına alınıyor ibaresi yer almamaktadır. 


2024 YKS Araba Anahtarı Serbest mi?

ÖSYM – YKS kılavuzunda yer alan verilere göre Yükseköğretim Kurumları (YKS) sınavına araba anahtarın serbest olduğuna dair bir açıklama yok.

ÖSYM’nin belirlediği kurallara göre YKS sınavlarının yapılacağı okulda emanetçiler olmayacak. Bu nedenle adaylar, kılavuzda belirtilen yasaklı maddeleri sınav binalarına getirmemelidir.


YKS Sınavına Girerken Yasak Olan Eşyalar

YKS sınavına girerken kurşun kalem, silgi, kalemtıraş, şeker, peçete, ÖSYM tarafından temin edileceğinden, şeffaf pet şişe içerisindeki su dışında hiçbir araç, gereç, içecek ve yiyeceği sınava girilecek binaya getirilmemelidir. YKS sınava şeffaf pet şişe içerisinde su getirilebilir.

YKS Sınav binalarında hiçbir şey emanete alınmayacağından adayların sınav binalarına getirmemesi gereken eşyalar:

  • Çanta, cüzdan, cep telefonu, saat (kol saati ve her türlü saat), kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (halka alyans hariç), bilezik, broş ve diğer takılarla; anahtarlık, her türlü araç anahtarı, plastik ve metal içerikli eşyalarla (başörtü için kullanılan boncuklu/boncuksuz toplu iğne, para, anahtarlıksız basit anahtar, ulaşım kartı, basit tokalı kemer, basit tel toka ve basit piercing (taşsız, metal top veya sivri uçlu) hariç), her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşyayla (şeffaf/numaralı gözlük hariç), banka/kredi kartı vb. kartlarla,
  • Cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik cihaz, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla,
  • Her türlü delici ve kesici alet, ateşli silah ve benzeri teçhizatla,
  • Kalem, silgi, kalemtıraş, her türlü müsvedde kâğıdı, defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel, hesap makinesi vb. araçlarla,
  • Şeffaf pet şişe içerisinde bandajı çıkarılmış su hariç içecek, yiyecek vb. gıda/tüketim maddeleriyle,
  • Kutu/şişe içerisinde ilaçla gelmeleri kesinlikle yasaktır (Engelli/sağlık sorunu olan adaylardan sınava engeli/sağlık sorunu nedeniyle bir araç gereç vb. ile girmesi gerekenlerin, konuya ilişkin kısmı dikkatlice incelemeleri gerekmektedir)

İlginizi Çekebilir  👇

👉 YKS’de Piercing Yasak mı?

👉 2024 YKS Sınavına Protez Tırnakla Girilir mi?

👉 YKS’ye Ojeyle Girilir mi? YKS Sınavında Oje Yasak mı?

👉 YKS’de Kalem, Silgi Verilecek mi 2024

👉 YKS’ye Girerken Yanımızda Bulunması Gerekenler 2024

👉 YKS Sınavından 1 Gün Önce Ne Yapmalıyız? Sınav Sabahı Neler Yapılmalı?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu