KYK

2022-2023 KYK İzin Hakkı 75 Gün mü, 30 Gün mü?

Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında konaklaya öğrencilere eğitim yılı içinde hafta sonları ve resmi günler hariç kurumca belirlenen gün kadar izin hakkı verilmektedir. 2022-2023 eğitim öğretim döneminin başlamasının ardından genciz.kyk.gov.tr üzerinden izin almak isteyen öğrenciler 30 gün izin alma hakkınız kalmıştır bildirimi gördüler. Peki 2022-2023 KYK İzin Hakkı 75 Gün mü, 30 Gün mü? 2022-2023 KYK İzin Hakkı Kaç Gün? Gelin hep birlikte bu sorunun yanıtını öğrenelim.

2022-2023 KYK İzin Hakkı 75 Gün mü, 30 Gün mü?

GSB resmi sitesinde yer alan KYK yurtları izin yönetmeli aşağıdaki gibidir:

Bakanlığımıza bağlı yurtlarda barınan öğrencilere, yükseköğretim kurumlarının akademik takvimleri gereği verilen tatiller, hafta sonu (Cumartesi-Pazar), diğer resmi tatiller ve özel izinler hariç, bir öğretim yılında toplam 75 güne kadar izin verilebilmektedir.

Belgelendirilmek kaydıyla; nöbet, kurs, staj, uygulamalı eğitim vb. faaliyetlere katılan öğrenciler, söz konusu eğitim faaliyetleri süresince; derslere sürekli devam etmek zorunluluğu bulunmayan öğrenciler ise, devam zorunluluğu bulunmayan süreler için “özel izin”li sayılır ve bu süreler öğrencinin izin süresinin hesabında dikkate alınmaz.

Yukarıdaki yönetmeliğe hafta sonları, resmi tatiller, özel izinler hariç bir öğretim yılında 75 gün izin alabilirsiniz. KYK yurtlarında hafta sonları aldığınız izinler 75 güne dahil değildir.

Özetle henüz KYK yurt izin hakkının 30 gün olduğuna dair resmi bir açıklama gelmedi.


KYK Yurt 75 Gün İzin Hakkı Biterse Ne Olur?

KYK yurtlarında kalan öğrencilere tanınan 75 gün izin hakkını doldurduğunuz taktirde sistem izin talebinize onay vermez. Bu nedenle izin alamazsınız. İzin almadığınız halde KYK yurduna gitmezseniz ilk olarak uyarı cezası alırsınız ve ailenizi durum bildirilir. Tekrar etmeniz halinde yurt yönetmeliğine uymadığınız için yurttan atılırsınız.


KYK Yurt İzni Nasıl Alınır?

  • 1- Genciz Biz sitesine https://gencizbiz.kyk.gov.tr/ bu bağlantıdan giriş yapmanız gerek.
  • 2- Ardından e-Devlet ile giriş yapın ve sayfada karşınıza çıkan İZİNLER bağlantısına tıklayın.
  • 3- “Yeni İzin Talebi” oluşturun.
  • 4- Yeni açılan sayfada izin başlangıç ve bitiş tarihlerini, izin geçireceğiniz adres, telefon numarası gibi bilgileri girmeniz gerekmekte.
  • 5- Son adımda izin talebimi gönder butonuna tıklayarak KYK izin alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir 👇

KYK Yurt Giriş Çıkış Saatleri 2023

KYK Yurt Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur?

KYK Yurt Oda ve Yatak Numarası Nasıl Öğrenilir?

KYK Yurt Nakil İşlemleri Online Nasıl Yapılır?


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu